Shogin

Shogin

Jindra Vosecký

Česko

• 27.8.2010  13:03

Každý nějak začínal a abych pravdu řekl, tak Tim Burton začínal rozhodně dobře, protože kresba je na svou přímočarost působivá a celkově je z příběhu už cítit budoucí síla. Každopádně je to zatím takový pěkný průměr... avšak ten konec mě pobavil!

• 25.8.2010  17:27
    Muto (2008)

Velice originální, nápadité a tvůrčí, jen je škoda, že to postrádá aspoň nějakou kostru nebo náčrt příběhu..

• 5.8.2010  16:38

Jediný důvod proč nedám plný počet je ten, že rozhovory překrývají živý záznam...

• 30.7.2010  09:55

Přestože je to hezky spracované, tak se mě to nijak zvlášť vnitřně nedotklo, ale některé pasáže jsou rozhodně nápadité. Ale tři hvězdičky jsou za mně odpovídající.

• 20.6.2010  19:46
    Časožrouti (TV film) (1995)

Ačkoli se to na začátku tvářilo vcelku slibně a někteří herci mi docela sedli, ta šílená lacinost to opravdu zazdila a to především všechnu atmosféru, která byla zpočátku docela statečně budována. Velká škoda, protože předloha je vynikající a kdybych jí nečetl a viděl jen film, neoslovilo by mě to asi vůbec.

• 12.5.2010  19:27

Kniha byla něco neskutečného, musím uznat, že i přenesení na plátno, je povedené, i když takový zážitek, jako román samotný to pro mě nebyl. Každopádně Dustin Hoffman byl tou nejlepší a podle mně jedinou možnou volbou a do role Jacka Crabba mi seděl naprosto dokonale. Taktéž Daye Dunaway a i ostatní představitelé seděli vcelku dobře. Přestože se film drží docela věrně předlohy a je ponecháno většina důležitých pasáží, tak jsem čekal poněkud silnější zážitek a hlavně to rozhodně mé vize nenaplnilo, avšak na 4* to je.

• 11.5.2010  19:30
    Blade Runner (1982)

Jelikož jsem předevčírem během jednoho dne přečetl celou Dickovu předlohu, tak jsem se těšil na věrnou adaptaci, když jsem slyšel ze všech stran takové chvály na toto filmové zpracování a zejména, když jsem věděl, že režisérem je Ridley Scott. Bohužel mě to zklamalo a to především, protože Ridley to pojal absolutně vlastní formou a bohužel z knihy zůstal opravdu jen základ a pár scén. Vizuál, atmosféra a hudba jsou výborné. Každopádně mi nesedlo obsazení Harrisona Forda a jakým od knihy odlišným směrem se film ubírá.

• 13.4.2010  18:03

Když si odmyslím, že s povídkou Edgara Alana Poeho to nemá společného skoro nic, tak musím říct, že se jedna o vcelku vydařený film s docela dobrou atmosférou a rozhodně uctihodným výkonem Vincenta Price. Avšak emotivně mě to minulo a tísnivá atmosféra, která mě provázela při četbě krátké předlohy, se s tímto nedá srovnat a proto je nejlepší tento film s povídkou nesrovnávat, přecejenom se jedná jen o motiv.

• 29.3.2010  15:42

Nebýt toho nechutného vizuálu, tak jdu s hodnocením o hodně nahoru...

• 30.11.2009  00:11

Beethovenova nebeská hudba, Gary Oldman a Isabella Rossellini jsou jedinými klady tohoto filmu, vše jinak bohužel sráží režie a scénář... veliká škoda, mistr by si zasloužil rozhodně lepší film... aspoň, že máme Amadea.

• 24.9.2009  20:18

Je to zajímavý nápad, ale ta obrazová stránka mi vadila a způsobila, že jsem ztěží film dokoukal dokonce a to mám Nirvanu opravdu rád. Kurtovi zpovědi bych si proto býval radši přečetl... kdyby to bylo klasicky natočeno s Kurtem, Nirvanou a jejich hudbou, tak bych byl spokojen, ale takto mi to nesedlo a působilo dojmem určité prázdnoty...

• 23.2.2009  22:41
    Oko (2008)

Jessicu Albu mám sice rád, ale od jejího výkonu jsem čekal teda víc. Co se filmu týče vizuální efekty a hudba byla rozhodně lepší než v originálu, ale kromě toho snímek nepřináší nic jiného než jeho orignál a klíčonové scény jsou doslova okopírované.

