Rekonstrukce (2010)

Film "Despicable Me" ujde, ale tyhle kraťasy jim vyloženě sedí :-) Svěžejší, dynamičtější a nápaditější verze celého filmu :-)

Gándhí (1982)

Na velkofilm "Gándhí" jsem si brousila filmové zuby už delší dobu, ale stále je na co se koukat a tak tříhodinový de facto životopisný snímek, který je ještě o tři roky starší než já, ustoupil do pozadí. Když jsem dostala od kolegyně nabídku na domácí promítání, neváhala jsem ani vteřinu :-) "Gándhí" je pojat rozhodně velmi výpravně a velkolepě.. Troufám si říci, že pro Bena Kingsleyho se jednalo o jeho životní roli, kterou pravděpodobně získal především díky svému vzhledu, ale šanci využil na 100 % a dokázal naprosto věrohodně vystihnout tohoto dějinného velikána. Přiznám se, že samozřejmě vím, kdo Gándhí byl a jaký konec mu osud napsal, ale v jeho životopise jsem měla velké nedostatky, které mi film hlavními milníky doplnil.. Prvním nedostatkem tohoto veledíla je dle mého názoru pomalý děj, ale může to být zapříčiněno faktem, že na něj koukám o 33 let později, než bych správně měla.. Dnes je jiné tempo a divák má od příběhu jiná očekávání.. Na můj vkus je na tříhodinovou stopáž opravdu málo děje.. Takže se film může zdát místy až nudný a nezajímavý.. Postrádá dynamiku.. Druhým problémem je (alespoň z mého pohledu), že film "Gándhí" zachycuje Gándhího život, ale nikoliv jeho duši.. Gándhí si jde za svým cílem, děj je přímočarý, jednoduchý, černobílý.. Čekala bych nějaká zákoutí, důraz na psychologická vypětí hlavních postav, méně popisů a více prožívání.. Chybí mi ve filmu nějaká osobní dramata.. Více bych ocenila, kdyby byl Gándhí více lidský a dělal chyby, byl nerozhodný, pochyboval.. Jeho protivníci by naopak mohli být zobrazeni více jako lidské bytosti ne jako robotické nástroje moci.. "Gándhí" je pěkně výpravně natočená ideologistická pohádka..

Akta X - Zakladatelova mutace (2016) (epizoda)

S01E02 - Dětské, moderním filmem nenasáklé, oči se jen tak vrátit nedají.. Z původního seroše "Akta X" si dějové příliš nepamatuji.. Spíš jen tu chladnou atmosféru a ledové hrdiny, kteří si chladnokrevně drží odstup a s osobním nasazením se snaží celé záhadě přijít na kloub.. Po pilotním díle jsem si asi už trochu zvykla, nebo si zvykl režisér, ale druhý díl u je povedenější.. Je to stále návrat do devadesátek formou, obsahem i tempem, ale konečně se tam začíná na pozadí rozvíjet nějaká minimální zápletka.. Zatím mne to střídmě baví :-)

Akta X - Můj boj 1 (2016) (epizoda)

S01E01 - Na seroš "Akta X" jsem koukala jako malý špunt, který byl fascinován mimozemskými záhadami, kterých tehdá bylo velmi poskrovnu, tak člověk zkoukl kdejakou blbost s nadšením.. Seroš "Akta X" bylo vždycky béčko.. Dialogy jim sem tam haprovaly a Mulder se Scullyovou byli roztomile prkenní.. Díky UFO a hromadě nevysvětlitelných záhad se z tohohle amerického odpadu stal v ČR kult, který jsem jako raný sci-fi fanda baštila i s navijákem.. Tríčky totiž byly na poměrně vysoké úrovni (hlavně díky mlze a tmě, a taky díky zrnitému formátu PAL).. Na "moderní" ztvárnění jsem se těšila, říkám si bude lepší kamera, Duchovny s Anderson herecky dozráli a ty efekty, tak ty efekty budou o level dál, když kdejakej céčkovej film je vymazlenej oproti devadesátkám až na půdu.. Bohužel opak je pravdou (fňuk).. Tvůrci se zasekli na staré dobré klasice a krom toho, že Fox prodělal několik plastik a Dana zhubla několik konfekčních velikostí, tak se vůbec nic nezměnilo :-( NIC! Stejné mělké dialogy na téma věřím nevěřím.. Atmosféru by měly vyvolávat prázdné pohledy z očí do očí.. Scény se vlečou.. Hromada omáčky, která je prosáklá snad úplně všema konspiračníma teoriema, které jenom Chris Carter dokázal vygooglit.. Ale má to jenom 6 dílů.. Tak to snad dám :-D

Příchozí (2016)

