Plán útěku (2013)

Dve ikony sa opäť stretli, a opäť je to príjemný návrat do "béčkového" prostredia. Rambo a T-800 sú stále triedy a ja som sa pri tomto filme bavil, nakoľko som na začiatku (a to je dôležité) úplne vypol. Sly je tu stále pre svojich fanúšikov, a Arnold sa tiež vracia z politiky späť tam kam patrí. Slušný akčný nárez, ktorý by som neradil k filmom prejavujúcim poctu dvom hlavným protagonistom, ale k filmom, ktoré dokážu maximálne využiť svoj potenciál. 4****, 74,282%

Velká nádhera (2013)

Subjektívne režisérove narážky na "smotánkovskú" pretvárku ma mierne povedané obišli. Sympatický štramák Jep (taliansky gradnpa nahodení vždy exkluzívne) bol tým jediným, čo ma zaujímalo na celom filme. Jeho postava bola mierne tajomná, ironická, ikonická, poľutovania hodná, ale film ako celok a jeho enormnou stopážou ma absolútne nenadchol. A budem ešte trochu kritický, pretože Oscara za cudzojazyčný film si kľudne mohol odniesť Jagten... Nuž, akademici sú mozgy nepochopené... ale žúrky to boli solídne ! 3***, za postavu Jepa, ľubozvučnú taliančinu a žúrky. 60,113%

Nebraska (2013)

Zaujímavá, nevtieravá "road-family-movie" s výborným obsadením, kde mi ústredné rodinné kvarteto miestami pripomínalo Homolkovcov :) Zbytočný čiernobiely nádych, farebne by to bolo isto zaujímavejšie. Kritika spoločnosti úplne na mieste, a platilo to v ďalekej minulosti, a ešte to aj platiť bude. Soundtrack príjemne sedliacky, réžia netlačila na pílu, a Bruce Dern bol skvelý, + 2 super scény (punch a záverečná ride) Ale film mne pripadal, akoby sa ťahal nie 115, ale 155 minút, ale nemám to tomu filmu príliš za zlé. 3a pol***, 63,971%

Klub poslední naděje (2013)

Tento film má dve obrovské pozitíva, bez ktorých by bol len priemerným filmom. Jared Leto a Matthew McConaughey !!! Prvý menovaný mal trocha ťahšiu herecké úlohu (teda, záleží na tom, či a ako veľmi si to užíval, a či sa aj v súkromí tak nechová a neoblieka) a druhý menovaný mal lepšie zmáknuté všetko okolo. Nepríjemný nezdravý vzhľad sa Mattovi zúročil v tej najcennejšej hereckej podobe - soške. Či už za to môže BOH, ktorého Matt spomenul pri ďakovnej reči, to nechám na každého vlastnom uvážení (ale silno o tom pochybujem), každopádne oba herecké Oscary veľmi zaslúžené ! Už film samotný ma príliš nenadchol. Áno, AIDS je kurva zákerná, ale tak... treba si dávať pozor, a nepchať ho všade kde je diera ! Jasné, teraz som múdry ako všetci naokolo, a viem že vtedy to tak nebolo. A na AIDS umierajú denne ľudia, ktorí to chytili kdekade a ani za to nemôžu. Nevravím, že som sklamaný, ale Philadephia, s mierne podobnou témou je KING of žáner !!! 4****, hlavne vďaka dvom spomenutým, a gratulujem k zaslúženým soškám... BTW: Letov príhovor bol fajnový ! 76,982%

Mrtví a neklidní (2013)

Sympatická blbôstka s vynikajúcim soundtrackom a zaujímavou zápletkou, s nevojnovým spôsobom liečenia vírusu "zombie"... :) Ono, samotné zamyslenie sa, či tie zombie, ktoré sme už mnohokrát videli v nespočetnom množstve filmov, vôbec niečo cítia, je vcelku zaujímavé a v tomto filme som sa konečne dozvedel, že oni si vlastne uvedomujú, že práve zožrali vlastnú matku, ale v podstate im je to uprdele... Keď si ale predstavím, ako sa hlavná hrdinka bozkáva s takým fešákom z Walking dead (https://encrypted-tbn1.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcQpPrA0M-5mj9wFycSgClTkAfVeoEonryz7j3BdYZ16kFaZAwUG), tak mi prechádza mráz po chrbte. Inak slušný, z opačnej strany braný námet inak bežnej zombie látky so sympatickým obsadením. Malkovich čerešňa na torte. Ale predsa len, príjemný nadhľad s originálnym prístupom k téme, ale ako som povedal... Sympatická blbôstka !:) 3***, 62,217%

Thor: Temný svět (2013)

Prvý Branaghov Thor bol síce o trochu menej epický, ale za to hlbší, ľudskejší, civilnejší... prežili sme pád Thora, zbaveného moci samotným Odinom, konflikt Kaina a Ábela (Loki by si zaslúžil viac priestoru - teším sa na trojku...), a tu síce boli podobné náznaky, ale predsa len, viac prevládla "bojová" nálada Alana Taylora, ktorý je podľa mňa nenahraditeľný v rámci TV scény, ale verím, že ak by látku Thor 2 vzal do ruky opäť Branagh, dopadlo by to lepšie... Filmu v podstate nemám čo vytknúť, zabavil, zaujal, opäť pár vtipných hlášok/scén (Jazda metrom), ale podľa zvyku porovnať prvý a druhý (a tretí a štvtý...) diel, jednotka ma nadchla o čosi viac... A Cpt. America mohli kľudne zameniť za Iron Mana... :) Ale inak solídne pokračovanie. A Portmanka je šupa ! 4****, 73,526%

