15 minut (2001)

Karel Roden dává na prdel mnohem věhlasnějšímu De Nirovi. Herecky i činy v ději. Škoda jen, že se nedočkává podobných rolí i dnes. Byl by z něj zloduch numero uno (tak jako "nedávno" Hopper, Oldman...). Zbylí herci paběrkují a baví pouze svou ruštinou. Jinak je to vcelku nuda a šeď x-krát viděného. 2* až 3*. Za Rodena půjdu výš.

Harry Potter a Kámen mudrců (2001)

Dlouhé, přesto zajímavé a nepostrádající jisté kouzlo. První díl hodnotím v režii Columbuse výš než jeho nástupce. Seznamovačku zvládá všeobecně lépe. Ne tak jako akční kejkle v "epizodě" navazující.

Harry Potter a vězeň z Azkabanu (2004)

Regulérně mezi 4* a 5*, avšak na poměry utahané potterovské série nejvyleštěnější útržek. Alfonso byl nejlepší volbou a nevyrovná se mu ani Columbus, ani další, po něm nastupující. Příběh je temnější, zajímavější (rovněž zásluhou předlohy a přitažlivého cestování v čase), nepostrádá napětí a potřebný drajv. Už jen z tohoto pohledu zaokrouhlím nahoru.

Proroctví (2009)

Také si postesknu, zde vyzrazený konec mi ubral na zážitku několik čísel z výsledného hodnocení. Proyas však potvrzuje, že si umí poradit prakticky se vším. Scénáristická smaženice odhaluje jeho schopnosti, ať už jde o drama, thriller, horor, nebo o akci na jeden střihačský tah. Knowing je uhňtlán barvitě a jako celek se drží (byť se kousky udlupují). Cage je po čase nenásilný, nepřehrává a prezentuje se civilně. Story graduje zejména v druhé půli. Do té doby je příběh nemastný neslaný. Pak už však jízda a s ohledem na rozpočet - veliké čáry máry při havárii letadla, nehodě v metru a v samotném finiši. 6-7/10.

Zastav a nepřežiješ 2 - Vysoké napětí (2009)

Rozporuplné tři hvězdy, přičemž ta jedna by se nejraději trhla. Dvojka Cranku je sice stále zábavná a řádně naspeedovaná (jednička hadr), ale chybí něco, co bychom nazvali NOVÝM. Někdy v půlce dojde snímků střelivo a dojde na recyklaci úspěšného z jedničky (počínaje souloží, konče závěrečnou přestřelkou v sídle kumpánů). Nad vodou to tak drží zarputilý Statham. Ten Statham, kterého "jinde" 2x nemusím. Tohle je jeho - jak se zdá - životní role. A zároveň i sebeparodická figurka. P.S.: udivuje mě, že se do dvojky nevrazilo více peněz. Neveldine a Taylor si evidetně odkládali bokem na Gamera.

Návrat do budoucnosti III (1990)

Pořád dobré, jen méně se lesknoucí. Zavčasu ukončená trilogie. Jediný díl, který jsem si oblíbil až na druhé zkouknutí.

Návrat do budoucnosti II (1989)

To samé, ale jinak a opačným směrem. Opakování vtípků a jízda podle okatě stejné formule by byla kdekoliv jinde samoúčelná, ne však tady. Opakoval bych se. Vynikající druhý díl. Ani se nechce věřit, jaká doba dělí první a druhý díl. Ty čtyři roky opravdu nejsou znát.

Návrat do budoucnosti (1985)

Těžká klasika. Se slzou v oku vzpomínám na časy, kdy se Zemeckis neochomýtal kolem počítačové animace. Michael J. Fox na vrcholu slávy, ujetá a přitom inteligentní story, líbivý soundtrack, nějaké ty hlášky a jako třešnička na dortu... vyšinutý doktůrek. Jsem rád, že se vykašlali na čtyřku. Jedna z nejlepších filmových trilogií. Kvalitativní vyrovnanost je až zarážející.

Oko (2002)

Není to čistokrevný horor. To v žádném případě. Pokud to vůbec horor je. Oceňuju, že se zde nalézá něco více (viz konec), přesto všechno... tak jak je známa americká remaková škatule postupu, i tady je to podle důvěrně známého mustru "baf - červ v hlavě - výlet do neznáma - oprášení nedávné minulosti - zdánlivý hepáč - šok". Namlsán kolegiálními snímky, chvílemi mi dýchala na záda paní Nuda (čemuž moc neprospěl ani evidentně nižší rozpočet). Tři hvězdy za některé "lahůdkové scény" a tak trochu "poetičtější" pohled na "horor-nehoror" (oproti Amíkům).

Harry Potter a Fénixův řád (2007)

Temné, ukecané a herecky obstojné. Vysoké hodnocení je mi ale záhadou. Nemyslím si, že by to partička okolo Davida zvládla. Buďto se příliš osekávalo, nebo se až příliš rozjel střihač. Nesledovat pátý díl s přítelkyní, která má všechny Pottery načtené, nakoukané a naposlouchané (tam i zpět x-krát), místy bych nevěděl, která bije, kdo je ten, či onen. Co je ale nejsmutnější - chybí zde emoce a potřebně proceděná slza. Zase se umírá a zase mě to nechalo chladným. Stejně jako hrdiny. Přitom se jedná (jak jsem pochopil) o docela zásadní kapitolu v životě hrdinů.