Aféry mé ženy (1972)

"Ježišmarjá, mně někdo ukrad auťák !! Adéla mě zlynčuje !! To nemáte ani potuchy, jak je do toho Venci udělaná.." - "Do koho ??" - "No, Venca !! To je jen auťák !! Já už jen čekám, kdy si ho vezme do postele místo mě.." ;)

Afghánistán (2007)

( POZOR !! OBSAHUJE SPOILERY !! ) "Jako chlap nestačíš na jednu ženskou !! Nechápu, jak tě mohlo napadnout začít si se dvěma najednou !!" ;) Když se nad tím průměrně inteligentní pacient po lobotomii zamyslí, opět tu máme film, s jehož obsahem nemá distributorův oficiální text ale vůbec nic společného !! ;) Pepper je trošku magor, má dost živé sny, občas povalujíce se po zemi připomíná epileptika, leč doktoři mají pojmenování pro všemožné výpadky mozku, a tak se o Pepperovi říká, že trpí posttraumatickým stresem, a tak není divu, že když začne přemlouvat své bývalé parťáky k banální velmi dobře placené misi, všem se to zřejmě zdá jako veliká prdel !! A tak vyrazí do Afghánistánu, oblíbené země většiny Američanů, aby vyzvedli jakéhosi Ahmeda a dostali ho za hranice.. Jenže pak se to všechno nějak posere.. Ne film, ten se zmítá ve sračkách už od úvodních titulků, to jen ta jednoduchá mise dostává pořádné trhliny, když všichni uvíznou díky dost dementnímu oslímu můstku uvnitř obrovské jeskyně.. Tam Pepper narazí na bratra svojí bejvalky, kterého považoval za mrtvého, a to ještě netuší, že jeho švagr je duchem Čingischána !! ;) Ale nikomu to nepřipadá ani trochu zvláštní, stejně jako ti směšní bubáci všude kolem..;) Faktem je, že Afghan Knights jsou velmi vtipní, byť často spíš právě v momentech, kdy se tvůrci snaží děsit či udivovat akcí, a najde se tu opravdu spousta hodně podařených hlášek, s jejichž pomocí však byť aspoň průměrný film neudělá ani David Copperfield !! Moc by mě zajímalo, jaký smysl mají právě podobné filmy, protože tohle ani jako lákadlo cestovních kanceláří díru do světa neudělá, přilákat nějakého turistu do této "příjemné" destinace dá ještě dlouho kurevskou práci komukoliv !! ;) Afghánistán patří právě k takovým snímkům, nad jejichž duchaplností a poselstvím přemýšlíte ještě týden po jejich zhlédnutí, ačkoliv víte, že nic dalšího raději ani vědět nechcete.. Divák je znechucený a unavený, a tak si myslím, že jediný, soudě podle té silikonové krasavice, kterou měl hozenou přes rameno, kdo si tenhle ultralaciný (s)hit užil, byl polozapomenutý tragéd Michael Madsen..

Afričan (1983)

"Co je to za hulváta ?? Vy ho znáte ??" - "To je můj manžel !! Obdivuhodná shoda okolností, viďte ?!" ;)

Afrika - V texaském stylu (1967)