Ona (2013)

Krásny, smutný film, ktorý predstavuje moje obavy, čo bude s nami ľuďmi v nie príliš vzdialenej budúcnosti, denno denne viac závislí na sociálnych sieťach, kedy viac času trávime "chatovaním" tým elektronickým, a nie tým čím ďalej vzácnejším "face-to-face". Ja len dúfam, že sa tá láska a kamarátstvo nevytratí kým budem na tomto svete, pretože doba sa mení, a ja nejak nechcem, aby som sa miloval s xboxom, aj keď sa vie niekedy riadne nažhaviť ! Vynikajúci Joaquin, prefajčený hlas Scarlett Johanson mi vôbec nevadil, a ako celok je film absolútne skvelou trefou do súčasného problému nielen teenagerov... Môj Oscarový kandidát minimálne na scenár ! 5*****, 83,638 %

Rivalové (2013)

Fantastický filmový zážitok, aký sa dá zažiť len raz, dvakrát do roka. A podobne ako mi v roku 2008 Howard pohladil filmovú dušu s filmom Frost/Nixon, tento rok som nedýchal pri "Rush". Oscarový Brühl, vynikajúce napätie (nepoznať reálnu predlohu je niekedy výhoda) a ja sa teším, že som mohol spoznať osobnosť menom Niki Lauda, jeho príbeh, utrpenie a odvahu. 5***** , 90,454%

Velký Gatsby (2013)

Musím priznať, že ak by som 2 dni pred pozretím tohto filmu nedočítal Fitzgeraldovu predlohu, asi by som to nevydržal pozerať dokonca... Je pravda, že Fitzgerald asi už v 1925 vedel, komu to píše na telo (DiCaprio bol úplne presná verná kópia svojej predlohy), ale vadila mi tam Carey Mulligan, ktorú mohli nahradiť hocijakou inou herečkou, pretože ona mi tam skrátka nepasovala, rovnako ako tá obria golfistka Elizabeth Debicki. Zato Tobey bol zasa verná kópia Nicka Carrawaya. Chválim režiséra, že vcelku verne stvárnil celú knihu, ale ruku na srdce, scenárista sa mohol viac natrápiť, a neísť odslova doslova podľa knihy, ale mohol to kľudne skrátiť o dobrých 20-30 minút a výsledok by bol oveľa zaujímavejší. Takto som len videl obrázky toho, čo som čítal, nič viac a nič menej. Vyčítam odfláknutú prácu scenáristu, pretože len spísal to, čo už bolo v knihe, a dokonca si dovolím tvrdiť, že Luhrman ani scenár nepotreboval, stačilo len natočiť to čo bolo v knihe. Umenie scenáristu je predsa vytvoriť na základe predlohy niečo originálne, to to bolo len "copy-past" !!! K nižšiemu hodnoteniu isto prispeje aj fakt, že som tento rýdzo bigscreenový film videl len na notebooku, ale do kina som sa na to skrátka neodvážil... Možno by bol zážitok lepší, a možno práve nie. Leo nesklamal, Tobey potešil... Film rýchlo vyprchá z hlavy. 3***, za hercov, a vernú podobu s knihou (to však hodnotím aj ako zápor). 63,322%

12 let v řetězech (2013)

Pred nedávnom tu bol HELP, dnes je tu Solomon Northup, ktorého príbeh sa mi doslova "zarezal" pod kožu. Niekedy sa mi nechce vstať do práce, lebo si pomyslím, akú náladu bude mať môj šéf, čo si zasa vymyslí ako dôvod, aby hučal naokolo ako idiot... a pritom je to len láskavý srb, ktorý sa len potrebuje vykričať na okolitý svet, a ja si uvedomujem, ako mi je dobre, že mi nemôže strhnúť košeľu, pripútať ma k stolíku, prehnúť v páse a zbičovať ako taký dobytok. Lebo niekedy by sa dôvod ozaj našiel. Takto ma len zhučí, ja si z toho možno vezmem dáke ponaučenie (väčšinu aj tak hneď zabudnem) a to je asi tak všetko... Na rozdiel od Solomona, ktorého "šéf" nielenže prísne napomínal, hrešil a karhal, ale ešte bol aj tyran, mäsiar a hovado v podobe skvelého Fass-bendera ! Herecká plejáda (okrem divného=smiešne vyzerajúceho Pitta) a príbeh, ktorý vypovedá o tom, akí ľudia boli, sú a budú primitívni !!! Som rád, že žijem v tejto dobe, som rád, že som biely (aj keď čierni krajšie spievajú a majú belšie zuby) a som rád, že k tomuto filmu robil hudbu Zimmer (počas filmu som nevedel, že robil hudbu on, ale bol som si istý, lebo som si ju zamiloval). Po Shame moje druhé rande s McQueenom, a som pri tomto filme oveľa spokojnejší. I keď, ten čas Solomonovho otroctva 12 rokov mi absolútne ako 12 rokov neprišiel... Inak skvelý film, s vysokými šancami na Oscarov (Fassbender, Queenova stávka na istotu=predoscarová vypočítavosť), ale čert to ber. 4****, uberám jednu hviezdu, pretože tých 12 rokov mi prišlo ako 2-3 ročné obdobie... 77,817%