foto

Barbara Bates

  • nar. 6.8.1925
    Denver, Colorado, USA
  • zem. 18.3.1969 (43 let)
    Denver, Colorado, USA

Biografie

Barbara Bates se narodila 6.srpna 1925 jako nejstarší ze tří dcer poštovního úředníka v Denveru. Do třnácti let se věnovala baletu a na střední škole vynikala hlavně v zimních sportech. V roce 1944 se přes takřka paralyzující trému, se kterou bojovala celý život, zúčastnila místní soutěže krásy. Vyhrála a získala hlavní cenu: dvě zpáteční jízdenky do Hollywoodu. Dva dny před odjezdem potkala Cecila Coana, publicistu ze studia United Artists, a ten se pro ní stal osudovým mužem.

Začínající herečka zanedlouho podepsala smlouvu se studiem Universal a následovala utajovaná svatba s Coanem. První malé role nestály moc za řeč, soustřeďovaly se právě na její fyzický půvab nikoliv na její herecké schopnosti. Díky usměvavým titulním stranám časopisů si jí všímají u Warner Bros a postupně dostává šance zahrát si po boku renomovaných hvězd jako s Bette Davis v komedii June Bride (1948) nebo s Dannym Kayem ve variaci na Gogolova Revizora The Inspector General (1949). Nejlepší a nejvzpomínanější role, jakou Barbara dostala je ve snímku Vše o Evě (1950), i když to nebyla role hlavní její scény jsou nezapomenutelné.

Nedlouho poté začal hereččin ústup ze slávy. Na vině byly především psychické problémy, extrémní změny nálad, vnitřní nejistota a chronické deprese. Přes snahu manžela se i tak stala nespolehlivou a nežádoucí osobou. Dvojice se pokusila restartovat kariéru v Anglii. Barbaře se tu podařilo získat několik průměrných rolí a měla hrát i ve westernu Campbellovo Království (1957), ale před natáčením se nervově zhroutila. Další nabídky už nedostala a ke konci 50.let se vrací do USA, kde díky starým známostem dostane svou poslední roli ve westernu Apache Territory (1958). Nechala se přemluvit k účinkování v seriálu Saint, ale to byla poslední tečka za nedlouhou a rozpačitou kariérou slibné a přitažlivé ženy. 

Poté co to vzdala ve filmovém průmyslu se živila jako sekretářka nebo asistentka zubního lékaře. Manžel stál nadále při ní a podporoval jí celý život. Byla mu ale diagnostikována rakovina,což byla další tvrdá rána pro Barbařinu psychiku. Ten tlak neustála a pokusila si podřezat žíly, ale zachránili ji. V lednu roku 1967 Cecil Coan umírá a Barbara se zanedlouho provdává za svého kamaráda z dětství, což byla spíš forma úniku než velká láska. Deprese nakonec zvítězily a 18.března 1969, pár měsíců po svatbě spáchala sebevraždu. Matka jí našla v garáži otrávenou oxidem uhelnatým. Byla prý údajně těhotná - těžko říct, zda o tom věděla.

V jednom rozhovoru osobě prohlásila: ¨Nedělám si žádné iluze o tom, že bych se stala hvězdou. Kdykoliv jsem udělala něco opravdu dobrého, vždycky to vystřihli.¨ Pár rolí tady po psychicky nevyrovnané krásce, která opustila svět ve svých 43 letech, přece jen zůstalo..

Grand "Epistemolog" Master

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky