foto

Vladimir Nabokov

  • nar. 23.4.1899
    Petrohrad, Ruské impérium
  • zem. 2.7.1977 (78 let)
    Lausanne, Švýcarsko

Biografie

Jeden z nejvýznamějších literátů 20. století, ruský spisovatel Vladimir Vladimirovič Nabokov, se narodil 22. dubna 1899 v ruském Sankt Petěrburgu. Své dětství označoval za perfektní. Jelikož byl součástí dobře situované rodiny (jeho otec byl právník a politik, jeden z bratranců se stal hudebním skladatelem), dostalo se mu dobrého vzdělání - v Petrohradě na elitní Těniševově škole. Jelikož jeho rodiče ovládali francouzštinu i angličtinu a totéž vyžadovali po svých dětech, již od raných let byl Vladimir trilingvní. Dokonce se traduje, že Nabokov dokázal číst a psát v angličtině dříve, než to zvládl rusky. Mnohé z těchto detailů autor uvedl v knize Promluv, paměti.
Po bolševické revoluci v roce 1919 rodina emigrovala do západní Evropy. Vladimir navštěvoval univerzitu v Cambridgi, následně žil v letech 1922-1937 v Berlíně, než se přestěhoval do Paříže a následně pak v roce 1940 do Spojených států. Právě v Berlíně píše - ještě v ruštině - své první romány: Mášenka, Smích ve tmě či Pozvání na popravu. Během cesty po západě Ameriky Nabokov píše svůj nejslavnější román - Lolitu, která měla záhy veliký úspěch i přes rozčarování, jež v prudérních padesátých letech vzbuzovala. Její dopsání však pro Nabokova představovalo takový problém, že málem své dílo spálil, nebýt manželky Véry, která jej zastavila.
Po úspěchu Lolity se autor rozhodl pro návrat do Evropy, jmenovitě do Švýcarského města Montreux, kde se usadil a psal, a kde zůstal až do konce svého života, 2. července 1977. Žádným dalším románem se již nevyrovnal svému vrcholnému dílu, knize, která pomohla formovat dobu, která ovlivnila spoustu autorů, a v níž se poprvé objevilo slovo "nymfička".

Josef "joehot" Horký

Spisovatelská filmografie

Filmy

2011 Návrat do Sandy Bay (TV film) - kniha
2000 Lužinova obrana - kniha
1997 Lolita - kniha
1978 Zoufalství - kniha
1973 Einladung zur Enthauptung (TV film) - kniha
1972 King, Queen, Knave - kniha
1970 Das Bastardzeichen (TV film) - kniha
1969 Laughter in the Dark - kniha
1962 Lolita - kniha

Scenáristická filmografie

Filmy

1962 Lolita

Fanoušci tvůrce

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace