• Western

Rudý kapitán (2016)

S predlohou to má spoločné len veľmi málo, takmer nič, čo je na jednu stranu dobré, lebo sa vypustila tá rozprávková templárska téma a aj veľa zbytočných vedľajších liniek (policajní kámoši z Moravy, veštkyňa so samopalom...), no na to, že sa to zameralo na tému ŠTB tomu chýba silnejší a konzistentnejší príbeh, uveriteľnejšie postavy a lepšia atmosféra. Tiež sa vytratil odľahčený tón z knihy a tak to celé pôsobí nemastne-neslane a nezaujímavo. Stuhr a Kaiser boli fajn, zvyšok osadenstva už menej. Suchánek úplne nevhodne obsadený. Vizuálna stránka nie je zlá, no zvyšok je dosť nezvládnutý, takže podpriemer.

Nikdy nezbohatneš (1941)

Konečne film, ktorý aspoň trochu vybočil z tej astairovskej šablóny, keďže skoro všetky jeho filmy sú na jedno kopyto. Prvok armády to príjemne oživil a priniesol aj nemálo vtipných situácií (hlavne malý užvanený Fredov kamarát) a konečne aj romantika je uveriteľná.

Noc v opeře (1935)

Grouchove hlášky sú skvelé, no chcelo to menej speváckych a hudobných čísel (Chicov a Harpov klavírny koncert bol úplne zbytočný) a menej Harpa, ktorý je ako vždy viac trápny ako zábavný. 70%

Quality Street (1937)

Napriek skreslenému hodnoteniu nejakých multinickov, nejde o ničím výnimočnú rom-kom. Príbeh nie je príliš zaujímavý, ani príliš uveriteľný (Kate si oblečie iné šaty, trochu sa upraví a už ju jej milý nespozná?, trošku mi to pripomenulo Clarka Kenta), hlavný mužský hrdina nevýrazný, no ani Katharine neexceluje tak, ako sme na ňu zvyknutí, ani len anglický prízvuk nenahodila (ale to asi nebolo v tejto dobe také dôležité, ako som si všimol aj v iných filmoch, kde Američania hrali Britov). Proste film na jedno pozretie, na ktorý rýchlo zabudnete.

Come Live with Me (1941)

Hedy je rozkošná a Jimmy je roztomilý, no trvá strašne dlho, kým sa dostane romantika k slovu. Vlastne to naberie tie správne grády až v poslednej 10minútovke a to je málo.

The Last Gangster (1937)

Môj obľúbený žáner a dvaja z mojich najobľúbenejších hercov, to je stávka na istotu. Film nesklamal, ale na tie najlepšie gangsterky z 30s (Roaring Twenties, Scarface, Angels with Dirty Faces) nemá. Vlastne je to skôr dráma jedného človeka a jeho života, krimi a strieľania si tam moc neužijete. Ale ťahá to, ako vždy skvelý, Robinson a presvedčivejšieho gangstra by asi zahral málokto.

Another Thin Man (1939)

V tejto detektívno-komediálnej sérii nejde ani tak o tie prípady, ale o ústrednú dvojicu, ako odľahčene (a s pohárikom) riešia všetky problémy a o tú úžasnú chémiu medzi nimi. No ani tento ich prípad nebol zlý, celkom zamotaný a s dokonalým alibi, aj Hercule Poirot by sa zapotil...

Invaze lupičů těl (1956)

Podarené B-čko s výbornou atmosférou, no hlúpučkým scenárom a podpriemernými hercami.

Ministerstvo strachu (1944)

Fajn špionážny film, aj keď som tam žiadne zvraty a prekvapenia nepostrehol, všetko bolo dosť predvídateľné.

Nezapomenutelná láska (1957)

Prvotriedna romantika. Cary a Deborah sú skvelí a všetko funguje ako má. Nechápem, ako mi tak dlho mohla táto klasika unikať.