Film „Příchozí“ mě odzbrojil svým nenuceným wow efektem, nenásilnou a hladkou formou, poutavým příběhem, originalitou nejen filmařskou, režisérskou, ale i dějovou.. Film „Příchozí“ je velmi pocitový, chytrý, inteligentní, svižný, odvážný, intenzivní, hluboký film, který divák nepustí z hlavy ani hodinu po shlédnutí, ale ani za rok.. Je to jednoduchý snímek, který uchvátí svou komplikovaností a zaútočí na všechny smysly.. Rozhodně má chuť si ho pouštět znovu a znovu, dokud nevyčerpám a nenasaji všechna jeho sdělení, komplikovanost časových posloupností, mistrovskou kvalitu hudby i nadstandardně odvedeného nenápadného hereckého umu.. Celé to naprosto hladce funguje a hypnoticky podmaňuje.. „Příchozí“ je naprosto nesrovnatelným sci-fi.. Podobné, ale přesto jiné, pocity jsem měla z rané tvorby M. Night Shyamalana (např. „Znamení“, kdy první, co si vybavím je prostorový štěkot vlčáků nebo ten pocit, kdy mi všechny souvislosti dotekly) nebo první vymazlený díl Vetřelce (ten důraz na každý detail bere dech).. Denis Villeneuve je fakt třída.. Kromě příchozích jsem od něj viděla pouze „Zmizení“, které atmosférickou delikatesu také nezapřelo.. Ne, na „Příchozí“ se nechodí pouze jako na sci-fi, ale spíše jako na filosofický film.. Nejde zde o poznávání vesmíru, ale spíše o hloubkovou sondu do samotného lidství.. Přelomové, osudové, úchvatné dílo, které bych v dnešním hollywoodském byznys průmyslu nečekala.. Abych se chválou nezasekla pouze o režie, hudby a děje.. Amy Adams byla úžasnou volbou.. Její naprosto přirozený herecký projev a neprvoplánová krása strhli na sebe veškerou pozornost.. Jeremy Renner jí naprosto jemným a nenásilným způsobem mohl perfektně sekundovat.. Zajděte si na to do kina.. Fakt..

Tajný život mazlíčků (2016)

Jsem pracující pejskař, takže mě zákonitě "Tajný život mazlíčků" bavit musel.. :-) Na 5* to nebylo, sem tam se objevilo nějaké menší vadítko.. Úplně mi nesedl hlavní padouch zakrslý králíček.. Druhý pes k Maxovi byl taky divný.. Ale jinak měl tenhle animák šťávu! Především ukázky, které úplně nesouvisely s hlavní dějovou linií.. Bohužel řadu z nich vyplácali na traileru (nebo to byl čistě záměr, aby do kin nahnali lidi).. Odlehčená, milá, nápaditá komedie pro celou rodinu.. Místy hodě připomínala animák "Spláchnutej" asi kvůli kulisám přemnožené stoky, ale dalo se mu tenhle malý neduh odpustit..

Hra peněz (2016)

Film "Hra peněz" především díky svému hvězdnému obsazení George Clooney x Julia Roberts slibuje skvělou podívanou.. Já osobně jsem bla hodně zklamaná.. Jodie Foster jako režisérka s tímto filmem u mě neobstála.. Role, kterou ztvárnil Clooney mi nebyla sympatická, takže mi v podstatě bylo jedno, jestli ho terorista odpálí nebo ne.. Možná by mne film zaujal z pohledu zoufalého teroristy.. Robertska tu neměla rozsáhlou roli, takže ani k ní mě pevné pouto neváže.. Kdybych nekoukala s přítelem, asi bych nakonec film vypnula.. Nebylo to špatné, ale ploché.. Pozlacené béčko.. Tvůci si s daným tématem mohli pohrát lépe a vykřesat z toho jiskru psychologického thrilleru.. Spíše slabší průměr..

V zajetí démonů 2 (2016)

Po výborné jedničce jsem se dvojky kapku obávala.. Neprávem.. Ačkoliv se to běžně nestává, tak se úroveň této nadstandardně dobré žánrovky statečně drží nahoře.. Ústřední dvojka je bezvadná.. Moje sympatie si získala i vyděšená rodinka.. Výborné lekačky a napětí vyhrocené na dřeň - fakt si myslíte, že se něco stane a víte zhruba co, ale když dojde na lámání chleba, tak se beztak leknete :-) James Wans si mě u "Insidious" absolutně nezískal, ale "The Conjuring" vyhrává na plné čáře.. Zajímalo by mne, jak by se popral s nějakou Kingovou klasikou :-)

Pustina - Epizoda 5 (2016) (epizoda)

S01E05 - I když se v tomhle díle nic moc nestane (pointa byla jasná už na konci minulého) jedná se zatím o ten nejemotivnější díl ze všech - psychicky se dotkl přesně tam, kde měl.. Herecké výkony Zuzany Stivínové a Jaroslava Duška hluboko přečnívají český standard.. Co jsem vypozorovala, tak zatím mi na "Pustině" celkově nejvíc vadí nevyšperkovaný a často vlažný scénář..

Očista: Volební rok (2016)

Pamatuji si, že první díl "Očisty" mne nadchl svou nápaditostí a originalitou.. Pro změnu z dvojky si nepamatuji ani ťuk.. Trojka pro mne bude ztvárněním v duchu aktuálních USA voleb.. Úroveň neklesá, jedná se jen o omílání téhož tématu až do totálního vyčerpání..