ef - a tale of melodies. (2008) (seriál)

Máme tu opäť veľmi silné príbehy ako v http://www.csfd.cz/film/237049-ef-a-tale-of-memories/. Nenechajte sa odradiť momentálnym hodnotením (18.12). ef: A Tale of Melodies je kvalitou na rovnakej, alebo o veľmi tenký vlas (jedno percento) horšej úrovni (niekde je dokonca lepšie hodnotené). Začneme krásnou hudbou (A moon filled sky) a výborným openingom. Pokračujeme opäť výbornými dych vyrážajúcimi príbehmi. Pridáme zopár nových postáv a pomiešame ich s tými čo už poznáme. Vznikne jedno vzťahovo a myšlienkovo krásne anime s výborným vizuálom a peknou hudbou. Najkvalitnejší je príbeh Shuuichiho. V jeho príbehu totiž zaznie niekoľko životných právd napríklad SPOILER : Ľudia majú veľa masiek. Ako starneme vytvárame nové vzťahy s ostatnými a počet masiek rastie. KONIEC SPOILERA. Takýchto právd je plné anime a preto som si ich zapisoval (dve A4 strany). Silná téma je aj s Yuuko a tam sú veľmi dobre zobrazené jej rany. A výborné prepojenie s minulým anime ef: A Tale of Memories. Odporúčam hlavne pre tých, ktorí videli prvú sériu a páčila sa im.

ef - a tale of memories. (2007) (seriál)

ef: A Tale of Memories je veľmi kvalitné anime, ktoré rozoberá vážne témy. Dva najlepšie charaktery sú dievčatá a to Chihiro a Miyako, tieto dve priniesli do ef: A Tale of Memories obrovskú kvalitu. Miyako sa bojí straty osoby, ktorú by milovala a Chihiro má svoj svet obmedzený len na trinásť hodín, lebo len to si je schopná zapamätať. Miyako to má z predošlých skúseností a Chihiro mala nehodu. Chlapci sú v tomto prípade bežné anime charaktery, ktoré veľmi nevybočujú z radu a sú tu na to aby pomáhali nežnejšiemu pohlaviu. Dostanem sa teraz k podstate prečo je toto anime krásne, prípadne prečo ho treba vidieť. V tomto anime sa čaká na zlom čo sa udeje v ženských charakteroch, kedy si nechajú či nenechajú pomôcť. To je podstata a tento zlom môže byť veľmi krehký a krásny v tom samotnom jeho pochopení. Tieto zlomy sa dajú vidieť v dvoch prípadoch – scéna s telefónnou búdkou a práca s denníkom a jeho používanie (prípadne pamätanie si niečoho ; ten kto videl vie o čom hovorím), zároveň sú tieto dva momenty tým najlepším z celého anime. ef: A Tale of Memories je jeden nádherný príbeh plný pravého života. Na ukážku jedna z nádherných právd, ktorá v anime zaznela SPOILER : „Vášeň je ako jazda z kopca, akonáhle tomu prepadneš nedá sa zastaviť. Naopak láska je ako chôdza do kopca, cestou hore musíš dávať pozor a prekonávať prekážky. Tí prekonávajúci prekážky tvoria pár, zatiaľ čo tí nezadržateľní sú milenci.“ A po tomto nasleduje scéna kde sú chlapec a dievča spolu na šikmej ceste/kopci (ja si myslím, že maximálny vrchol toto si treba všimnúť). Pokračovanie http://www.csfd.cz/film/254708-ef-a-tale-of-melodies/.

Broken Blade (2010)

Break Blade (broken blade) je celkom slušný počin s vynikajúcou animáciou a dobre prepracovanými súbojmi mechov (pilotovaných robotov), súboje sú teda skvostom. Nechápem prečo sa to nemohlo v Angličtine volať Break Blade. Super mega odborníci na anime sa tu vyjadrili, že anime je na nízkej úrovni, asi videli len prvý diel (film), ktorý bol podľa mňa najhorší a ostatné diely boli na približne rovnakej a pozerateľnej úrovni. To je tak keď niekto pozerá stále anime a potom už ho tie isté šablóny začínajú nudiť a chce niečo nové. Za to ja napríklad nemôžem a je mi to jedno. Break Blade má veľmi veľa podobných znakov ako iné anime a nájdu sa aj nejaké dobré nápady, ktoré ho robia výnimočným (je ich málo). Hrdinovia sú trochu ako cez šablónu a hlavný hrdina dovtedy absolútny outsider dostane novú hračku v podobe veľmi silného robota, ktorého môže odrazu pilotovať aj on. V bojoch sa stretávajú starý známy kamaráti a preto je to podfarbené tou skutočnosťou. Rygart začína mať postupne čoraz väčšiu slabosť pre milú a nežnú Sigyn, ktorá je vydatá za kráľa. Otvorených tém je veľa len nie sú ukončené čo môže byť tiež do istej miery slabina. Nedá sa totiž venovať všetkému naraz. Tých šesť dielov ma bavilo dostatočne a súboje mechov boli vynikajúce.

