• Western

Můj pes Killer (2013)

Ak je toto náš najlepší film roka, tak je to so slovenským filmom stále biedne. Režisérka zvolila dokumentaristický štýl od nehercov po kameru, aby to vyzeralo ako umenie, no akosi to nevyšlo. Asi mala natočiť klasický dokument, lebo na hraný film treba aj nejaký dej, ktorý tu absentuje. O nehereckých výkonoch škoda reči, navyše svoje dialógy prednášajú v jazyku, ktorý píli uši. Dôležité je, že sa nám týmto snímkom pokúšala režisérka a scenáristka niečo povedať o našej spoločnosti. Ale čo? Áno, boli tu narážky na rasizmus, ale od filmu so skinheadom v hlavnej úlohe som čakal silnejší príbeh a hlavne strhujúcejší, lebo tento film je jedna veľká nuda. Sledovať celý čas ako hlavná postava niekam ide a niečo zháňa, občas niekoho stretne a vlastne ani netuším, o čo tej postave ide... takéto "umenie" ide mimo mňa.

Dokonalý únik (2009)

Prekvapivé filmové zvraty sú cool a tak sa scenáristi snažia natlačiť do svojho diela čo možno najnečakanejší zvrat, aj za cenu toho, že je totálne nelogický a nemožný, vzhľadom na predošlý dej a správanie sa postáv. Toto je presne taký prípad, prekvapivé to bolo, ale na mňa úplne neúčinné, dobré akurát na zasmiatie. Napätie v poslednej štvrťhodinke celkom ušlo, ale nič extra, také typické B-čkové bu-bu-bu. Len herci to vyťahujú aspoň na podpriemer. To napríklad také Úplné bezvetrie je o triedu lepší thriller. Ale ako cestopis to bolo fajn, na havajské ostrovy by som šiel hneď.

Rudý úsvit: Nová krev (2012) odpad!

Natrepať do scenára 277 nezmyslov, obsadiť partu teenagerov ako stvorenú pre nové Beverly Hills 90210 a hrdinný americký akčňák sa môže točiť. Takto nejako si to predstavujú niektorí americkí producenti, no výsledok je ešte horší, ako to, že ráno po prebudení zistíte, že vašu krajinu práve obsadili vyzbrojení komunistickí Ázijci. Kto dokáže dopozerať do konca túto stupiditu, zvládne už fakt všetko. Márne som hľadal niečo, za čo by som dal aspoň jednu hviezdu, ale dokonca aj efekty sú na katastrofálnej úrovni, takže to je prvý "vysokorozpočtový" film, ktorý hádžem do odpadu. Teraz si už len 10x po sebe pustiť Schindlerov zoznam, aby mi toto filmové utrpenie vynahradil.

Zimní příběh (2014)

Film ma už vo svojom názve slovíčko „príbeh“, no mne sa zdalo, že práve táto stránka filmu je jeho najväčšou slabinou. Nebyť dorozprávania a vysvetlenia na konci, tak by dej sám o sebe veľmi nedával zmysel. No nedá sa povedať, že by aj po samotnom konci už bolo všetko jasné. Je tu dosť veľa zbytočných scén, resp. načatých a nedokončených a určite sa dalo dospieť k hlavnej myšlienke filmu aj normálnejšou cestou, bez množstva nadprirodzených úkazov. Záverečná myšlienka je síce veľmi pekná, silná a pozitívna, sťaby vystrihnutá z nejakého motivačného stretnutia, no všetko to rozprávkové dianie okolo toho, ju akoby vytrháva z nášho reálneho sveta a tým pádom nemá takú silu, ako by mohla mať. Pokiaľ ide o ten proklamovaný neskutočný príbeh lásky, skôr by som vypichol slovíčko „neskutočný“, lebo príbeh lásky tu síce bol tiež, no nebol takým dominantným motívom, ako by sa z plagátu mohlo zdať, keďže skončil pomerne skoro. Nechýbal cielený útok na city divákov, no keďže ja mám pre dojáky slabosť, tak túto scenáristickú vypočítavosť by som dokázal ignorovať. Viac mi vadili niektoré patetické dialógy, v ktorých bol zainteresovaný Farrell. Colin tu však nemal herecky veľmi čo predviesť, aj keď takmer neschádzal z plátna, to by sa Akiva Goldsman musel trochu viac pohrať s psychológiou jeho postavy. Celkovo je pre mňa scenár sklamaním, od držiteľa Oscara som určite čakal viac, aj keď kvalita jeho scenárov je dosť nevyrovnaná. Aspoň že Russell Crowe mal čo hrať, vzhľadom k typu jeho postavy, aj keď na Oscara to zase nebolo. Takže celkové dojmy z tohto počinu mám dosť rozporuplné. Mohol z toho byť silný film ako "The Notebook", no uviazlo to niekde na pol ceste, takže priemer.

