foto

David Beckham

  • nar. 2.5.1975 (45 let)
    Leytonstone, Londýn, Anglie, Velká Británie

Biografie

Jedna z největších fotbalových hvězd posledních dvou dekád, celým jménem David Robert Joseph Beckham, se narodila 2.5.1975 v Londýně. K fotbalu a k samotnému Manchesteru United ho, coby malého kluka, přivedl jeho otec Ted, sám velký fanoušek Rudých ďáblů. A tak se stávalo tradicí, že David dostával každé Vánoce nový dres tohoto slavného klubu a snil o tom, že jednoho dne jej navleče coby právoplatný člen prvního týmu.

S fotbalem začal v mládežnickém celku Ridgeway Rovers, kde byl jedním z trenérů i jeho otec, se kterým po trénincích často nacvičovali v parku až do nočních hodin jeho pozdější trademark – zahrávání standardních situací. V mládežnickém celku se sešel s dalšími velmi nadějnými fotbalisty typu Gary a Phil Nevillovi, Paul Scholes, Ryan Giggs nebo Nicky Butt a tak nebylo divu, že se jim podařilo po několika letech vyhrát svému týmu trofej Youth FA cup.

Beckham byl nedílnou součástí mužstva, které dokázalo v ročníku 1998-1999 vyhrát ceněný treble. V posledním zápase proti Spurs vyrovnal na 1:1, výhru pak zařídil Andy Cole. V FA cupu zase vsítil nádhernou branku v semifinále proti Arsenalu. No a ve slavném finále Champions League na Camp Nou dokázali United otočit nepříznivý výsledek s Bayernem Mnichov vždy po jeho rohových kopech. 

Po skončení této sezóny se David oženil s Victorií Adamsovou z tehdy populární skupiny Spice Girls (od té doby se mu začalo říkat Spice Boy). Dost možná odtud se začíná datovat jeho "válka" s manažerem Fergusonem, kterému se jeho nový životní styl moc nelíbil.

V roce 2003 přestoupil David do Realu Madrid, který v roce 2007 vyměnil za angažmá u týmu americké MLS Los Angeles Galaxy. Aby se stále udržoval ve formě pro zápasy národního týmu Anglie, odešel v zimě 2008 trénovat k Arsenalu. V dalších dvou letech si výlet do Evropy zopakoval, tentokrát už však na klasické hostování a to do AC Milán. S LA Galaxy se mu podařilo vyhrát dvakrát ligovou trofej a tak v zimě 2013 odešel do svého posledního angažmá, do francouzského klubu PSG, se kterým opět získal ligový titul a stal se tak prvním Angličanem, který vyhrál ligu ve čtyřech různých světových fotbalových soutěží.

Na jaře 2013 ohlásil konec své bohaté fotbalové kariéry. Mimo fotbal je David znám i pro svojí aktivitu na poli reklamy a showbyznysu vůbec. Objevil se tak například i v prvních dvou dílech filmové trilogie Góóól!.

Petr "Pítrs85" H.

Host

TV pořady

2020 Celý svět doma, celý svět spolu (TV pořad)
2018 Fotbal: Souboje hvězd (TV pořad)
Královská svatba (TV pořad)
2016 Bocelli and Zanetti Night (TV pořad)
2015 The EE BAFTA Film Awards 2015 (TV pořad)
The Late Late Show with James Corden (TV pořad)
2010 Daybreak (TV pořad)
2007 The Graham Norton Show (TV pořad)
1992 Gomorron (TV pořad)