Nejsledovanější žánry / typy / původy

• Akční
  • Dokumentární

Recenze (3 346)

plakát

Okresní přebor (2010) (TV seriál)

-CO DĚLÁŠ KROMĚ FOTBALU? -NO SPUSTU VĚCÍ...TŘEBA NOHEJBAL. Okresní přebor léty zraje jako víno, stejně jako Jan Prušinovský, který ať spolupracuje skoro s každým, ponejvíce však s Petrem Kolečkem, téměř vždycky to stojí za pozornost. Tenhle seriál "o fotbalu" spojil komediální křepčení a realitu českého venkova a různých lidských povah tak neuvěřitelným způsobem, že se z něj o lásce, sobectví, rasismu, politice, feminismu, korupci a celkově naší národní povaze dozvíme občas víc, než z tolik ceněného MOSTu. 90%.

plakát

Černí baroni (2004) (TV seriál)

Tak třeba ta "odrhovačka" je báseň Jana Vodňanského, zhudebněná Petrem Skoumalem... Po letech jsem si dal opáčko seriálových Baronů, hodnocení (samozřejmě) snižuju, ale přece jen, narozdíl od většiny, jisté klady vidím. Tak například, že byly zpracovány i jiné Švadrlíkovy knihy o Baronech, že postavy vojáků i důstojníků a jejich osudy jsou více a lépe rozvedeny, než ve filmu a hrají je ve většině případů dobří herci. Samozřejmě, pořád v rámci humoristických zkratek, ale rozhodně je to dobře. Snad už se nemusíme zastavovat u toho, že v reálu vojna ani padesátá léta u nás nebyla žádná legrace - přece jde o to, že díky nadsázce víc vystoupnou vážné věci. Samozřejmě, záporů se najde mnoho, viz levnější vizuál nebo míra pravděpodobnosti určitých zápletek, ale s odpady a podobnými nesmysly na mě vážně nechoďte.

plakát

Mare z Easttownu (2021) (TV seriál)

Dramatická a precizní záležitost s nepodceněnou detektivní zápletkou, což je u seriálu z USA stále záležitostí menšiny. Zajímavý pohled do nižších tříd americké společnosti, ve kterém je maximálně počet všech těch tajemství, patologických vztahů a poklesků na hranici uvěřitelnosti. 90%.

plakát

Trapasy - Morče (2007) (epizoda)

"Slečno, já jsem RNDr. Ze mě si nikdo srandičky dělat nebude!"

Viditelný svět (2011)

Krištúfek podle mě až moc času věnoval představování hlavní figury, prostředí a tomu, co by Oliver rád udělal, až se mu prolog roztáhl za polovinu filmu. Konec mě právě docela zaujal, stejně jako Kristína Turjanová, ale vše to mohlo být zpracováno mnohem uvěřitelněji.

plakát

Dvě nevěsty a jedna svatba (2018)

Člověk občas v televizi tak přepíná a jednou za čas  se dostane k filmu, který ho nijak zvlášť neirituje, dokonce se u něj občas i zasměje. Marcel Bystroň se po letech asi fakt začíná probouzet (viz Špunti na vodě), píše sice dost neoriginálně, ale špatné jako před patnácti roky to paradoxně není. A navíc se film může spolehnout na správně ulítlé (Polívková) nebo naopak uměřené (Plesl) herce. Nebýt slabšího konce (žádná katarze) a Boba Klepla s příšernou parukou, mohlo to být i lepší.

Vražda Ing. Čerta (1970)

Tenhle film je jeden z důležitých v nové vlně a bohužel mi dlouho unikal a teď, když jsem ho konečně viděl, mě hodně nadchnul. Celá ta stylizace, Bohdalová a Menšík v netypických rolích, potměšilost, zajímavé nahození vztahů mužů a žen. Jediné, co považuju za zápor, je moment, kdy divák zjistí, jak jsou oba charaktery rozvržené. Pak už se nic moc nemění a ani zajímavý konec to víc nevyspraví. 90%.

Rytíři spravedlnosti (2020)

Kauzalita, no jasně! Je mi líto, i když se Jensen režisér i scénárista snaží a film má dánské obsazení snů, přemíra bizarních situací i nelogických vyústění (schovaných např. za rádoby poetiku) mě nepřesvědčila o výjimečnosti tohoto snímku a jen stěží, přes údiv a nudu, jsem se dostával na šedesátiprocentní hodnocení. I když Nicolas Bro hraje dobře na lesní roh.

plakát

Boží mlýny (2021) (TV seriál)

Kroupa bohužel nemá na to, aby dal dohromady detektivní zápletku, která bude obsahovat nějaký pořádný vývoj a nebudou v ní mezery ohledně logiky, doufejme, že mu Jan Drbohlav, scénárista-matador tohoto žánru, dost pomohl, takže se seriál dá s přimhouřenýma očima i sledovat. Pomáhá v tom občasný humor, chemie mezi třemi hlavními představiteli (bez psa Kaštana) a hlavně Jan Hřebejk, který to režijně drží pohromadě, dodává tomu nadhled a dopustí se i špílce ke své vlastní tvorbě (jméno pro arcilotra je Vitouš a název posledních dvou epizod dost evokuje Kawasakiho růži). V ní se toho ale zlomilo míň než zde, bohužel. 50%.

plakát

Vraždy ve Valhalle (2020) (TV seriál)

Ano, je fakt, že moc originality tahle série nepobrala, ale je to opravdu napínavý a syrový seriál, prostě typický severský a tak mu odpustíte pár vad a oslích můstků. Nejvíce mě zaujala zápletka o tom, jak moc policistka podléhá nemoci z povolání (Kata a kauza videa jejího syna).