• Western

Temná pasáž (1947)

Slabý noir bez napätia, bez atmosféry a s prekvapivo nevýrazným Bogiem. Príbeh nemá čím zaujať, očakával som napínavé pátranie po skutočnom vrahovi, no to je vyriešené veľmi rýchlo a tak trochu náhodou. A tak jediné, čím je tento film zaujímavý, je 1st person kamera v prvej polovici filmu, no už to rovno v tomto štýle mohli dotiahnuť až do konca, ušetrili by na Bogartovom honorári. A druhým plusom filmu je Lauren Bacall.

Válka zítřka (2021)

Celkom príjemná akčná jednohubka, ktorá väčšinou nenudí, občas aj zabaví. Akurát tú dojemnú scénu s taťkou a dcérou v budúcnosti so spomalenými zábermi a slzami v očiach si mohli odpustiť. Veď taťka predsa zmení budúcnosť, tak aký to akože malo mať zmysel? Čo sa týka cestovania časom, fajn vymyslené, že tam sa pošlú starí a späť mladí, aby sa sami so sebou nestretli a nevznikali časové paradoxy, no stret otca s dcérou tiež dosť zásadne zmení beh času, takže to až tak celkom nedomysleli. Ale kto by sa vážne zamýšľal nad touto blbinkou?

Cyklista (2018)

Cyklistika je sakra ťažký šport a to ešte neberiem do úvahy všetky tie pichania injekcií do všemožných citlivých partií. Boli časy, kedy sa rôzne prípravky brali aj na amatérskej úrovni, na poloprofesionálnej už to bolo lepšie organizované a ako to prebiehalo na profi úrovni nám ukázal veľký Lance. Holt, 90-te roky, zlatá éra cyklistiky, kedy frčalo EPO, rastové hormóny a krvné transfúzie, už je našťastie minulosť, ale ako to občas s cyklistami v tejto dobe dopadlo, nám bez servítky ukazuje tento film. Silný príbeh, aj výborne natočený, k úplnej spokojnosti mi tu ale predsa len niečo chýbalo. Ale pre mňa najlepší film o cyklistike, aký som videl.

Seven Ways from Sundown (1960)

Solídny western, hlavne vďaka Barrymu Sullivanovi, sympatickejšieho zloducha som už dávno nevidel, celý film ste na vážkach, či mu máte fandiť alebo nie. Naproti tomu Audie je vo svojej typickej úlohe a zostáva v tieni Sullivana. 70%

Tiché místo: Část II (2020)

Veľké plus má tento film za to, že sa mu podarilo, aby mnou trhlo, čo sa mi už pekných pár rokov pri žiadnom filme nestalo, ale ten prvý MZák prišiel fakt nečakane. Zvyšok filmu už ale nič prekvapivé ani extra zaujímavé nepriniesol. Tradičná zápletka o deťoch, ktoré nepočúvnu a robia si čo chcú, vďaka čomu sa dostanú do problémov, je dosť otravná. Ďalším otravným momentom bolo prestrihávanie medzi dvoma miestami, kde akurát v oboch to začínalo byť "napínavé", ako celistvé scény by to pôsobilo určite lepšie. Kým jednička bola lepší priemer, toto je už len čistý priemer a od trojky veľké očakávania nemám.

Děti bouře (2019)

Prvá polovica je fajn, pomaly sa odkrýva príbeh otca a jeho detí. Má to dobrú historickú atmosféru, pôsobí to autenticky, no čím bližšie je búrka, tým sa začína väčšina postáv chovať idiotskejšie, najskôr otec, potom syn a nakoniec dcéra a ešte do toho dementná babka. Samotná búrka už príliš realisticky nevyzerá - vietor a štipka snehu, na nejakú veľkú zimu to nevyzeralo. Vďaka tomu všetkému koniec pôsobí dosť nezvládnuto a emočne prázdno, pričom mal byť najsilnejším momentom filmu.

The Winning Team (1952)

Bolo zvykom, že biografické filmy tejto doby boli natočené tak trochu idealisticky, kedy z hlavnej postavy robia bezchybného dokonalého hrdinu. Inak tomu nie je ani tu, aj keď sa tu načrtne problém s alkoholom, ale len ako vedľajší efekt zdravotných problémov a vlastne divák má z toho dojem, že Alexander žiadny taký problém nemal, len si to o ňom všetci mylne mysleli kvôli jeho epileptickým záchvatom. Podľa zdrojov na nete však problém s alkoholom mal dosť zásadný a už oveľa skôr, než sa mu vyskytli problémy s epilepsiou, za ktorú sa to snažil zakryť. Ani to navonok ideálne manželstvo asi nebolo také ideálne, keď sa so svojou Aimee 2x rozviedol. Bol by som zvedavý, ako by asi vyzeral biografický film o The Doors, keby ho natočili v tejto dobe. :-)) Ak upustime od rozdielov oproti skutočnosti, tak tu máme len priemernú biografiu s nie príliš výrazným Reaganom, ktorého zatieňuje Doris, aj keď by mala byť len vedľajšou postavičkou v tomto baseballovom mužskom filme.

Slalom (1965)

Taká typická nenáročná talianska ukričaná a ubehaná taškarica s peknými herečkami dopleteným Gassmanom. Nechýba ani trochu akcie, ale len tak v rámci zábavy, nič seriózne. Poteší aspoň Enniova hudba.

This Earth Is Mine (1959)

Taká typická rodinná melodráma, tentoraz zasadená do prostredia majiteľov viníc. Nechýbajú konflikty v rodine, túžba po majetkoch a peniazoch, no dokonca ani láska. Film sa dosť vlečie a zaujímavé to začne byť až keď dôjde na presviedčanie majiteľov, aby sa pridali do syndikátu a hrozno predávali mafiánom z Chicaga. No táto zaujímavá linka skončí skôr, než stihne nabrať obrátky a tak sa zase všetko vráti do starých koľají. Jediné vzrušenie zabezpečí už len taliansky žiarlivec. Nie je to zlá rodinná sága, ale videl som už omnoho lepšie. Rock Hudson ako zlý chlapec nepôsobí až tak vierohodne, zato Jean Simmons je výborná. A nesklame ani Claude Rains.

Tumbleweed (1953)

Slabučký dej, keď prídete na hlavného záporaka po 15 minútach, aj keď hlavný hrdina až 5 minút pred koncom. Indiáni sú na smiech, prestrelky amatérske, ešte že je tam aspoň ten vtipný kôň.