• Fantasy

Prosíme přetočte (2008)

Bohužel - já a tento film jsme si velmi nesedli. Netroufnu si ho kritizovat jako celek, protože jsem si přečetla spoustu nadšených komentářů tady, jen musím říct, že humor obsažený v Be Kind Rewind ani poetika tohoto snímku mi vůbec nesedly. A to se mi předchozí Gondryho filmy - Věčný svit... i Nauka o snech moc líbily. Nevím, celé mi to přišlo jako parodie, home video točené pro partičku nadšenců, kteří se navíc všichni znají. Ale jako bych já mezi ně nepatřila. Vůbec mě nedojal příběh tlustého hudebníka... nevěřila jsem hercům vůbec nic... bylo to tak absurdní až to nebylo vtipné... a z herců se mi líbil snad jen Danny Glover v roli majiltele videopůjčovny. Naopak Jack Black mi byl od začátku až do konce protivný a nesympatický! Musím říct že jsem málem nevydržela dívat se až do konce, prostě mě to příšerně nebaviloooo...

Určitě, možná (2008)

Coby nenáročný, pozitivní film na sobotní večer mi tento snímek úplně vyhovoval. Asi na něj brzy zapomenu, a pokud mi někdo nebo něco utkví v paměti, pak to bude úžasná Abigail Breslin v roli malé, ale o to zvědavější, dcery rozvádějícíc se rodičů. Nadchla mě už v Little Miss Sunshine, a zde byla opět výborná. Říkám si, jak asi zvládne přechod od dětských rolí k dospělým.

Dokonalý trik (2006)

Dva dny po shlédnutí stále váhám... váhám kolik hvězdiček dát, a váhám jestli si tento film pustit znovu už dnes večer, nebo až později. Při sledování mě dostala velmi uvěřitelná tísnivá atmosféra, plná rivality mezi dvěma hlavními soky, a okořeněná kapkou kouzelnické posedlosti. Na rozdíl od většiny lidí tady mi pointa nebyla jasná už od poloviny filmu, takže jsem si vychutnala celou podívanou až do závěrečné vysvětlovačky, a když mi pak celý večer film ležel v hlavě včetně neodbytné otázky OPRAVDU?, bylo mi jasné, že jsem ho neviděla naposledy.

Mamma Mia! (2008)

Úžasná odpočinková letní podívaná, které se podařilo vtáhnout mě do děje už při prvních záběrech a prvních tónech hudby. Legrace, sebeironie, mladost a hravost v každém věku, a navrch trocha dojetí a slz. Happy end, ale kdo by čekal něco jiného? Hudba a scény perfektně zapadají jedno do druhého... bavila jsem se od začátku až do konce, a přála jsem si, aby konec přišel co nejpozději. Dokonalá byla Meryl Streep (což jsem čekala), Julie Walters (kterou jsem dosud moc neznala), no a třešničkou na dortu byl pro mě Pierce Brosnan, víc sexy než všichni ti mladíčci dohromady. Nedoporučila bych tenhle film úplně všem bez výhrady, podmínkou je mít rád hudbu skupiny Abba, a mít chuť bavit se a dojímat a nehledat pod povrchem... pak je Mamma Mia! dokonalý muzikál.

VALL-I (2008)

Po dvou dnech od zhlédnutí tohoto nového pixarovského animáku měním počet hvězdiček ze dvou na tři. Něco ve mně WALL-E totiž přeci jen zanechal. Zanechal ve mně milou vzpomínku na roztomilého oprýskaného robota, který zůstal na Zemi plné odpadků úplně sám, ale přesto si umí svůj pobyt na ní náležitě zpříjemnit, a dokáže se i krásně dojemně zamilovat a za svou láskou jít, byť to někdy vypadá dost beznadějně. Druhá půlka filmu, odehrávající se na obrovské vesmírné stanici plné nechutně tlustých lidí mě ovšem silně zklamala... přeplácanost, patetičnost, český dabing. Ble! Ke konci jsem měla co dělat, abych v pohodlných kinosedačkách neusnula. No ale přesto: Wall-E sám o sobě má něco do sebe. Už proto že nemluví!