• 18.2.2009  18:48

Nemůžu si pomoct, zatímco seriál je opravdu výborný a občas mě dokáže tak rozesmát, že tomu sám nevěřím, film je o hodně slabší. Je znát, že jsou to tři díly zkombinované do sebe, neříkám, že snímek pospolu nedrží, vcelku ano, ale myslím, že odděleně by to fungovalo lépe. Každopádně se tu najdou také parádní gagy :-)

• 29.1.2009  18:24
    Nenávist (2002)

Nemůžu si pomoct, špatný film to rozhodně neni, ale mě to prostě neoslovilo...

• 24.9.2008  22:42
    Osvícení (TV film) (1997)

Jelikož byl Stephen King léta v rozepři se Stanley Kubrickem, kvůli jeho zpracování Osvícení, tak došlo i na remake, kterému dal Kubrick zelenou, jen pod podmínkou, že bude King mlčet o jeho nespokojenosti s jeho filmem. A tak se stalo. Mick Garris se opět ujal převedení Kinga na plátno, opět v podobě minisérie a přestože, to nedopadlo tak slibně jako Svědectví, tak je to vcelku povedený snímek, který je maximálně věrný předloze, tudíž uspokojí nejen Kinga zklamaného původní adaptací, ale též jeho fanoušky. Vyhýbám se srovnávání Kubricka a Garrise, protože je to něco nesmyslného a to už jen proto, že je to dohadování se mezi odlišnými břehy. Minisérie statečně drží hororovou atmosféru, i když ne vždy tak intenzivně, jak mohlo být a zejména ke konci, kdy mohla být atmosféra o mnoho tísnivější. Každopádně opět musím uznat, že na TV adaptaci si vede dobře a to zejména v případě Stevena Webera, u kterého je velmi znatelná proměna z hodného na zlého. 4*. Doplnění 5.1.2012: Tak jsem si po skoro pěti letech pustil tuto TV minisérii znovu. Od té doby jsem přečetl knihu a Kubrickovu verzi viděl spoustukrát. Zatímco Kubrickova verze na mě při každém dalším shlédnutí působí stejným naprosto intenzivním atmosferickým dojmem a i nadále je vůbec jedním z mých nejoblíbenějších filmů, po druhém shlédnutí TV minisérie jsem na toto dílo výrazně změnil nápor. Je to právě tím, že jsem si přečetl knihu. Mnozí by čekali, že se tím změní můj názor právě na Kubrickův film, ale nikoliv. Beru knihy a jejich filmové adaptace jako samostatná díla. Co je hlavní, že obě dvě díla (kniha a původní film) mají naprosto jedinečnou specifickou atmosféru, což se o TV remaku říct nedá. Největším kladem Garrisovi verze je určitě Steven Webber, jak už jsem psal tenkrát a naopak jako největší zápor bych viděl právě Garrisovu režii a přílišné držení se předlohy, přestože Kingův záměr chápu, takto až přehnaně knihu kopírující přepis, podle mě není zrovna správná volba. Jako dokonalý příklad bych uvedl Gilberta Adaira a jeho adaptaci knihy Snílci, ke které psal taktéž scénář a pojal obě díla jako naprosto samostatná, takže se ve výsledku navzájem doplňují a zároveň fungují každé samo pro sebe. To jen na okraj, jako důkaz toho, že když autor předlohy píše sám scénář, nemusí záměrně jít o naprostý přepis původního literárního díla. Celá TV minisérie pak působí docela křečovitě, postrádá atmosféru a věrohodnost. Jsou zde scény, které jsou dobré (Když Jack zlomí Dannymu ruku, pokoj 217, večírek, flashbacky z minulosti hotelu), ale vzápětí příjde průměrný až podprůměrný zbytek společně s mnohdy nezdařenými efekty (zvířata z keřů) a ony nadějné scény zazdí. Na podruhé tedy velké zklamání. Každopádně je určitě škoda, že se Webber nedostal od televizáků dál.

• 26.7.2008  18:44

Nemůžu si pomoct, ale příde mi, že se jedná o nehorázné vykrádání. Chvílemi mi i přišlo, že je to celé takové splácané a neoriginální. Avšak zajímavé momenty tam i tak jsou a Ryan Reynolds hraje dobře, tak za tři.