"Chci jet s váma do Ameriky a stát se inženýrem !!" Tak to je přeci jasný, že i malej africkej sirotek, mimochodem nadabovanej jako od idiotů, by si chtěl splnit svůj americkej sen, vážit nejmíň metrák, patnáct let studovat a dozvědět se asi tolik jako běžný Evropan do šesté třídy, každý ráno skládat slib vlajce, bít se hrdě ve svá tučná prsa jako každý správný Američan a být šťastný až do smrti..;) Tak ještě že to tomu malýmu v podání Charlese Malindy ten správňáckej emerickej kovboj Jim Sinclair, toho si zase zahrál sympatický dřevák Hugh O´Brien, vysvětlil, že vždycky nemůžeme mít všechno, co chceme, tohle nebudu v rámci slušných mravů vůbec komentovat, a že vlastně nemá důvod v té nádherné Africe plné divokých zvířátek a ještě divočejších pytláků, jé, sorry, ti tu vlastně nejsou, nezůstat, navíc když si dá každý den bosou šedesátikilometrovou procházku do školy, třeba z něj vyroste nový Abebe Bikila !! ;) A to se přeci vyplatí !! To se ovšem rozhodně nedá říct o sledování tohoto nemastného neslaného filmu, pilotu k první sérii Cowboy in Africa, který však nabízí podobně šťavnatou podívanou.. I kdybych se naučil jezdit na nosorožci, stejně nikdy nepochopím, jak mohl Andrew Marton, režisér takových bijáků, k jakým třeba válečný epos Nejdelší den bezesporu patří, natočit podobnou agitační prázdnotu, byť spolupráce s podprůměrnými herci, snad vyjma Johna Millse coby Howarda "domestifikátora" Hayese, nudným rutinérem za kamerou Paulem Beesonem či upoceným scénáristou Andy Whitem už dopředu varovala, že pokud si se zalíbením nenatáčíte home video při každé návštěvě zoo, Africa - Texas Style! vás rozhodně nenadchne !! Romantická linka mezi O'Brianovým kovbojem Sinclairem a zapálenou sestřičkou Fay Carter v podání rozkošné Adrienne Corri, docela to mezi nimi jiskří, snad jako jeden z mála aspektů snímku ještě celkem funguje, dál už však jde pouze o nezajímavou nudu a šeď, z které jednoho může probudit snad jen slušný soundtrack Malcolma Arnolda či scéna s chytáním nasraného nosorožce..;) [ Dabing 3/10 ] Zase ta typická brněnská soukromo-televizní marnost nad marnost..

Agáta (1999)

"Ty tvoje pletky se ženskejma tě jednou přijdou draho.."

Agatha Christie's Poirot - Byt ve třetím patře (1989) (epizoda)

"To, co teď máte, drahý Hastingsi, je jen velmi drahá hromada šrotu.." ;) Hypochondr Poirot v poněkud statické epizodce odehrávající se téměř po celou dobu v budově Whiteheaven Mansion, kde Poirot pod pseudonymem O´Connor bydlí a kde se nakonec potkávají všichni naši, dnes už, staří známí, vedle Poirota slečna Lemonová, kapitán Hastings i inspektor Japp.. Předně musím znovu zmínit, že romány královny křížovkářských, jak rád říkám, detektivek Agathy Christie rozhodně nepatří mezi knihy, které bych četl zrovna rád, ovšem jejího Poirota jsem si zamiloval, když z něj David Suchet dokázal učinit skutečnou seriálovou legendu, charismatického detektiva tak jedinečného, že by divák jen stěží hledal podobného.. Tak by se zákonitě nabízelo, že by ty první epizody, které oproti těm novějším celovečerním disponující kratší stopáží, mohly potěšit především takového diváka, který se jinak u Poirota nudí, či diváka, který ocení méně komplikovanou zápletku, tedy i mě, nicméně tentokrát se tak neděje.. Režisér Edward Bennet sice této epizodě ušil velmi svižný kabátek, který sází především na velmi podařené dialogy, jimiž si s nesmírně svěží a lehkou ironií utahuje i ze samotné Agathy, myslím především to Poirotovo zhodnocení divadelní hry prostřednictvím do černého mířící paralely se samotnými funkčními žánrovými postupy, tentokrát už Poirot i trochu odhaluje karty, celá první řada se mi totiž jeví v tomto ohledu dost slabě, dokonce ukazuje i své slabiny, tu svoji pověstnou hypochondrii i ochablost svých šedých buněk pod tíhou hladu.. Fakt, že Poirot famózního Sucheta má jasno už v polovině příběhu, mě nikterak netrápí, zato samotný motiv vraha mě natolik uráží, až se sám divím, ačkoliv se jistě v kontextu dnešní doby, kdy se zabíjí i pro větší hlouposti, jeví poněkud snesitelnějším.. Nejlépe tak z tohoto kousku vychází pasáž s Hastingsovým vozem, ostatně on si časem zvykne..;) Je rozhodně také třeba říci, že samotná předloha vychází z Agathiny stejnojmenné povídky, nikoliv z románu, který jakožto literární útvar tvoří jádro detektivních příběhů Hercula Poirota, a ta vyšla spolu s dalšími povídkami určenými pro newyorský tisk v rámci knihy Rané příběhy Hercula Poirota, na níž příliš pozitiv také nenacházím, byť všechny povídky přímo voní tím začátečnickým zápalem a euforií Agathy Christie..