• Krátkometrážní

Rozpolcený (2016)

Shyamalan zpátky ve formě! (Ale vyšel z ní vlastně pořádně někdy?) Skvělé gradující napětí, šikovné střihy a bravurní práce s kamerou jsou prvky, které S. tvorbu tak nějak vystihují, tady to nebude žádnou výjimkou. McAvoy je zde vyloženě ďábelskej. Nebo respektive ďábelsky perfektní. Ve své podstatě tu hraje takového updatovanýho Gluma, akorát ještě s pár kolečky navíc. Byť film někdy až moc zpomalí, plus scény z minulosti hl. holčiny možná ani nebyly třeba (i když v rámci zápletky vlastně chápu, proč tam byly), se jedná o fakt kvalitní a pěkně natočený thrillero horůreček, který člověku potvrdí, že Shyamalan svoje režisérské mojo fakt ještě neztratil. Průměrné 4*

Velká čínská zeď (2016)

Během první třetiny jsem si říkal:,,Sakra, to je dobrý!". Naprosto krásný vizuál, barevně odlišní čínští vojáci byli cool, plus první bitevní scéna je vyložená lahůdka. Však to dělal režisér Hrdiny, ještě aby né! Je velká škoda, že po té první třetině to jde dost z kopce... Především jde o přespříliš stereotypní zápletku a nevyužitý potenciál, myslím, že by bylo mnohem zajímavější postavit do role záporáků nějaké lidské protivníky, místo toho na Zeď utočí generický nudný příšerky, na které člověk narazí v každém druhém béčku. Charaktery nemají žádný development, plus jsou docela nudné, zato ale celkem sympatické. (Ta modrá generálka je roztomilá) Ale třeba Defoeův charakter tam je úplně mimo. Ve výsledku se jedná o dost průměrný, ale celkem zábavný film, který si s určitými rezervami užijete, nicméně po pár dnech na něj zcela zapomenete. Škoda. Průměrné 3*

Vetřelec: Covenant (2017)

Po odchodu z kina jsem se cítil spokojený. Jistě, je to vcelku předvídatelné, některé postavy se chovají naprosto iracionálně (zase), plus některých scén nebylo třeba, další se zas táhly. Ale mělo to sakra atmosféru! Obzvlášť v první půlce filmu, kdy člověk s napětím sleduje počínání nové lidské posádky a čeká, kdy se semele nějaké to peklo. A taky že semele. A nebude to vůbec hezké. Byť se film vcelku snaží navázat na Promethea a původního Vetřelce, stejně mi ale stále nad některými věcmi visí otazník (asi si na youtubu najdu nějakou pěknou analýzu.) Scott holt ještě umí dost dobře točit. Celkově vzato se mu docela povedlo zachytit hrůzného ducha původních vetřelců, kvalitou se mezi ně asi nezařadí, ale furt je to mnohem MNOHEM lepší než čtyřka. Asi jakože 1-3 jsou králové, a Covenant je nižší šlechtic. Což taky ujde. Btw, soundtrack je senzační! Slabší 4*

Anthropoid (2016)

Anthropoid se mi hrozně těžko hodnotí. Musím se na něj totiž dívat objektivním okem a zkoušet si představit, že mě neovlivňuje moje češství, tedy že na něj koukám jako někdo ze zahraničí. Ale i přes tyhle představy musím říct - líbilo se mi to. Build up, napětí i samotnou akci si Sean Ellis zmáknul pěkně, navíc Cliliana Murphyho jsem měl vždycky rád, a Jamie Dornan (byť občas hraje v pěkných sračkách, však víme co mám na mysli) je taky hodně šikovnej. Určitě to není žádná pecka, některé scény se až příliš táhly, další byly zbytečné atd., nicméně ve výsledku se jedná o opravdu velice slušný historický thriller, který dělá původním hrdinům čest. A na kostelovou scénu budu ještě dlouho vzpomínat. A hudba je tam taky parádní. Průměrné 4* Btw, nadávání na přízvuk zahraničních herců je totální nesmysl. Vždycky se prostě dělalo, že anglicky mluvící herci se snažili napodobit typický přízvuk určitého národa, přičemž je prostě pravda, že většina Slovanů, včetně Čechů, má tuhle lámavou bramborovou angličtinu. Zcela hloupá výtka.

Pasažéři (2016)

Pěkná sci-fina, která sice trošičku neví, co teda jako má být, jestli tedy dramatem o samotě, romantikou či napínavou akcí, ale vesměs si jí člověk užije. Navíc jak Chris Pratt, tak i J. Lawrence jsou oba nesmírně sympatický herci, tudíž jejich charisma rozhodně přispívá na celkové líbivosti. Tak nějak se ale nemůžu zbavit pocitu, že kdyby Lawrencovou, byť je to šikovná fešanda, z filmu zcela škrtli a nechali příběh pouze na Prattovo charakteru, film by možná byl mnohem zajímavější, ale to by se to pak možná až příliš podobalo snímku "Moon" nebo Scottovo "Marťanovi". I tak se ale jedná o slušnou podívanou, která sice ničím nepřekvapí, ale strašně hezky se na to kouká. Slabší 4*

Padesát odstínů temnoty (2017)