• 30.3.2014  16:34
    Divoši (2012)

Jedna za tu nádhernou Californii a druhá za Benicio Del Tora.. toť vše..

• 23.5.2013  01:01
    Na cestě (2012)

On The Road byl jeden z mých nejúžasnějších knižních zážitků vůbec. Kniha oplívá neuvěřitelnou atmosférou svobody, nevázání se, naprostého oproštění se od jakýchkoli hodnot a racionality. Při čtení máte chuť naplno žít, máte chuť si užívat každou chvilku života, každý nádech vám příjde jako něco tak nádherně posilňujícího. Nejde tam ani tak o příběh, o zápletku nebo tak. Jack Kerouac nám vyobrazil své vlastní zážitky, u kterých jde o sžití se s postavami a zejména o tu naprosto jedinečnou atmosféru. Jsem toho názoru, že převést do filmu tohleto kouzlo je asi nemožné. Tudíž bych viděl možnou variantu vnést do toho trochu režijního autorství. Což je paradox, páč by mě pak zas možná rozčilovalo, že to není věrné předloze. Každopádně neříkám, že nejde tato kniha zfilmovat, ale tady se to bohužel nepovedlo. Walter Salles se drží věrně předlohy (jelikož jsem četl nezkrácenou původní verzi knihy bez pseudonymů tak, jak ji Kerouac psal na jednotný svitek bez formování textu, samozřejmě tedy převedený do knižní formy, nemůžu soudit, co všechno z románu ve filmu není, protože mě tam toho pochopitelně bude chybět ještě mnohem více.). To je tedy určitě plus. Dalším kladem je určitě výborný Viggo Mortensen, přesně takhle si představuji Billa Burroughse a přál bych si, aby si tuto roli někdy zopakoval. Tady už bohužel klady z mé strany končí. Hlavní dva představitelé mi nesedli. Sam Riley, který hrál Kerouaca (Sal) byl jakž takž přijatelný. Za to Garrett Hedlund byl podle mně jakožto představitel Neala Cassadyho (Dean) prostě pořád moc v pohodě. Teď si možná klepete na čelo, co to tu plácám, ale schválně si pusťte na youtube nějaké video s Cassadym a pochopíte. Sem tam byly záblesky, že by snad při větší míře uvolněnosti mohl Hedlund aspoň trošičku na Cassadyho vlnu vkročit, ale ta přehršel energie, neposednost a impulsivitu, kterou jsem cítil při čtení, tady prostě nebyla. Stewart mi nevadila, ale opět mi to nepříjde jako nejšťastnější volba. Buscemi každopádně potěšil. Představitel Allena Ginsberga (Cale) taktéž nebyl špatný. Nejsem vyloženě zklamán. Moc jsem od toho nečekal. A jelikož ve filmu Kvílení, byli všechny tři ústřední postavy (Allen Ginsberg, Kerouac, Cassady) naprosto přesně vyobrazené, až jsem se nestačil divit. Nevěřil jsem, že by se to mohlo povést znovu. Škoda. Rozhodně oceňuji, že se někdo pustí do zfilmování takto legendárního díla. Uvidíme, jak dopadne Big Sur.

• 22.3.2013  12:41
    Faktótum (2005)

Jelikož Mickey Rourke zahrál Henry Chinaskiho naprosto podle mých představ, nečekal jsem, že by se tomu Matt Dillon přiblížil. Což se taky stalo, hraje sice dobře, ale ta uhlazenost a a neustálý klid, to není Chinaski. Absence té špíny, impulsivity má daleko k Bukowskiho atmosféře, kterou se v Barfly podařilo zachytit dobře. Marisa Tomei je každopádně úžasná.

• 18.3.2013  20:45

Nejdřív jsem plánoval skončit Pátek třináctého šestkou, ale jelikož ta mě potěšila, tak jsem si řekl, že na sedmičku se ještě podívám. Navnadil mě ten sci-fi štítek. No docela dlouho dobu to vypadalo nadějně. Opět se mi líbila hlavní představitelka a její příběh mi přišel jako zajímavé spestření, aspoň to nebylo úplně dokolečka to samé. V půlce se to začlo vléci a konec to zazdil úplně. Škoda, potenciál byl. Díly v pořadí, jak se mi líbili: 6, 3, 4, 7, 5, 2, 1.