Onegai Teacher (2002) (seriál)

Príjemné oddychové anime s veľmi jednoduchou a priamočiarou zápletkou. Anime ako názov napovedá (Onegai Teacher, Please Teacher) je zo školského prostredia a hlavný hrdina je žiak hlavnej hrdinky, ktorá príde učiť do jeho školy. V škole sa, ale príliš neodohráva. Každému je jasné ako Onegai Teacher asi môže dopadnúť. Vždy je dobré oddýchnuť si od krvilačných anime, ktoré majú super príbeh a zakončenie. Oddychuje sa niečím takýmto, kde sú milé postavy a od začiatku je jasné ako sa to skončí. Kei má problémy aj s emocionálnym stresom a zdá sa, že to čo mu môže pomôcť práve prišlo do jeho školy z vesmíru. Podobný stres môže zažiť každý a musí hľadať odpoveď v sebe. V tomto anime sú aj dospelé témy a to zvyšuje jeho kvalitu. Nevyužíva sa naplno potenciál toho, že pani učiteľka pochádza zo vzdialených končín. Napriek tomu, že tento potenciál nie je naplno využitý tak vtipnosť anime nechýba a je popri romantickej časti hlavnou zábavou. Počas anime sa vynoria aj dospelé problémy jednotlivých postáv a hľadanie cesty životom bude ich hlavným záujmom.

Sword Art Online (2012) (seriál)

Spojenie hier a anime je úžasný premyslený ťah. Veľa hráčov pozerá anime a vice versa (a opačne). Celkovo anime Sword Art Online je veľmi kolísavej kvality nie len čo sa týka jednotlivých dielov, ale hlavne toho, že každá séria začína dobre a premyslene a potom druhá polovica tej série je totálna blbosť až niekedy nepozerateľná, zrýchlená, spomalená, nepremyslená, alebo absolútne zbytočná. Takto sa to deje v každej jednej sérii Sword Art Onlinu a potom divák hodnotí celú sériu zle, lebo druhá polovica v ňom zanecháva zlý pocit! Samozrejme ja tu sériu SAO (ako sa zvykne nazývať) sa nesnažím zvoziť pod čiernu zem, naopak ja som celkom fanúšik SAO a dokonca aj jej romantických liniek ...aj prvej série a všade sa nájde nejaká kvalita. Veľa ľudí má za to, že SAO je proste odpad ja si to nemyslím a skôr si myslím, že SAO je príliš veľký mainstream, alebo aspoň toto anime do neho zo začiatku patrilo, ale čo je dôležité jednotlivé série ma bavili z rôznych dôvodov.

Gekidžóban Steins;Gate: Fuka rjóiki no déjà vu (2013)

Pred pozretím filmu treba pozrieť ešte Steins;Gate: Oukoubakko no Poriomania to je jednodielny 24 minútový špeciál, v ktorom je toho dosť podstatného a robí živnú pôdu pre film. Bez toho dokonca jednej narážke vo filme neporozumiete. Ako to býva filmy bývajú slabšie ako viac dielne anime. No u mňa to tak nebolo a tento film je veľmi príjemným zakončením celej série, ktorý v romantickej časti napríklad prekonal ešte aj pôvodný seriál. Chápem, že každému to nemusí vyhovovať, že je to do určitej miery aj trocha zmena žánru na viac romantický a preto ostatné čo predtým bolo dôležité ide viac do úzadia. Ja sa cez takéto veci dokážem preniesť a veľmi na to bavilo ako ja pôvodný seriál tak toto ešte občas viac. Viac sa sústredíme na hlavnú hrdinku Makise Kurisu a jej city. Nebude tu viac cieľov, ktoré treba dosiahnuť ale len jeden jediný a to je láska.

Steins;Gate (2011) (seriál)

