Sen o létání (2013)

Vizuálne krásny a i duchom farebný filmeček o histórii lietania - od prvých Da Vinciho myšlienok až po súčasnosť, kedy lietanie využívame na prepravu nákladu a je najbezpečnejšou osobnou dopravou.

Flight of Fancy (2014)

Vizuálne efektná bezdejová jazda vesmírom, vnútrom skalnatej planéty atd. Vhodná do 5DX simulátora. Hudba vykradutá z Temného rytiera, svietiace morské objekty z Priepasti.

Temný vesmír (2013)

Odbornejší pohľad na vznik vesmíru, fungovanie galaxií atd. Vizuálne pekné, skôr pre dospelého diváka než pre deti.

Every Breaking Wave (2015)

Priemerný, vedľa filmov ako Krvavá nedeľa alebo V mene otca zbytočný krátkometrážny filmový matroš z ulíc “vojnového" Belfastu, podfarbený dvomi päťhviezdičkovými skladbami od U2. Použitie "The Troubles" má svoje momenty, ale "Every Breaking Wave" je doň naplácnutá nezmyselne.

Krysí muž (1988) odpad!

Počas sledovania tohoto raw niečoho vás napadne jediné - frajeri nakrútili hodinu materiálu, v ktorom niekde na ostrove skáče na hŕstku protagonistov malý netvor a škriabe ich jedovatými pazúrmi na smrť. Herci sú tu neznámi lacní céčkari. Hviedou je onen netvor, akýsi na čierno namejkapovaný lilipután s ostrými tesákmi, nakrútený opticky tak, aby vizeral ešte menší než je v skutočnosti. Tento raw, akože hororový materiál, potom frajeri ukázali investorom, aby im doplnili rozpočet na honoráre pre Davida Warbecka a Janet Agren, t.j. známu hereckú dvojku z populárnych talianskych hororov, ktorú je dobré mať v obsadení, keď chcete film dobre predať von. S nimi dotočili ich cestu na ostrov, pretože jedna z postáv ma ostrove má byť Janetina sestra, ktorá sa Janet podozrivo dlho neozvala. Tieto scény sa v priebehu filmu striedajú so scénami z "hororového ostrova” a David s Janet v nich neprichádzajú takmer s nikým do styku, iba sa rozprávajú cestou autom atd. SPOILER: Dvojica príde na ostrov neskoro a nepríde do kontaktu s jediným protagonistom "hororovej" línie filmu. No a aký ten film teda je? Slová nestačia. Musíte vidieť, aby ste uverili.

Život Adèle (2013)

Byť to o teenage hetero páre, je to všedné a nevýrazné. Byť to o dvoch gay chalanoch, pre väčšinu divákov nepozerateľné. Je to o dvoch lezbičkách a porota v Cannes v čele s kráľom Hollywoodu dáva Zlatú palmu. Trojhodinový Život Adéle - podobne ako trojhodinový Linklaterov Boyhood - pozvoľna a nie príliš dramaticky rozpráva o všedných životných veciach. Ale na rozdiel od Boyhood sa koncentruje na jednu konkrétnu etapu v živote hlavnej postavy a tak do hĺbky, že v poslednej fáze jej príbehu doháňa k slzám. Pretože všetci vieme, ako TO bolí, nech už sme orientovaní akokoľvek. Sexuálne scény veľmi otvorené, ale nie samoúčelné. Naopak, pre fyzické a emocionálne vstrebanie príbehu, ktoré sú jeho alfou a omegou, sú veľmi dôležité. Ústredné duo mladých herečiek neuveriteľne hrajúce. Každé slovo, pocit, každý pohľad.

Jsme mladí. Jsme silní. (2014)

Fajn vizuál, slabé vnútro. Postavy sú nezaujímavé alebo iritujúce, konflikty mierne či nijaké, vrátane toho záverečného, ku ktorému sa celý film schyluje - a nič zásadné sa v ňom nestane. Obsahovo nevýrazná snímka s jedným skvelým dlhým davovým záberom.

Proti přírodě (2014)

Prožitek blízké smrti pred dvadsiatimi rokmi a po seversky. Rovnako otvorený a úprimný, ale nie tak poetický, uvedomelý a básnicky lahodne napísaný. Skôr adekvátne k veku hlavnej postavy tápajúcejší a neujasnený. Pocitovo surovší, chladnejší. Obrazovo nie tak zaujímavý a kreatívny. A mne osobne nie tak blízky a sympatický. Vlastne ma hlavná postava a jej vnútorné trable príliš nezaujímaly.

Mami! (2014)

Dolan dospieva. Zvláda podrobné vykreslenie vývoja komplikovaných vzťahov troch postáv. Highlightom filmu sú síce scény, pocitovo vyboostené popovými šlágrami, čo by sa dalo považovať za lacný trik na diváka, ale nápadité hrátky s formátom obrazu zatienia všetky pochybnosti a odrovnajú každého filmového fajnšmekra. Tak jednoduchý a pritom tak funkčný nápad! Som zvedavý, ake filmy bude nakrúcať v štyridsiatke.

Časové pásmo bylo změněno