• 12.2.2011  14:00

Kingova předloha nepatří rozhodně k nejlepším povídkám, které napsal a mě osobně také zvlášť nenadchla, ale má aspoň jeho dokonalé vypravětství. Na film jsem ze zvědavosti kouknul, i když jsem nečekal prakticky nic, a taky mi to velké nic přineslo. Přidání majitele prádelny absolutně postrádalo smysl a celkově nízká kvalita šla kvůli tomu ještě víc dolu... Velmi slabý snímek...

• 19.10.2010  19:47
    Hooligans (2005)

Fotbal mi nic neříká, ale nikomu to samozřejmě neberu, každopádně pohled na bandu dementů, jejíž životní náplň je se mlátit s dementama z druhé strany a to naprosto kvůli ničemu, mě opravdu nenadchne, naopak se mi to hnusí. Takže ty dvě hvězdičky dávám za režii a herecké výkony.

• 27.9.2010  00:33
    Christine (1983)

Hm tak bohužel, ze začátku se to tvářilo velmi nadějně, ale postupně to upadalo a upadalo... atmosféra nulová... když už se i ta psychologie skoro úplně vytratila, tak jsem doufal, že se někde vynoří aspoň náznak toho zmíněného hororu, ale ono nic... Závěr to zazdil úplně... Abych ale jen nekritizoval, tak světelná scéna s hamburgerem aspoň za něco stojí... Každopádně doporučuji sáhnout po předloze, která sice nepatří mezi to nejlepší, co mistr napsal, ale ve srovnání s adaptací je naprosto výborná!

• 26.9.2010  15:45

Už román Cujo nepatří zrovna mezi mé nejoblíbenější díla od mistra Kinga. Důvod je v tom, že dějově nic moc zajímavého nebo něčím se vyjímajícího nenabízí. Avšak u knihy si člověk pořád užívá výborného Kingova vypravěčství, kdežto u filmu zkrátka není moc na co koukat a člověk pak dostane ničím neobohacující hororové béčko, které nezachraňují ani vcelku dobře vybraní herci či naprostá věrnost předloze. Rozhodně doporučuji knihu.

• 11.8.2010  18:02
    Juno a páv (1930)

Alfred Hitchcock je pro mě jedním z nejoblíbenějších režisérů, rozhodně nemám nic proti tomu, když někdo zkouží nové věci, ale tohle se podle mně moc nepovedlo...

• 11.8.2010  17:55

Sice mám Olivera Stona moc rád, ale tohle šlo zkrátka mimo mně a nemůžu si pomoct, nejdřív jsem uvažoval o třech hvězdách, ale to by muselo být aspoň o hodinu kratší a celkově záživnější..

• 3.8.2010  15:31

Surrealismus miluji, například v podání Davida Lynche, Dalího obrazy taktéž, avšak toto filmové zpracování Dalího vizí mi nic moc nepřineslo. Přitom Dalího snová sekvence v Rozdvovojené duši Alfreda Hitchcocka je tak působivá.

• 5.11.2009  20:25

Po shlédnutí traileru a pění ód od pár přátel na tento počin, jsem byl velmi natěšen a navnaděn... možná to zapříčinilo to, že už od prvních minut jsem pocítil, že tohle nebude ono... pro mě velké zklamání... písně byli obyčejné, nikde žádná silná linka, která by se člověku zaryla pod kůži (pravý opak například Swenney Todda od Burtona) a ještě víc mi občas vadilo zpívání obyčejných dialogů, občas by se tam ta mluvená pauza hodila... příběh je vyprávěn poněkud chaoticky a nedrží pohromadě... zajímavé momenty tu rozhodně jsou a co musím opravdu vyzdvihnout jsou komiksové pasáže, které mě bavily snad nejvíc ze všeho, každopádně hodina a půl se pro mě táhla až moc pomalu...

• 1.11.2009  00:34
    Saw 6 (2009)

Kéž by Saw končil jako trilogie... pak bych mohl prohlásit, že to byla, aspoň pro mě, dobrá séria... musím uznat, že oproti čtyřce a pětce se mi tenhle díl líbil poměrně více, každopádně neustále větší pitvání předchozích příběhů mi příjde zbytečné. Saw jdoucí za sebou, jak se mi líbí: 1, 2, 3, 6, 4, 5.

• 10.3.2009  13:28
    The Jetsons (TV seriál) (1962)

Flinstonovi budoucnosti, rozhodně ne tak vydařené jako originál.