Uncharted (2022)

Hry od studia Naghty Dog miluji (všechny!) a proto přiznám, že asi opravdu nejsem cílovka téhle oddechovky pro všechny teenagery a rodiny. Film je tak rutinní, nudně odfláknutý a zkrátka vykalkulovaný až hanba honosit se drahým jménem. Obsazení se opravdu moc nepovedlo a je očividné, že Sony obcházela a iterovala hodně dlouho než se zasekli na mladých tvářích doufaje, že snad vyrobí franchizu v nějakém novém SCU© (Sony Cinematic Universe©). Je celkem úsměvné jak oba starší herci o parník předčí zbytek baby-facovské ansámblu, což jenom dokazuje, že tvůrci vsadili na úplně, ale úplně špatné karty. Padíka dávám za slušnou chemii Wahlberga s Hollandem, Nolana Northa v cameu a ucházející záporáky. Zbytek je jen generický vývar, takový v který jsme zase jednou marně doufali, že už se od dob Tomb Raidera a Prince z Persie v Hollywoodu nevaří.   50 %

Tony Hawk: Dokud kolečka neupadnou (2022)

Mám nakonec takový polovičatý pocit. "Vysokorozpočtový" HBO dokument je po všech stránkách vypilovaný a vyleštěný, ale příjde mi, že jsme jenom tak trochu ogrindovali hrany, očekávané fajfky se odškrtly a škatulky naplnily - dětství, úspěchy, bilancování. Hrozně by se mi líbilo, kdyby jsme se vedle plácání Tonyho po zádech podívali specificky třeba na jeho odtažitý vztah se synem Rileym, či více na život stárnoucího skejťáka. Oboje se trochu nakousne v posledních 30 minutách, ale dokáži si představit tyto motivy ve vlastním celovečerním dokumentu. Vlastně tenhle focus se celkem povedl v nedávném advertoriálu Pretending I´m a Superman. Takže Tony je sympaťák o tom žádná, pokud o něm víte málo, budete tady nadšeni, pokuď ne, tak si alespoň znovu uroňte slzu (jako já) při záběrech jeho první devítistovky.   70 %

Pam a Tommy (2022) (seriál)

Pam & Tommy je tak trochu rozporuplným seriálem. Můžeme namítat, že klouže po povrchu, zaměřuje se na neskutečně realistické masky, kostýmy a reálie, přílišné přehrávání a závěrečné vyznění jde trochu do ztracena. Na druhou stranu je ale fascinující sledovat téměř dokumentární piplavost popkultury 90. let, počátky internetu, náš nezdravý zájem o celebrity, Hollywood či výměnu hudebních generací. Je toho prostě moc co chce minisérie obsáhnout, žádné z nahozených témat v pětihodinové stopáži nemůžeme prostě komplexně projít do podrobností. To jsou limity se kterými Pam & Tommy neúspěšně bojuje, přesto jsem dostal velmi, velmi chutnou jednohubku, kterou jsem celou dobu hltal. Plus několik výborných hereckých výkonů (Rogen, Clay) a několik nezapomenutelných scén (výslech Pamely, scéna na parkovišti). Více než chvalitebné vysvědčení.   75 %

Děda je lotr (2016)

Tak nějak jsem čekal hóóódně špatný pokus o zneuctění pana De Nira. Ale snad musím uznat, že se znemožnění nekoná, všichni zúčasnění se asi chichotají, že si můžou spolupráci s Bobbym napsat do životopisu, ale tragédie epických rozměrů se nakonec nekoná. Ano je to předvídatelná debilita, je to na hlavu, ale film je tak okatý, hlučný, tak moc in-your-face a navíc to o sobě ví. Nakonec se i pár (ne)slušných hlášek našlo, snad jak z komedie s Willem Farrellem ("You're like some sort of cock blocking terminator sent back from the future to cock block humans."). Takže jednu hvězdu dám za De Nira, že do toho šel. Jednu hvězdu přidám za Jasona Mantyoukase, který je ve vedlejší roli kouzelný a utržený ze řetězu. A poslední hvězdu za Aubrey Plaza, která pravděpodobně svoji úchylnou přilnavost k De Nirovu dědkovi snad ani nehrála.   50 %

