Pět milionů let k Zemi (1967)

Vlastně velice poctivě působící film. Vizuálně a atmosférou příjemně nostalgický "retro" ze šedesátejch - vážní muži maj klobouky, ministr je hajzl ale "náš" (britskej), hlavní "hrdinka" - vědkyně, většinou tiše obsluhuje všechny ty génie kolem sebe, vobčas něco vodnese nebo donese a jako ženská je samozřejmě psychicky labilní, což se hodí (prostě gender tenkrát ještě tak nefrčel), hlavní "hrdina" (asi ten Quatermass) mě neoslovil vůbec no a mimozemštani? S mimozemšťanama se v šedesátejch moc nepárali - něco s tykadlama a teče z toho zelená sračka. Nicméně davový šílenství ve finale, to je fakt celkem silný. Nevim jestli z toho někdo udělal remake, ale doved bych si to představit. Za zkouknutí to stojí (hlavně kvůli finale).

Five Star Stories (1989)

Vizuálně i ve scénáři hodně "inspirace" od Star Wars. Nicméně co se týče animace, příjemný překvapení: výtvarná stylizace veliká, ve strojích, architektuře a hlavně interiérech až megalomanská, ale opravdu zajímavá. Meganáklaďáky se pomalu sunou po rozpadlý silnici v poušti, kosmický megalodě zastiňujou celý města, mega mechanoidi, bojový kyborgové v "jedi" pláštích, světelný meče... a hlavní hrdina "spasitel" vypadá jako unisex hippík v sandálech a s báglem... inu Japonsko. Slušný.

Liga spravedlivých: Válka (2014)

Moc pěkně udělaný titulky (jako skoro vždycky) ale jinak? DC standard. Zkraje trochu perlil Batman, ale pak už se jen řezali. Dost nenáročná zábava.

Džinró (1999)

Velice temný, velice dobrý. Jeden z nejlepších anime co jsem viděl, určitě v mým top-tenu. Technická stránka (animace/hudba/střih) mi tak sedla, že jsem jí skoro přestal vnímat. Noir love story. Must see.

Code Geass: Bókoku no Akito 1 – Jokurjú wa maiorita (2012)

"August 10th, 2010 a.t.b. in a blitzkrieg attack by The Holy Empire of Britannia the nation of Japan was conquered in a mere month and its very name was erased from the world" - bombastickej začátek jako předznamenání skvělýho kousku z "alter" historie "made in Japan". Ostatně japonský představy o barbarskejch (evropskejch/ruskejch) impériích jsou vždycky zajímavý (kupodivu o Americe zde nepadne ani slovo). Akční, koukatelný, dobrá zábava.

Ai City (1986)

Uvolněná vecička! Kontrasty jsou velký - pěkná milostná písnička na úvod (a na závěr), pak dost brutální exekuce až cucky z rozprsklejch kyborgů tečou po zdi, operetní soukromý očko, subhrdinka K2 jako playboy bunny, prapodivnej kocour s brejlema jak Elvis, kterej přeprogramuje infantilní (a klonovanou) hrdinku... a megafinále, kde se autoři uvolnili úplně. Navíc nekolik rovin příběhu, všechno příjemně odlehčený. A ještě jedna věc: pan K a pan Rian jsou jak vystřižený z Matrixu, demolice prostředí je taky nápadně podobná, realita "fraud" nám taky něco připomíná stejně jako článkovanej fízlovací robot - že by jedna z inspirací bří Wachowskejch? Prostě zapomenutej klenot! plná palba, 5/5.

Malý Nemo: Dobrodružství v Dřímkově (1989)

Ne úplně povedenej pokus o převod vynikajícího comicsu McCay Winsora z let 1905-1013. Hlavní deviza předlohy, nespoutaná (místy až "nekorektní") fantazie, ve filmu ustoupila do pozadí a nahradil jí důraz na "dětskost" a snaha o "hollywoodskej look" včetně jakoby muzikálovejch písniček. Ale na druhou stranu přiznávám, že cílová skupina je jasná a kdybych to poprvé viděl ve správným věku, tak bych z toho asi byl víc hotovej.