• Western

Následuj svůj sen (2011)

Zo začiatku to vyzeralo na silnú drámu, správne dávkujúcu smutné momenty s vtipnými, no po tom, čo sa Will vydal na cestu, sa to akosi zvrtlo a stratilo to tú svoju silu. Niektoré postavy a situácie boli vo filme úplne zbytočné, vrátane Zukica, s jeho traumou z Bosny. Malo to pôsobiť emotívne, no na mňa to malo úplne opačný výsledok. To sa vážne zdalo scenáristom málo, že zabili chlapcovi oboch rodičov, museli nechať vybuchnúť aj nejaké dieťa? Ešte sa mohla objaviť nejaká Willova kamarátka, ktorá by dostala rakovinu... Menej je niekedy viac. Každopádne tá druhá polovica výrazne pokazila môj úvodný dojem a veľa nechýbalo, aby som z piatich klesol na tri hviezdičky. Aj vďaka rozprávkovému koncu, ktorý ma ako nefanúšika futbalu dosť otrávil a tiež kvôli takému detailu, že sa Bosniaci doma medzi sebou rozprávajú anglicky. Škoda, námet bol fajn a keby tá tŕnistá cesta do Istanbulu prebiehala ináč, mohol to byť fakt dobrý film.

Rozchod Nadera a Simin (2011)

Zrejme išlo o drámu s hlbokým morálnym posolstvom, no kvôli obrovským kultúrno-sociálnym rozdielom som sa akosi nedokázal s dejom stotožniť, pre mňa to bolo dvojhodinové obmieľanie nepodstatných malicherností stále dokola. Bolo mi pritom úplne jedno, kto zo zúčastnených klame alebo či sa preto rozpadne nejaká rodina. Na nazretie do inej kultúry fajn, ale nič viac mi to nedalo. O čom bol vlastne ten film?

Obchod s láskou (2010)

Dosť ťažko uveriteľný príbeh, kedy sa zo zakríknutého vidláka z Vidlákova, ktorého sexuálny život tvoril porno časopis a vlastná ruka, stane pasák, pardón, manažér eskortnej služby, v skvelom ohoze, jazdiaci na Land Roveri.

Neuvěřitelně hlasitě & nesmírně blízko (2011)

Asi najsilnejší film o 01/09/11, aj keď sa nesústreďuje priamo na samotnú tragickú udalosť, no tento deň, ktorý zmenil život jedného neobyčajného chlapca, rezonuje celým filmom. Daldry skvele vystaval príbeh, v ktorom presne dávkuje emócie tak, aby ani ten najväčší cynik nezostal chladný a zároveň, aby sa vyhol obvineniam z citového vydierania. Dej si len tak plynie a vám je pri jeho sledovaní príjemne, na čom má veľkú zásluhu aj štvorica hlavných protagonistov, ktorí by si všetci zaslúžili nomináciu na Oscara, nie len Max. Kiež by bolo viac takýchto milých pozitívnych filmov.

Cesta k ráji (1978)

Jednoduchý príbeh chudobného zápasníka ponúka klasickú schému takýchto filmov, navyše umocnenú o rodinné klišé. Pozitívom sú svižné Stalloneho dialógy, ktoré už poznáme z Rockyho, no je to trošku málo.

Ochránce (2012)

Rusi, Číňania, poliši, všetci sú tí zlí, len Jason je "the good one". Čas plynie rýchlo, mŕtvoly pribúdajú v desiatkách a vy netušíte dôvody jednotlivých bánd, o čo im vlastne ide. O malé šikovné dievčatko, no načo sa baviť s nejakými kódmi... Proste jedna veľká nakladačka bez logiky.

Warrior (2011)

Nedá sa nič robiť, no posledný diel bitkárskej trilógie - "Wrestler", "Fighter", "Warrior" je tým najslabším. Vlastne ide o "Krvavý šport" zaobalený do umeleckejšej formy, nič viac. Dokonca Bloodsport mi prišiel o dosť emotívnejší, aj keď tu nastražil scenárista tých emocionálnych mín pomerne dosť, no na mňa nezabrali. Zrejme preto, že celý dej je jedno veľké neskutočné klišé. POZOR SPOILER!!! 1. Rozpadnutá rodina kvôli otcovi alkoholikovi, 2. rozhádaní bratia, ktorí sa dostanú do prestížneho turnaja najlepších bojovníkov sveta, aj keď nemali dovtedy takmer žiadne úspechy, jeden je dokonca učiteľ, proste náhodička, 3. obaja majú skvelé rozlosovanie, keď sú na opačnom konci pavúka, aby sa mohli stretnúť vo finále - náhodička, 4. jeden valcuje súperov rýchlymi knokautmi, druhý "neuveriteľne" otáča prehraté zápasy a nakoniec ten slabý to celé aj vyhrá, veď predsa ide o zabezpečenie bývania jeho rodinky - predvídateľné až hrôza, totálne nereálne ad absurdum. A ten záver, keď brat zviera brata a vyzná sa mu, že ho miluje... budu blejt, velebnosti. Nasleduje odchod oboch bratov v náručí za nadšeného skandovania učiteľových žiakov a riaditeľa školy, stmievačka a titulky - dokonalý hollywoodsky happy end. Škoda, z námetu sa dalo vyťažiť viac, takto sa tu žiadne problémy neriešia, len sa od začiatku smeruje k nalinkovanému koncu. Čakal som originálny "klubový" film, dočkal som sa typického hollywoodského mainstreamu. Ale aby som sa dostal aj k plusom - všetok ten balast je výborne natočený a podporený 100% hereckými výkonmi, za čo si u mňa zaslúži mierne lepšie hodnotenie oproti "béčkovému" Bloodsportu.

Navždy spolu (2012)

Priemerný romantický film s príjemnou Rachel a prkenným Channingom, ktorý sa do tejto úlohy vôbec nehodí, hlavne preto, že tu bolo treba aj niečo hrať, nielen odhaliť vyšportovaný hrudník a hádzať "baličské" pohľady.

Nedotknutelní (2011)

Príjemný pozitívny film, ale 8. najlepší film všetkých čias??? To určite nie. Ani veľmi nepobaví, ani príliš nedojme, taký lepší priemer, ktorý vo vás nezanechá hlbšiu stopu.

Mezi vlky (2011)

Na dobrodružný film, v ktorom ide o prežitie, je to príliš veľká nuda, ktorú som bol nútený dopozerať na tri krát. Napätie nulové, do toho riadna dávka rádoby psychologických kecov, navyše nezaujímavé postavy, ktoré vám po odchode z plátna vôbec nechýbajú a akési podivné superinteligentné príšerky, ktoré namiesto strachu skôr vylúdia úsmev na tvári diváka. Neeson bol fajn, ale to je jediné pozitívum tohto nepodarku.