Hele... já vím, že když jsem chlap, je docela klišé o tomhle filmu říct, že je to sračka. Ale tak... jako... co naplat, když opravdu je! Na tohle já nehledím, všechny žánry jsou si rovny, důležitý je pro mě způsob provedení. Fifty shades Darker má jednoduchou šablonu: nuda, nuda, kecání vo hovnech, nuda, sex, kecání vo hovnech a sexu, nuda, sex, sex vo hovně, nuda, sex, nuda, sex. Snímek opět rozvijí vztah dvou tragédů, mezi kterými stále není absolutně žádná chemie, zato se na ně hezky kouká. Je v něm zápletka, která je totálně o ničem, scény, které nedávají smysl, scény, které jsou zcela zbytečný. Film mi vlastně připomínal hodiny matiky - tak nějak jsem vlastně poslouchal, ale během 10 sekund jsem zapomněl, co jsem to vlastně slyšel, podobně je to i s tímhle filmem. Je mdlý, nudný, nijaký. Bez jakéhokoliv zvratu. Ani jsem během těch "odvážných" sexuálních scén vůbec nedostal erekci. Docela epic fail. Zachraňuje to opět celkem obstojný soundtrack, plus ty herecký výkony vlastně taky nebyly nejhorší. Ale jinak je to vopravdu bída. Slabší 2*

Moonlight (2016)

Na rovinu - jsem pravdoláskař, gayů a lesbiček jsem se vždy zastával, plus rozhodně nehodnotím lidi na základě barvy jejich kůže. Ale strašně mě sere, že Oscara za nejlepší snímek získal nudný, přes čáru sentimentální a utahaný film patrně jen kvůli tomu, že hlavním hrdinou je homosexuální černoch. Akademie si očividně chtěla vyžehlit "průser" z minulého roku, kdy nenominovala žádného černošského herce. Až na působivou scénu z konce v restauraci většina filmu působila mdle. Ne, nebylo to nijak zvlášť špatně natočený, ale celkově se opravdu nejedná o nic fascinujícího, naopak, jedná se vlastně o dost těžký kolísající průměr. To už i ten La La Land si to zasloužil víc. O to víc mě to sere, že to získala tahle patetická chujovina a ne parádní a fungující Manchaster by the Sea. Svět filmu opravdu dokáže být někdy nespravedlivý. Slabší 3*

Princezna Mononoke (1997)

Film s duší. A jakou... Zrovna dnes v divadle jsme se s kolegou nostalgicky rozplývali nad tím, jaký nádherný klenot tenhle film je. A to nejen kvůli překrásné animaci, ale taktéž kvůli výborně postavenému příběhu, skvěle napsaných postav a nesmírně bravurní režií, kterou doplňuje fantastická hudba od Hisaišiho, která je taktéž prioritním zdrojem jedinečné atmošky. Snímek s sebou navíc přináší velice závažné poselství o globálním problému ničení přírody, za což si autoři právem zaslouží vybarvit si "modré okénko života". Společně s Princem Egyptským můj nejmilovanější animák. Hrdinský příběh o boji, lásce, pochopení a tolerance. Holt jsem se nechal očarovat, ale tak co, nestěžuju si. Princ Ashitaka je navíc dost pravděpodobně nejlepším animovaným hrdinou všech dob (a to nejen z důvodu, že chce vidět "svět očima nezastíněnýma nenávistí".). Ashitaka for president! Pokud nemáte rádi anime z oněch důvodů, že tam mají postavy mega velké oči, otřepané, furt se opakující reakce, mega obrovské kapičky potu, zcela bílé oči z nasrání, stříkající krev z nosu z překvapení atd., vězte, že zde nenajdete ani jedno. Tohle je ze žánru první liga, kterou by byl hřích si nechat ujít. Dokonalých 5*

Místo u moře (2016)

Překrásnej film. I když je pravda, že asi nebyl úplně nejlepší nápad pouštět si ho v pátek později večer. Naprosto excelentně natočené drama o naprosto zlomeném muži (z totálně pochopitelného důvodu), jenž se po smrti svého bratra stane opatrovníkem jeho syna. Film má úžasnou (byť velmi smutnou) atmosféru, od zhlédnutí Revenanta jsem doposud neviděl tak brilantně promakanou režijní práci. Spousta rychlých a jednoduchých střihů, které jsou doplňovány klidnou melancholickou a hezkou hudbou, skvěle zapadají do celkové celistvosti filmu, jenž není vůbec přehnaně sentimentální nebo patetický. Všechno je prostě na svém místě, stejně tak vynikající scénář a uvěřitelné dialogy veškerých postav. Mladej Affleck je skvělej, ani jsem nevěděl, že umí takhle hezky hrát. Předpokládám, že kdybych byl rodič, film by na mě pravděpodobně zapůsobil ještě víc. Nevím jak vy, ale já osobně už mám opravdu jasno, který film měl toho Oscara získat. Průměrných 5*

Padesát odstínů šedi (2015)

To jsem se takhle přiožralej vrátil ve 22:00 domů z dixielandového koncertu, btw který se z 90% skládal z lidí o 40 let starších než já, a jelikož se mi ještě nechtělo spát a měl jsem v mrazáku tu dobrou pizzu ze slevy, tak jsem si řekl, že bych si třeba mohl pustit tu hejtovanou zfilmovanou fan fiction na Stmívání. Film totálně přeskakuje expozici a naservíruje vám okamžitě nevěrohodnou zápletku se dvěma charaktery, kteří mají mezi sebou tak příšernou chemii, jakou jsem měl já na gymplu. A to už je hodně zlý! I když film není zas až tak hrozně natočený, nezachraňuje ho to od toho faktu, že je prostě prázdný. Nudný. Musím ale vyzdvihnout parádní hudbu od Dannyho Elfmana (ten se teda upsal!), ta se povedla. Snad se bude Jamie Dornan lépe činit v roli Kubiše, tenhle strašidelný stalkující sex sadista byl hrozný. Aspoň ta pizza stála za to. Průměrné 2*