X-Men: Budoucí minulost (2014)

Občas bez nadhledu, malinko přeplácané, cestování časem se i k X-Menům moc nehodí. Adrenalin ale dechberoucí.

Až po uši (2014) (seriál)

Pokud nepočítáme Hořící keř, HBO si naši původní tvorbu zatím pouze testuje, (první) Terapie a tohle je převzatý seriál ze zahraničí. Každopádně zatím to nevypadá vůbec špatně, i přes rychlé tempo a crazy humor lze dobře vykreslit vztahy a jen kvůli tomuhle všechno přece nemusí být apriori plytké. I Jana Hřebejka zlákala televize, jakpak by ne, největší radostí pro mě byl Jiří Havelka, samozřejmější a civilnější výkon už jsem v naší seriálové ani filmové tvorbě dlouho neviděl.

Birdman (2014)

Mnohovrstevnatý snímek, myšleno v tom smyslu, že si každý může vybrat, co mu vyhovuje, je univerzální a i proto sbírá ceny. Drama, komedie i okamžiky komiksových fines. Občas společenské narážky vypadají trošku jako moralizování, každopádně, Edward Norton už dlouho neměl tak vymazlenou roli a v životě mě nenapadlo, že se budu někdy u Iňárritua tak bavit.

Hobit: Bitva pěti armád (2014)

Problém s adaptací zůstal, ale pro mě, jakožto nečtenáře, spojil Jackson dvě Tolkienova nejzásadnější univerza dostatečně (Bilbovy motivace). Trápila mě jen mohutná, děj nikam neposouvající bitva, která byla ke konci malinko protahovaným (ale místy až fyzickým, ve smyslu reálnosti) zážitkem. 70%.

Láska je láska (2012)

Láska je... (doplňte). Relativně roztomilý český film, bohužel často vystavěný na klišé s "nezbytným" PP. Ale i přes to první a po těch letech stále i nejkonzistentnější a nejrealističtější scénář Martina Horského.

Míň je víc (2015) (pořad)

Diváci zřejmě vzali název soutěže za svůj a chtějí jí udělit nejlepší hodnocení.

Americké dopisy (2015) (TV film)

Nyní už víme, že Hynek Čermák dokáže zahrát cokoliv. Ten zbytek je trošku o hudbě, hodně o láce, mnoho povídání a špetka patosu.

X-Men: První třída (2011)

S přibývajícími lety přicházím X-Menům čím dál víc na chuť, ale ze stejného důvodu bych klidně uvítal pomalejší tempo vyprávění. Inteligentní žánrovka, jejíž časové hrátky nejdou bohudík proti univerzu všech dalších zpracování. A navíc ta January Jones, mňam. 90%.

Paddington (2014)

Věděl jsem, že jdu na milý snímek, ale takovou vymazlenost jsem vážně nečekal. Britskost se vším, co k tomu patří, včetně Indyho klobouku. ;-) A Hugh Bonneville jako kdyby vypadl z Panství Downton. 90%.

Domek z karet (2013) (seriál)

Kde Sir Humphrey končí, tam Frank Underwood začíná. Úvod seriálu je schválně krotší, aby se v posledních dílech proměnil v doslova politický (i skutečný herecký) boj o holý život. Pro Kevina Spaceyho skvěle padnoucí (nad poprvé skutečně záporná role a jak vidno, dal do ní hodně ze sebe). A na fantastickou Robin Wright nesmím zapomenout, i když její postava má v poslední řadě na svědomí poněkud samoúčelné dějové zvraty. Přes všechny peripetie, kterými prošel, ale stále HoC zůstává nadprůměrnou, napínavou zábavou, jedním z mnoha dobře rozjetých projektů páně Finchera, který má na svědomí Netflix, snad nejlepší VOD platforma současnosti. Jen ty konce jsou bohužel trochu marnější...