V nitru Llewyna Davise (2013)

Hudba pekná, ale čo ostatné? Príbeh o muzikantovi, ktorému sa nepodarí nič na čo siahne. Dobre nečakal som happy end, ale dúfal som v zmenu myslenia. Možno je to príliš smutne reálne? V každom prípade film nie je až taký nudný, ale nedal mi nič čo by prispelo k môjmu životu (potešilo ma, našla by sa nejaká myšlienka). A keď mi nedal nič pesimizmus s filmu mi asi nestačí, aby som ho bral ako niečo viac.

Králův dvojník (2012)

Kráľa sa pokúšajú zabiť tak prečo ho na chvíľku nevymeniť za divadelného bláznivého herca, ktorý zabáva ľudí. Postupne hlavná postava dozrieva a chápe akú ma moc v rukách a chce zmeniť kráľovstvo, v ktorom si chcú všetci ukrojiť s koláča moci a aby všetci boli spokojný treba hrať občas na viac strán. Skĺbiť vtipný film, v ktorom sa ešte aj objaví toľko rôznych vážnych tém je vždy úžasné a zaslúži si obdiv. Prečo ? Lebo sa to podarí malo komu aby obe aj humorná aj vážna stránka nezatienili jedna, druhú a nebrali jej vietor z plachiet. Tu sa to teda podarilo.

Karamazovi (2008)

Výborné a precítené v obmedzenom priestore hrajú herci hru, ale odohráva sa tam aj životná tragédia diváka, ktorý len túto hru sleduje. Divadelná hra sama o sebe je výborná a keď sa k tomu pridá ešte príbeh obyčajného človeka z "ľudu" tak s toho vznikne zaujímavý počin. Odporúčam titulky lebo je tam dosť veľa Poľštiny, ale na to dúfam príde každý (okrem tých čo vedia po Poľsky).

Akira (1988)

Wau sú dve myšlienky vo filme a tie sú nadčasové a na zamyslenie. V podstate ide o to, že každý živý organizmus má nejakú energiu (životnú atď), čo ak by nejaký slabší tvor získal životnú energiu silnejšieho tvora. Pekne sa treba nad týmto zamyslieť a potrápiť si svoje mozgové bunky. Animácia strčí do vačku aj novšie počiny.

Ran (1985)

Pribina a tri prúty ... vôbec nie v skutočnosti sú to tri šípy (nadnesené pozrite si film). Áno aj takýto vie byť osud a ľudia sú chamtivý. Film si zasluhuje svoju dĺžku, lebo potrebuje veľa času aby všetko dozrelo ako má. Ukazuje to ďalšiu pravdu ten kto vás má najradšej vám dá najlepšiu radu aj keď sa vám nemusí páčiť a vy ho za to začnete nenávidieť, pravda sa vráti ako bumerang... Osobné pocity : poslednú pol hodinu som bol unavený, ale dal som do toho všetko aby som film dopozeral a oplatilo sa.

Dávám tomu rok (2013) odpad!

Tak toto je strastný film. Ja si myslím, že ešte aj telenovela ho prekonáva (neviem ktorá). Nepoviem, že to je bez vtipu to by som klamal, ale keď najlepšie vtipy v tom filme sú hneď zabité niečim iným. Najhoršie je, že keď to konečne na konci začne vyzerať ako seriózny film, zmení sa to na totálny "humus".

Ghost Dog - Cesta samuraje (1999)

Keď je vo filme niečo super čo k vám hovorí a má pravdu neznamená to, že celý film je super (aspoň v tomto prípade je to tak).

Sedmá pečeť (1957)

Na tento film sa treba pozerať ako návod, v ktorom sú životné pravdy. Preto ho treba pozerať maximálne v "čulom" stave aby sme si jednotlivé múdrosti uvedomili a mohli sa nad nimi zamyslieť. Či už sú to pravdy o ženách a vzťahoch, alebo o samotnom živote. Veľkým plusom, ktorý ma istú symboliku je šach. Skúste sa zamyslieť nad všetkým čo bolo v tomto filme. Filmy, ktoré dávajú veľa a učia ma, alebo utvrdzujú v mojich myšlienkach mám proste rád, prípadne ich milujem.

Džúbei a umění nindžucu (1993)

No toto má všetko čo môže mať a nič tomu nechýba (niečoho to má predsa len viac, ale kto bude kritizovať niečo úžasné). Súboj strieda súboj a teda nie je čas kedy si oddýchnuť. Najdôležitejšie ale nie sú súboje ale vzťah medzi Džúbeiom a Kagero (čiže medzi hlavným predstaviteľom samuraiom, ktorý je na voľnej nohe ; a ženou, ktorá vyšetruje čo sa to vlastne deje). Súboje, láska, erotika, rôzne techniky bojovníkov ...

Očista (2012)

Takto vyzerá človek, ktorý chce prežiť a pozerá sa hlavne na svoje záujmy. Výborná gradácia a vôbec tam nemusel byť príbeh mladšej ženy. Príbeh staršej ženy by úplne stačil. Je to vo svojej podstate brutálny film (psychicky). Rozhodne sa to oplatí pozerať. Po zamyslení je koniec viac pozitívny ako negatívny.