Temný rytíř (2008)

Ač nejsem velkou fanynkou akčních filmů, z Temného rytíře jsem odcházela nadšená. Užívala jsem si snad každou minutu, až na několik nepřehledných akčních scén, kdy jsem opravdu nevěděla kdo koho bjje a proč. Bála jsem se násilí, ale v tomto ohledu zůstal film relativně decentní a drastických záběrů je tu pomálu. Kromě honiček a bitev mě bavily komornější, psychologické momenty: mezi nimi vedou všechny Jokerovy výstupy, ale pozadu nezůstává ani Morgan Freeman coby Lucius Fox. Do děje jsem byla vtažena natolik, že jsem vůbec nepostřehla, že se blíží konec. Výbroný filmový zážitek!

Napříč vesmírem (2007)

Beatles mám ráda, a snad proto jsem čekala víc. Jak se ukázalo, byla to chyba... samotné písničky si v drtivé většině raději poslechnu v původní verzi, a na dvouhodinový film prostě nestačily. Příběh, který se slibně rozjel, postupně sklouzl do klišé, která jsou sice stále pravdivá a působivá (válka která dělá z veselých bezstarostných hošíků zničené starce), ale už jsme je někde zfilmované viděli... nevím, trochu to celé na mě působilo jako opakování již řečeného, filmy o 60. letech, o válce ve Vietnamu... přece už byly natočeny, mnohem blíže dané době, a pro mě jsou ty starší díla o 100% důvěryhodnější.

Venkovský učitel (2008)

Další Slámův film o tom, že to lidé - a zvláště ti na vesnici - nemají lehké. Těšila jsem se hodně, ale očekávaný dojem na mě film neudělal. Ne že by se mi nelíbil, naopak: vizuálně krásné záběry venkovské přírody, perfektní herecké výkony, hlavně mojí oblíbené Zuzany Bydžovské, která role osudem zkoušených žen zvládá opravdu skvělě, Pavel Liška v jedné ze svých zřídkavých ne-idiotských rolí byl taky super. Ale celé to na můj vkus plynulo příliš pomalu, dlouhé záběry na přemýšlející, prožívající nebo kráčející postavy činily film líným a rozvleklým, přestože na druhou stranu dávaly divákovi šanci opravdu se vcítit do jejich vnitřního života. Téma asi ne úplně originální, ale silné... jsem zvědavá, jak hlubokou stopu ve mně zanechá. A jsem vděčná i za určitý happy end. Tři až čtyři hvězdičky.

Sex a Lucía (2001)

Krásný film. Patří k tomu typu filmů které mám nejraději. Psychologický, dějová skládanka která se zcela objasní až na úplném konci. Láska a vztahy, v tomto případě velká role sexu (rozhodně ale sexuální scény nehrají ve filmu ústřední roli, a pohoršovat mohou snad jen tím, že je v nich asi dvakrát záběr na penis, což nebývá mimo porno moc zvykem). A navíc film vizuálně krásný, už se těším, až se na něj - navnaděna shlédnutím na monitoru počítače - vydám do kina. Na plátně totiž, jak doufám, vynikne ještě mnohem víc.

Tisícročná včela (1983)

Viděla jsem filmovou verzi (kratší než seriál, cca 160 minut) a byla jsem nadšená. Film mě vtáhl do děje, spoluprožívala jsem s jednotlivými postavami jejich životní osudy, lásky, tragédie. Vizuálně krásné, drsné tak jak drsný byl život na slovenských horách na přelomu 19. a 20. století. Život s přírodou, milostné vztahy, rivalita, souboje, politické spory... až do toho všeho vpadla válka. Nevím zda tak byl zamýšlen, ale vnímám tento film jako silnou výčitku válečným hrůzám, které vtáhnou do boje nevinné lidi, seberou jim jejich talenty, jejich osudy a lásky, jejich budoucnost... pro co vlastně?