Kukátko (2014) (pořad)

Ako samostatné skeče v Partičke to ešte ako tak fungovalo. Na tú chvíľu to občas dokázalo pobaviť, aj keď nie vždy, no ako sitcom je to šliapnutie mimo. Síce originálny pokus, no bez deja, bez scenára, založené len na improvizácii hercov seriál nemôže dlhodobo fungovať, ani baviť. Ale pokiaľ ide o slovenskú televíznu tvorbu, stále lepší nepodarený pokus o sitcom ako ďalší "rodinný" seriál, čiže telenovela, ktorými nás zaplavujú súkromné kanály (tento výraz je použitý schválne. lebo je výstižnejší).

Pozor, ide Jozefína! (1976)

Taká jednoduchá až naivná komédia, ale keď vypnete, tak dokáže aj pobaviť.

Rozvedený se závazky (2010) (seriál)

Veľké sklamanie oproti Lucky Louie. Tam boli síce hlášky hrubšieho zrna, no podstatne vtipnejšie. Louis C.K. je možno skvelý komik v stand-up vystúpeniach, no viac som sa bavil na hociktorej časti Na stojáka. Neviem, ale srandovať o tom, ako šiel dať utratiť psa s nádorom k veterinárovi alebo ako by kopuloval s opicami mi veľmi vtipné nepripadá. Po troch častiach som to vzdal.

Bizoni na tahu (1980)

Depp je môj obľúbenec, no po tomto si Fear and Loathing asi nikdy nepozriem. Netuším o čom bol alebo mal byť tento film, no scenár buď nikdy neexistoval, alebo to niekto dokafral v strižni, ale žiadny dej tu neexistuje (čo by mal byť taký základ akéhokoľvek filmu). A ako pozerám na hodnotenie, tak podobne ako hlavná postava, aj tu viacero ľudí na niečom fičí... Pretože okrem toho, že to bol jeden chaos, tak to nebolo ani za mak vtipné.

Pád Bílého domu (2013)

Dej je príliš nezmyselný a stupídny aj na takýto akčný film (plánovaný útok maximálne vyzbrojenej armády teroristov zvnútra USA si určite nevšimne žiadna tajná služba, o nepreverení neznámych osôb, ktorí sa dostanú až k prezidentovi ani nehovorím...), samozrejme nechýbajú tie najohratejšie klišé akčných filmov (pri McDermottovom prezradení som len nechápavo krútil hlavou a ďalej to bolo len horšie...). Pri tom všetkom, keď som už svoj mozog prepol na najnižší stupeň rozmýšľania, mi už ani nevadilo že Butler sám dokáže to, čo nedokáže celá armáda a špeciálne jednotky Spojených štátov dokopy, ale aj tak to bolo utrpenie dopozerať do konca. No ten prvotný útok na Biely dom bol natočený efektne, aspoň v niečom ma Fuqua nesklamal. 30%

Domácí mazlíček (2008)

Čo by ste chceli od filmu, pod ktorým je podpísaný Adam Sandler? Ešte že to aspoň Emma Stone drží na pozerateľnej úrovni, bez nej o hviezdu menej.