Svůdné zombie (2008)

Extrémne zábavná komédia so silným nekrofilným podtónom. Už od úvodu som vedel, že sa budem neskutočne baviť (scéna s politickou satirou na Bushovu politiku). Keď sa z toho postupne začala stávať paródia salvy smiechu som nemohol zastaviť. Striptérky bažiace potom aby umreli, lebo keď sa vrátia tancujú lepšie, neskutočný Englund posadnutý čistotou, hláškami nabúchaný mexický "otrok" Paco a mnoho ďalších robia z podpriemernej jednohubky neskutočne vtipný zážitok. A nehanbím sa za plný počet bodov...

Spring Breakers (2012)

Dokým neprišiel Franco, neveril som tomuto filmu. Jeho výkon je skvelý a úplne mu to sadlo (od Osbournea pretieklo skutočne veľa vody). Iba dejová linka nevystačí. Neponúka nič zaujimavé. Našťastie filmové umenie nie je iba o obsahu, ale aj o forme a Korine rozohráva neskutočnú hru plnú metafor, symbolov a žiarivých farieb. Musím uznať, že jeho filmové zmýšľanie je neskutočné, niektoré scény sú nezabudnuteľné, a zrejme si jeho filmografiu prelúskam viac.

Božský (2008)

Skvelé, bravúrne...len škoda, že neznalý dejín sicílskej Cosy Nostry si film neužije ako by potreboval. Film v podstate odkazuje na všetky významné politické vraždy od 78 až po 92, smrť Falconeho. Snáď by som dal iba jednu výčitku, a to, že film s informáciami od nie vždy spoľahlivých pentitov narába ako s pravdou, nanajvýš sporný bod je bozk Andreottiho s Riinom, ale dajme tomu. Už Buscettovo doznanie treba brať trošku s nadhľadom, keďže sám seba nie vždy líčil objektívne, ale skôr ako nejakého hrdinu v tomto zločineckom svete, čím však znevažovať jeho prácu s políciou, ktorej odhalil skutočne veľa nechcem. Ak sa vyznáte do politickej scény Talianska a hlavne zločineckej odnoše, je to skvelý sprievodca vo vysokých politických kruhoch v skvelom filmárskom remesle s podmanivým soundtrackom.

V zajetí démonů (2013)

Wan si skrátka ide svoje a musím uznať, že mu to ide. Skvelá práca s budovaním atmosféry, perfektná kamera a výborná práca so zvukom. Nie je to síce film, ktorý privodí infarkt, no z ponuky súčasných bubu hororov ide o nadpriemer. Na 4* hviezdičky, to u mňa zráža záver, ktorý mi prišiel akoby zbúchaný na kolene a taktiež mi chýbal typický Wanov úderný, dych vyrážajúci koniec. škoda, že sa s tým nepohral.

Glen, nebo Glenda (1953)

Glen or Glenda nespadá do nejakých vymedzených žánrových škatuliek. Ide o nesúrodý polo-dokument, ktorý sa snaží poukázať na citlivú stránku muža, pričom poukazuje, že takmer každý jeden muž je v podstate transvestita. Neskutočná agitačná nuda, pri ktorej je vám trápne a hlúpo, že to pozeráte a celkový dojem nevytiahne ani voayeristický Bela Lugosi, ktorý pôsobí akoby dáky vševi(e)diaci boh.

Záměna (2010)

Ani sranda, ani láska. Pomerne nezaujímavý film, ktorý som si pozrel len vďaka Batemanovi. Dve hviezdičky dávam za neurotického chlapca, hláškujúceho Goldbluma a hlavne preto, že som bol ušetrený hlbokého morálneho poučenia (hej, za to som vlastne veľmi rád).

BloodRayne 2: Vykoupení (2007)

BloodRayne jednotku som si priveľmi chránil a snažil sa dodať, že sa nejedná o čistokrvný filmový odpad. Tu si týmto tvrdením až taký istý nie som. Od neustálej porcie krvi sa ustúpilo a keďže sa všetko odohráva v úplnej tme (aby sa zrejme nepoukázalo na neschopnosť hercov) nie sa v podstate ani na čo dívať. Tiež ani cool hlášky nie sú zrovna tým najvtipnejším čo sa dá počuť, teda až na poslednú hlášku, kde sa život prirovnáva k penisu.

Stíny temnoty (2012)

Zaujímavé westernové béčko o nemŕtvych sa vďaka klišé scenáru a hereckým výkonom a la porno stáva nudnou jazdou, pri ktorej si prajete aby to čím skôr skončilo. Určite sú tu pekné vizuálne vychytávky, ktoré mi evokovali akúsi poctu k anime veciam, resp. som tam hľadal niečo, čo tam ani nie je. Jediný, kto to celé zachraňuje je Wesley Snipes. Škoda no, ak by to vyšlo mohla to byť slušná zábava.

Rychle a zběsile 6 (2013)

Nuž vôbec sa nejedná o nejakú veľkolepú pecku ako bola predošlá časť. Ono sa to drží takého priemeru sériu a extrémne to nevybočuje z rady. Filmov s dvojitým akčným finále začínam mať už po krk a t mi to vadilo snáď dvojnásobne. Mozog je pre diváka ešte menej potrebná výbava ako hocikedy predtým a bohužiaľ ani Gibsonovo hlášky nie sú načasované ako by mali. Ale prevláda tu i pár pozitív a to sú hlavne akčné pasáže, nad ktorými sa skrátka zabávate. Titulkové finále ma nadchlo a teším sa na Wanove ukončenie celej série. Alebo to nebude ukončenie?

Aku no kjóten (2012)

Treba uznať, že samotná premisa príbehu je pomerne banálna. Aj keď sa teda zdá, že po príbehovej stránke nemá film čo ponúknuť, po tej emocionálnej ide o silný sugestívny zážitok. Celý film je nesmierne chladný a v podstate nemáte nejakú veľkú možnosť s niekým sympatizovať. Klasická Miikeho záverečná polhodinka patrí práve násiliu. Vo väčšine Miikeho filmoch sa násilie nesie v takom odľahčenejšom duchu, prípadne mieri do akéhosi absurdna, čo môže pôsobiť komicky alebo úsmevne. O tomto filme to neplatí a záver patrí k tomu najsurovšiemu a najchladnejšiemu zobrazeniu násilia aké môže byť. Dokonca aj počas týchto krutých záberov, dokáže Miike priviesť diváka k nemému úžasu vďaka niekoľkým technickým vychytávkam (napríklad mňa si úplne podmanil záber, kedy je brokovnicou prestrelený objektív kamery). Žiadna scéna nepôsobí amatérskym dojmom a celý film je tónovaný do modrej farby, čím sa len umocňuje zážitok.