foto

Brian G. Hutton

  • nar. 1.1.1935
    New York City, New York, USA
  • zem. 19.8.2014 (79 let)
    Los Angeles, California, USA
  • Sdílet na Twitteru
  • Sdílet na Facebooku

Biografie

Herec a režisér Brian G. Hutton se narodil v roce 1935 v New Yorku v USA. Na přelomu padesátých a šedesátých let začínal jako televizní a filmový herec a k režii se dostal až o něco později. Přivedl ho k ní Huttonův blízký přítel - učitel, spisovatel a režisér Douglas M. Heyes a Hutton okamžitě zatoužil sedět převážně už jen a pouze za režisérským pultem, i když ani herectví se nezřekl.

Zhruba od poloviny šedesátých let Hutton začal zaznamenávat první úspěchy rovněž na stříbrném plátně. Svůj největší režisérský úspěch si zřejmě připsal v roce 1968, když natočil slavný válečný film KAM ORLI NELÉTAJÍ (WHERE EAGLES DARE) v hlavních rolích s vynikajícím Richardem Burtonem a mladým Clintem Eastwoodem. Snímek se dodnes řadí mezi klasiku válečného a dobrodružného filmu a dlouho patřil i k nejvýdělečnějším snímkům Eastwoodovy kariéry.

S Clintem Eastwoodem Huttona ještě svedlo dohromady natáčení válečné komedie KELLYHO HRDINOVÉ (KELLY HEROES - 1970), kde se ještě objevily takové hvězdy jako Donald Sutherland či Telly Savalas. Jednalo se o velice zábavnou podívanou, kdy skupina amerických vojáků pod vedením poručíka Kellyho (Eastwood) jde za nepřátelskou linii ukrást zlaté pruty německé armádě. V letech sedmdesátých byl Hutton úspěšný především ve dvou filmech v hlaní roli s Elizabeth Taylorovou. Jedná se o snímky ZEE & CO (1972) a NESPAVOST (NIGHT WATCH - 1973). Jeho posledním snímkem byl HIGH ROAD TO CHINA (1983) v hlavní roli s Tomem Selleckem.

Radek "ClintEastwood" Prokeš

Režijní filmografie

Herecká filmografie

Fanoušci tvůrce

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace