Reklama

Reklama

Yvan Chiffre

Yvan Chiffre

nar. 03.03.1936
Paříž, Île de France, Francie

zem. 27.09.2016 (80 let)
Adissan, Francie

Biografie

Yvan Chiffre proslul především jako kaskadér a zúčastnil se práce na řadě filmů, nedosáhl ale věhlasu svého významnějšího kolegy Gila Delamare. Od mládí se věnoval šermu a boj s chladnými zbraněmi se pak stal doménou jeho veřejných vystoupení i kaskadérských vsuvek v desítkách filmů. Není úplně zřetelné, kdy stál před kamerou poprvé, ale pravděpodobně to bylo v epizodní roli kočovného herce ve filmu VE SLUŽBÁCH KRÁLE (Le miracle des loups, 1961). Tento film režíroval André Hunebelle, který pak Chiffra přizval ke spolupráci ještě několikrát.

Nejen v historických, ale i ve špionážních Hunnebelových filmech zosobnil Chiffre drobné úlohy, objevil se například ve všech třech dílech série o nepolapitelném Fantomasovi v roli jednoho z jeho poskoků. Jako herec menších rolí, kaskadér nebo i koordinátor kaskadérů se Chiffre podílel i na snímcích dalších významných režisérů jako byli Michel Deville, Jean Delannoy nebo Henri Decoin. Znovu ke spolupráci s Hunnebelem se vrátil s historickými komediemi ČTYŘI SLUHOVÉ A ČTYŘI MUŠKETÝŘI (Les quatre Charlots mousquetaires, 1974) a ČTYŘI SLUHOVÉ A KARDINÁL (Les Charlots en folie: A nous quatre cardinal, 1974), v nichž se v menší roli člena kardinálovy gardy poprvé setkal s populární skupinou Les Charlots. Producent obou filmů, významný filmový tvůrce Christian Fechner, pak Chiffrovi umožnil samostatnou režii právě se skupinou Les Charlots (POLIBKY Z HONGKONGU - Bons baisers de Hong-Kong, 1975). Tato parodizující variace na bondovky sice nedosahovala kvalit prvních filmů Les Charlots, s bezmála třemi milióny diváky v kinech ale zaznamenala solidní ohlas.

Před kamerou se Yvan Chiffre od té doby objevoval již jen zřídka, se svou skupinou Les chevaliers du temps ale až do konce 70. let podnikal cesty po celé Francii a prezentoval šermířská vystoupení. K filmové režii se vrátil znovu s historickým snímkem KRÁLOVA BLÁZNOVSTVÍ (Le fou du roi, 1984) zasazeným do doby Ludvíka XIV. Po několikaleté odmlce natočil svůj poslední film, tentokrát v akčním žánru s nádechem dobrodružství PRESIDENT'S TARGET (1989), který vznikl ve francouzsko-portugalské koprodukci.

Počátkem devadesátých let vydal svou knižní autobiografii Ve stínu hvězd (A l'ombre des stars, 1992). Jeho syn Philippe Chiffre (*1958) se uplatnil u filmu jako výtvarník a designér.

Pavel "argenson" Vlach

Herec

Režisér

Scenárista

Host

Reklama

Reklama