Teraz samozrejme letia anime, v ktorých nie sú hrdinovia super silný, ale čoraz viac sa podobajú na obyčajných ľudí a najviac na tých čo tie anime sledujú. Tak teda zoberieme skupinku, kde bude jeden úchylnejší tlstejší chlapík, jedna priebojná a múdra žena, ďalšia dobrosrdečná a trochu pojašená, pridáme prípadne ešte takú čo skoro vôbec neprehovorí a hanblivého chlapca čo by chcel byť dievča. Netreba zabudnúť na hlavného hrdinu bláznivého, dobrosrdečného, pojašeného no ten má proste skoro všetko. Okabe samozrejme vtipkuje a robí so seba šaša, lebo tým pobaví všetkých naokolo a aj seba (je šťastný, že sa smejú toto robím občas aj ja). Okabe je "strelený" a keď má dobrú náladu predstiera telefonovanie (hehe). Takýto mix bude fungovať a bude baviť. Keď k tomu pridáme zmenu minulosti a romantiku bude to fungovať ešte lepšie samozrejme tým musíme trochu zatrepať, ako keby to bolo v "šejkry". Postáv nie je veľa a sú najzaujímavejšie čo Steins Gate ponúka. Keď sa oboznámime s postavami prichádzajú na rad zmeny minulosti. Každá zmena podnecuje ďalšie iné zmeny a je teda veľmi ťažké nájsť realitu kde je všetko v poriadku a všetci môžu byť šťastný a hlavne živý. Preto sa zahadzuje šťastie ostatných a tí sa musia vyrovnať s tým čo im vadilo celý život (napríklad). Napätie neopadne a každý chce samozrejme happy end čo nie je vôbec jednoduché a kto vie či sa im to nakoniec podarilo (ja viem, ale vy nie :D). S pozdravom od Mayuri tuturuu. Hououin Kyouma to je nápad sa takto volať. Pokračujte na Steins;Gate: Oukoubakko no Poriomania čo je špeciál a potom filmom http://www.csfd.cz/film/359542-gekijoban-steins-gate-fuka-ryoiki-no-deja-vu/

Elfen Lied (2004) (seriál)

Chcel by som vidieť viac lebo 13(+1 špeciál) mi vôbec nestačilo. Nádherný opening Lilium nie len po hudobnej, ale aj grafickej stránke je bránou do Elfen Liedu. Toho kto sa to odhodlá pozerať čaká obrovská porcia brutality, striekajúcej krvi na všetky strany a odrezaných častí tela. Občas vidíme aj nejakú tú erotiku, ale v niečom takom vážnom ako je Elfen Lied veľmi o erotiku nejde. Teda pri vážnej téme veľmi erotika nevzrušuje. Lucy samozrejme má problém s ľuďmi lebo jej predtým ubližovali a preto treba sledovať jej pocity. Niekedy sa zdá ako keby Lucy/Nyu má dve osobnosti. Dá sa povedať, že sú to oddelené dve časti jej ja. Jedna časť krvilačná a do istej miery aj obranná pretože nič iné jej v podstate nezostávalo. Druhá časť je po láske túžiaca mladá žena, ktorá má veľa rôznych problémov. Takže šup šup pustiť Lilium na plné pecky, síce je to trocha komorná smutná pesnička, ale má v sebe silu. Tiež odporúčam pozrieť tu zaujímavosti sú tam no čo asi? = zaujímavosti. Aj keď osobne rád by som si jednu informáciu neprečítal tak vás aj varujem.

Wolf's Rain (2003) (seriál)

Wolf's Rain je veľmi kvalitný počin s dobrou hudbou a zaujímavým nejasným koncom. Nejasné konce mám rád, lebo sa dajú vysvetliť rôzne. Je tu teda priestor pre rôzne interpretácie konca. Podobný koniec dokážem prirovnať k umeniu (abstraktným obrazom atď). Správanie postáv je logické a nie je problém si ich zamilovať. O každej postave získame aj nejaké informácie a každej je venovaný priestor. Animácia je na rok 2003 na pokročilej úrovni a najlepšie sú spracovaný hlavný hrdinovia, keď sú vo vlčej forme. ;;;Trochu o čom je príbeh : Medzi ľuďmi žijú vlci a vlci stvorili veľmi dávno celý svet a všetky životné formy, aj ľudia vzišli z nich. Vlci sú medzi ľuďmi nerozoznateľný lebo sú v ľudskej forme. Jeden vlk Kiba má nutkanie hľadať v svete čo už za nič nestojí raj. Postupne sa k nemu pridávajú ďalší hrdinovia čo veria v jeho sen nájsť raj (paradise). Putujú po zbedačenom svete a jeden druhému "lížu" rany a veľa krát pochybujú či nejaký raj existuje (len Kiba nepochybuje). Zlo, alebo zlé je vlastne všetko čo im bráni sa dostať do ich vytúženého raja.

Mirai nikki Redial (2013)

Mirai nikki Redial je v podstate koniec Mirai nikki, V anime, na ktoré nadväzuje bol nejasný koniec a jediná možnosť bola pozrieť si mangu ako som to urobil ja, alebo sa dostatočne dovtípiť čo sa stalo (prípadne si o tom niekde prečítať). Tak v tomto diely čo je až príliš zaobalený (aby nemal päť minút), aby nabral pol hodinu sa to všetkým ukáže, že ako sa to vlastne skončilo. Áno keby to bolo v pôvodnom anime je to zbytočné a pokojne to tam mohli dať. Takto je to len taká príjemná bodka pre fanúšikov (fanúšikovia si to zrejme aj vyžiadali). Aspoň uvidíte svojich obľúbených hrdinov zo skvelého anime Mirai nikki znova.