Moonfall (2022)

Já jsem spokojen a s trochou přimhouření skeptických očí se můžete bavit stejně jako u nejlepších filmů žánru. Samozřejmě "nejlepší filmy žánru" status je v tomhle rybníčku velmi relativní a záleží hlavně na vás jak k němu přistoupíte. Takže já jsem si Moonfall užil, ale stále musím dodat, že k mému trashovému oblíbenci Geostorm máme stále několik Butlerů daleko. Jeden Gerald by tento film pozvedl hned o jednu či dvě hvězdy.   65 %

Lékořicová Pizza (2021)

Licorice Pizza je rozhodně zajímavý romantický snímek, který překvapí povrchní znalce Paula Thomase Andersona, kteří mají nakoukané pouze jeho poslední filmy (post-Až na krev). Ale kdo je seznámen a fanoušek spíše Boogie Nights nebo polozapomenuté sandlerovky Opilí láskou, ten se naladí. Možná trochu delší snímek stále skvěle zapadne do škatulky "Anderson vzpomíná", několik scén vám rozhodně nezapadne v paměti (kamión hodně připomíná jednu specifickou scénu z Boogie Nights) a myslím si, že Cooper Hoffman  bude pokračovat ve šlépějích svého legendárního otce. Speciální zmíňku si zaslouží Alana Haim, která je naprosto přirozená, neokoukaná a vícevrstvá ve svém debutu. Nový PTA není revolucí, ale rozhodně zase filmovou autorskou událostí, kterou byste si neměli nechat ujít.   75 %

Billie Eilish: The World's a Little Blurry (2021)

Čtěte, protože asi budu jeden z mála tady, co se nachomýtl náhodou k dokumentu o hudební hvězdě kterou neuctívám (jen si zajděte do recenzí jakéhokoliv hudebního filmu v této databázi...). Billie Eilish neposlouchám a její převeliký kulturní význam mi celkem dlouho unikal. Přesto tohle musím doporučit, protože tohle je prostě dokumentární slast. Tvůrci se nacházejí ve zlaté době, kdy si spoustu unikátní dobových materiálu mladá generace prostě natočí na iPhony a my se tak můžeme podívat HODNĚ blízko do kuchyně (i doslova) jak se peče superstar. Nečekejte tuctovou oslavu hudební hvězdy, ale spíše uvidíme jak se s nečekanou slávou vypořádává opravdu všední teenager, avšak netuctový hudební talent.   80 %

C'mon C'mon (2021)

Malý jednoduchý filmeček o vztahu bezdětného, pozdního čtyřicátníka s jeho odcizeným synovcem. Hlavně reputace předchází a kritici chválí, musím jenom upozornit, že film má svou vlastní atmosféru, trochu přesahu a velmi, velmi pomalý děj. Přesto nečekejte nějaký přehnaný herecký koncert, Phoenix jede tak trochu na půl plynu (což bohatě stačí k tomu být na vrcholu letošních hereckých výkonů). Pár festivalových cen si film pobere, a za rok, dva si na tento černobílý malý klenůtek málokdo vzpomene. 75 %

Underdog (2019)

Taková ta klasická sportovní žánrovka, kterých jste viděli už alespoň tucet. Tahle ale má dvě esa v rukávu - neokoukané polské reálie a charismatického hlavního představitele. Nečekejte příliš explicitní akce, Eryk Lubos v hlavní roli je skvělý a i osvětlovač sem tam věděl jak profesionálně nasvítit scénu, což se v našem regionu nebere za samozřejmost. Kéž by se i v naší malé kotlině někdo rozhodl to zkusit s jednoduchým žánrovým filmem, který není komedie a netvářit se, že tvoří umění.   70 %