Gándhí

Tento výpravný filmový epos oceněný osmi Oskary zobrazuje 56 let života legendárního indického vůdce, který se ve svých 79-ti letech stal obětí atentátu. Je mladým advokátem v Jižní Africe, když ho vyhostí z první třídy, přestože má platnou jízdenku. Rozhořčen tímto ponížením začne protestovat a bojovat za práva Indů a jiných utlačovaných barevné pleti. Následkem tohoto je povolán zpět domů: je ohromen bídou a tyranstvím Britů... (Mirax)

Lima

Jenom jednou jsem zažil v kině bouřlivý aplaus po skončení filmu. Právě Gándhí je oním filmem. Místy zdlouhavý, místy dramatický a emočně vypjatý, ale hlavně - Ben Kingsley jako Gándhí podává jeden z nejúžasnějších hereckých výkonů v dějinách kinematografie. Oscar za hlavní herecký výkon pro Kingsleyho nebyl nikdy jindy zaslouženější. ()

Shadwell

Kinematografie rozeznává tři časy: (i) Objektivní čas, po který divák sleduje dílo, měřený hodinkami. (ii) Filmový, nebo-li dramatický čas. (iii) Čas subjektivní, u kvalitní podívaný daný tím, že se vcítíme přes děj do postavy a prožíváme s ní všechny časové deformace. A teď klíčová otázka: Jak se přenést z času objektivního do subjektivního? Pochopitelně, přes čas dramatický (schopnost filmu vyprávět příběhy), ovšem ten v případě Gándího neexistuje, tudíž se přesouváme nazpět k času objektivnímu. ()

Slarque

Jedno z mých DVD, která jsem se roky neodvažoval pustit. Technologičtí neandrtálci z Miraxu totiž o DVD autoringu nevěděli skoro nic, a bylo jim to jedno. Bohužel podle toho vypadá i tento nosič. Pak je těžké pochopit Oscara za kameru (o nominaci za zvuk ani nemluvě). Film samotný by si totiž zasloužil mnohem lepší péči. Ben Kingsley byl jako Gándhí výborný a Richard Attenborough se při natáčení vybraných pasáží z jeho života nebývale rozmáchl. Za jiných okolností si umím představit, že bych dal i všech pět hvězd. :-/ ()

nascendi

Očakával som, že trojhodinový film bude atakovať moje limity, ale nestalo sa. Richardovi Atteboroughovi sa podarilo nakrútiť zaujímavý film o zaujímavej, nevšednej postave z nie príliš dávnej minulosti. V Benovi Kingsleym sa podarilo nájsť herca dokonale stotožneného s postavou. Režisér pridal úchvatné davové scény, ktorými zdôraznil rozmery, v ktorých sa všetko odohrávalo a Ravi Shankar hudbu dokresľujúcu atmosféru. Celý životný príbeh Mahátmu Gándhiho príbeh by možno vyznel ako druh nejakej rozprávky, ak by nevychádzal z biografických údajov a historických udalostí. Osobne nie som prívržencom nenásilia za každú cenu, pretože s každým protivníkom je treba rozprávať rečou a konať spôsobom, ktorým rozumie. Nakoniec záver filmu mi dáva za pravdu, pretože eufória z ukončenia britskej nadvlády trvala iba do rozpútania náboženských sporov, ktoré sú v latentnej podobe prítomné dodnes. Intolerancia je v ľudských dejinách ukotvená pevnejšie, ako by sme si priali. ()

Falko

Ben Kingsley - (Mohandas Karamchand Gandhi) +++ Candice Bergen - (Margaret Bourke-White) +++ Edward Fox - (generál Reginald Dyer) +++ John Gielgud - (Lord Irwin) +++ Trevor Howard - (sudca Broomfield) +++ Martin Sheen - (Vince Walker) +++ John Mills - (Lord Chelmsford) +++ Daniel Day-Lewis - (Colin) +++ Bernard Hill - (seržant Putnam) +++ Hudba: Ravi Shankar +++ ()

• Ben Kingsley sa úplne vžil do svojej role, schudol, začal cvičiť jogu, naučil sa priasť bavlnu a podstúpil odvážny pokus žiť podľa Gándhiho vzoru. (Scevola)
  • Film je zařazen na seznamu "nejvýznamnějších filmů", který vydal Vatikán v roce 1995 na přání papeže Jana Pavla II. Nachází se v kategorii filmů, které jsou významné svou uměleckou hodnotou. (gjjm)

Zemřel Richard Attenborough

Zemřel Richard Attenborough

25.08.2014

Devadesátka je požehnaný věk a právě v tolika letech nás opustil významný herec a režisér Richard Attenborough. Rodák z britského hrabství Cambridge se mohl chlubit titulem lord, mnohem víc respektu… (více)

Ben „Gándhí“ Kingsley se vrací do Indie

Ben „Gándhí“ Kingsley se vrací do Indie

28.11.2009

Krišna Pandit Bhandži, známý též jako Ben Kingsley, se vrací ke kořenům – jak genetickým, tak i ke kořenům své kariéry. V roce 1983 získal Oscara za hlavní roli v Gándhím a přestože později ukořistil… (více)