Zdivočelá země (1997) (seriál)

Jeden z mála opravdu povedených seriálů, které u nás za poslední dobu vznikly. Přesvědčivé herecké výkony všech hrdinů, poutavé prostředí a atmosféra a hlavně konečně nerutinérská režie, kterou posléze stačily pochytat všechny Rodinná pouta, Ulice a podobné žumpy.

Zelený svět (1996)

Asi nejvíc pohodářská role Kevina Costnera, který mi tak trochu připomíná Willisova soukromého detektiva z Posledního skauta, kdyby vyměnil bouchačku za golfovou hůl. Chcete snad něco víc? Jo a ještě něco - zbožňuju golf!

Země mrtvých (2005)

***Věděli jste, že: Režisér Romero ve snímku použil nerealizované nápady ze scénáře ke dvacet let starému "Dni mrtvých", který byl až doposud jeho posledním Zombie filmem.// I s rozpočtem 15 milionů dolarů, který je na Hollywoodské poměry směšný, jde o nejdražší film Romerovi kariéry.// Režisér si natolik oblíbil zombie komedii "Soumrak mrtvých", že její autory Simona Pegga a Edgara Wrighta obsadil do "Země mrtvých" coby dvě chodící mrtvoly.// Představitelka hlavní ženké role Asia Argento je dcerou slavného mistra krváků Daria Argenta. Zápach uělé krve jí podle jejích vlastních slov připomíná dětství.// Recept na Romerovu umělou krev je překvapivě jednoduchý. Jde o obyšejné potravinářské barvivo s kapkou saponátu.// Legendární maskér Tom Savini se ve snímku mihne ve stejné roli, kterou ztvárnil už v roce 1978 v původním úsvitu mrtvých.// Místem natáčení měl být Pittsburg, kde vznikly předchozí 3 díly série, producenti si ovšem prosadili kanadské Toronto.***

Zkrocená hora (2005)

Hezky natočené, ale poněkud únavné až nudné drama o dvou teplých kovbojích, kteří nežerou puding. Pro mě v přímém oscarovém souboji s Crashem jednoznačně poražený. (Edit:) Tento komentář jsem psal ještě před udílením Oscarů, kdy to vypadalo, že Crash jasně propadne... No, vypadá to že spravedlnost opravdu existuje.

Zlatá sedmdesátá (1998) (seriál)

Drsná 70ková sranda. Ashton Kutcher dokazuje, že komedie jsou jeho parketa, ale tahounem seriálu je stejně Danny Masterson jako Hyde. Škoda jen, že se tenhle seriál nedostal i k nám, ale pro naši TV Novu je holt asi přece jen moc "inteligentní" a není zaměřen na nejčastější cílovou diváckou skupinu ženy 35-55. "Přátelé" ze 70. let

Zlato v horách (1974)

Druhý společný projekt Mircei Veroiu a Dana Pity na základě povídek Iona Agarbiceanua. Stejně jako u Kamenne svatby je film rozdělen do dvou na sobě takřka nezávislých částí. Významnou roli opět hraje pronikavý hudební doprovod, jednotícím tématem jsou tentokrát hory, zlato a lidská chamtivost.V první povídce sledujeme majitelku hostince v horské vesnici. Ta dříve hostila zlatokopy a dodnes ví, kam ukryli své poklady. Na nepřístupná místa ovšem nemůže sama a proto láká mladé chlapce, že jim výměnou za ukyté zlato věnuje ruku své krásné dcery. Když jí však dotyčné zlato přinesou, nechá je svým pomocníkem zavraždit. Druhá povídka vypráví o starém sedlákovi, který láká mladé manželky na plnou truhlu zlata, kterou má uzamčenou doma ve světnici. Tu jim zakazuje otevřít. Když se to dívkám konečně podaří, zjistí, že je truhla plná kamení, dostanou infarkt a na jejich pohřbu si sedlák vyhlédne jejich nástupkyně.

Zločin a trest (1998) (TV film)

Průměrné televizní zpracování, ale k maturitě mi to snad pomůže.

Zmije (1994) (seriál)

Pche, takové si dává Hajzlhof k večeři;) Knight rider rulezzz!!!! Tuuutududů, tuuutududů, tuuutududututů...

Zmije - Pilot (1994) (epizoda)

Nudný pilot k nudnému seriálu. Jen nechápu, proč ten seriál natočili až dva roky po pilotu:). Co naplat, Knight rider rulezzzz!!! Tuuutududů, tuuutududů, tuuutududututů...

Zóna smrti (2005)

Rok 1997 znamenal pro Hong Kongský film menší tragédii. Ostrov se po několika desetiletích liberální britské správy vrátil pod nadvládu všemocné Číny a filmový průmysl zaznamenal bolestivý odliv hereckých, režisérských i choreografických talentů. Ještě nedávno tak bohatý pramen martial arts mlátiček v Asii témeř úplně vyschnul a nic nenaznačovalo tomu, že by to snad mělo něco změnit. Tedy... tedy až do roku 2003 kdy neznámý thajec jménem Tony Jaa natočil akční bombu jménem "Ong-bak", vymlátil u toho půlku Bangkoku a vynesl styl Muay-thai až na vrchol bojových umění, kterému až do té doby kralovalo tradiční čínské Kung-fu. A tím Číňany pěkně nasral. Číňany, tedy respektive Číňana jménem Donnie Yen. Ten si sice ještě rok před "Ong-bakem" lahůdkově nařezal ve wuxia velkofilmu "Hrdina" se samotným Jetem-li, na poli čistokrevné akce to ale pořádně nerozbalil už od roku 1994, kdy společně s Yuenem Woo-pingem natočil klasiku "Wing Chun" a zbytek Hong Kongu na tom nebyl o nic líp. A tak vzniknul "Sha po lang". Donnie okolo sebe shromáždil hvězdný tým v čele s legendárním Sammo Hungem, objevil čerstvé tváře jak na poli režisérském (Wilson Yip), tak hereckém (Wu Jing) a nastartoval novou vlnu Hong Kongských akčních filmů, která díky bohu začíná nabírat na otáčkách a která se po loňské komiksovce "Lung fu mun" a letošních "Invisible Target" a "Flash Point" snad jenom tak nezastaví. Jako inspirační zdroj "SPL" posloužil populární gangsterský žánr v novodobé podobě založený asi nejzásadnějším hongkongským filmem nového století - "Volavkou". Příběh sice působí jako podivný slepenec všeho možného (celou dobu se tu pošťuchuje policejní tým s mafiánským bossem, načež do toho ke konci naskočí metrosexuál Donnie v sametové košili a koženém saku a vymlátí všechno a všechny v dosahu), ale výborné herecké obsazení film neuvěřitelně táhne a to především prostřednicvím báječného Sammo Hunga, který nejmíň o třídu převyšuje i Erica Tsanga ze zmiňované "Volavky". Na vyšší hodnocení "Sha po lang" chybí buď lepší scénář a nebo víc soubojů, na restart umírajícího akčního žánru to ale stačí a souboj Donnie vs. Wu Jing je prostě boží. Slabší 4*.