• Thriller

Backcountry (2014) odpad!

Když se zhruba po hodině ničeho konečně objevil medvěd, byl jsem už ZNUDĚNÝ až na půdu.

Noční můra v Elm Street (1984)

Nikdy nezapomenu na ten den krátce po tzv. "revoluci", kdy jsme u kamaráda sjeli tento film. A Nightmare on Elm Street nastartovala můj hlubší zájem o filmový horor (do té doby jsem horory především četl). Následně se přidaly Pátky 13., Hellraiseři, Exorcist, Amityvilly a podobné klasiky, které dnes nikdo točit neumí. Z Cravenova Magnum Opus jsem měl jako teenager oči na vrch hlavy - bylo to působivé, strašidelné, originální a nesmírně zábavné. Freddy Krueger se stal moderní hororovou ikonou spolu s Jasonem, Leatherfacem a Pinheadem.

Noční můra v Elm Street 2: Freddyho pomsta (1985)

Ve své době mi připadala tahle dvojka nejslabší z celé série, neboť ještě nebyla natočena Freddyho smrt a Nová noční můra. V současnosti u tohoto celuloidu nostalgicky vzpomínám na Zlaté Časy, neboť Freddyho pomsta hravě strčí do kapsy kdejaký moderní digitální horor zásadně bez atmosféry. Kdykoliv zahlédnu školní autobus, vzpomenu si na Freddy Kruegera. YOU'VE GOT THE BODY, I'VE GOT THE BRAIN.

Found (2012)

Marty-fanoušek hororů a komiksů žije v rodině, ve které má každý člen nějaké tajemství: matka-křesťanka milostné dopisy od amanta, otec-rasista krabici pornočasopisů a bratr-sériový vrah hlavy černošek, které si vždy na čas ukládá ve skříni v tašce na bowlingové koule. Marty nedokáže těmto tajemstvím odolat. Probírá se jimi, přemýšlí o nich a zároveň čelí školní šikaně; v neposlední řadě čelí střetu různých úhlů pohledu na život (matka, otec, bratr, kněz...) Literární předlohu Todda Rigneyho jsem nečetl, přesto míním, že slovy lze tento příběh vystihnout mnohem lépe než vizualizací za 8.000 dolarů. Talentovaný Scott Schirmer sice evidentně snažil, nicméně snímek nízkým rozpočtem (ne vždy, ale na mnohých místech) vyloženě trpí. ŠKODA! Jinak jde totiž o tématicky zajímavý, znepokojující a poměrně depresivní celuloid. Režisér měl možná nejprve natočit krátkometrážní snímek a následně oslovit renomovaná studia. Asi jako když kapela natočí parádní demo v garáži a na základě nahrávky osloví věhlasný label. V této formě zkrátka nemohu jít nad 40%, neboť Schirmer to nakonec přeci jen neukočíroval tak bavůrně jako Richard Bates Jr. v podobném nízkorozpočťáku Excision.

Welp (2014)

Dvanáctiletý Sam má za sebou jakousi blíže nespecifikovanou temnou minulost plnou násilí, kterou se tvůrci Welpu námžel příliš nezabývají. Dozvíme se pouze tolik, že se Sam dostal do pěstounské péče a jeho náhradní matka požádala vedoucí skautského oddílu, aby Sama přijali mezi sebe. Oddíl se v létě vydává do lesů opředených historkami o vlkodlakovi. Namísto werewolfa ale čeká skauty les plný důmyslných pastí (dodejme, že notně "přepálených"), nastražených lovci lidí. Jedná se nejspíš o otce a syna, o jejichž minulosti a motivech se toho příliš nedozvíme, zato si se skautíky několikrát zazpíváme. Lovci se nepohybují jen po hvozdech na povrchu, nýbrž i v podzemí, jehož vysvětlení tvůrci ledabyle odbývají zmínkou o zdejší továrně na autobusy, jejíž krach s sebou přinesl sebevraždy propuštěných dělníků (můžeme se jen dohadovat, zdali dospělý lovec nebýval tamním zaměstnancem). Sam se setkává se zdivočelým dětským lovcem, kterého považuje za Kaie - vlkodlaka z historek. Vedle toho čelí táborové šikaně a obviňování z hyperaktivní představivosti. Pokud čekáte strašidelnou atmosféru Pátků 13. nebo gore prvního Wrong Turn, dojdete zklamání. Jestliže se těšíte na hvozdy jako v Evil Dead 2013 nebo v Grizzlym, tedy na lesy, které v Čechách nemáme, rovněž dojdete zklamání (Welp by šel v pohodě natočit hned za Plzní nebo třeba na Zbirožsku). Snímek nemá amatérský look, a tak dávám 40% ("jde to, ale dře to") za práci filmařů. Jonas Govaerts je solidní režisér, ale psaní scénářů by měl přenechat někomu s větším literárním nadáním. Kdyby se právě ve scénáři vše do detailů dotáhlo (Samova minulost, krach továrny, sebevraždy dělníků, motivy lovců, podzemí, uvěřitelnější pasti), mohli jsme se těšit z parádního slasheru.

Equalizer (2014)

Proti JOHNU WICKOVI slaboučké - viděl jsem ho před Equalizerem, který se tak stal nudným rohypnolem. V bývalého elitního zabijáka z Home Martu, který je na stará kolena posedlý konáním dobra, nevěřím a uvěřit nemohu (je komický!), ačkoliv ho hraje skvělý Washington. Jednu hvězdičku za to, že je to barevné a hýbe se to, druhou za mnohem uvěřitelnějšího Teddyho v podání Martona Csokase, kterého od xXx vždycky rád vidím. Nemám ponětí, jak McCall Teddyho dostal, poněvadž jsem usnul.

Hra pro jednoho (2012) odpad!

Scénárista Derek Kolstad mě uchvátil Johnem Wickem. Jenže efektní a herecky nadupaný John Wick je vedle tohoto podprůměrného celuloidu jako Rolls-Royce vedle rezivějícího embéčka, jako ruská Praha vedle New Yorku.

October Gale (2014) odpad!

Lékařka zdrcená tragickou ztrátou manžela odjíždí na ostrovní chatu, kde s mužem trávila společné víkendy. Voda vyplaví postřeleného cizince, kterého doktorka Helen Matthewsová ošetří. Blíží se bouře (která si loňského roku vyžádala život Helenina muže) a s ní i střelec, který hodlá dokončit svou práci. Zní to téměř jako thriller podle knihy Stephena Kinga, jenže tomu tak divákůmžel není. NUDA BEZ JAKÉHOKOLIV NAPĚTÍ umístěná do nádherného prostředí. Peníze na tento zbytečný film měly být raději rozdány dětem, které umírají hlady a žízní, protože tohle je vulgární plýtvání financemi!

John Wick (2014)

"THAT NOBODY... IS JOHN WICK." - Viggo Tarasov, boss ruské mafie v New Yorku. Jeho syn Iosef náhodou u benzínové pumpy narazí na smutného chlapíka s parádní károu. "How much?" "Není na prodej." Iosef není typ madrfakra, který bere takovéhle odpovědi. Když v noci s kumpány navštíví dům té Nuly od benzínky, nemá tušení, že vyjebává s chlápkem, který má zabetonovaný arzenál kvérů, spoustu zlaťáků do Continentalu ("Ahoj Johne, fajn, že jsi zpátky") a v baru dokáže zabít tři bastardy by pencil. Je to JOHN WICK - elitní zabiják v depresi... boogeyman... baba yaga... všemi respektovaný killdozer... mrtvoly, které pohřbil, pomohly vybudovat impérium Iosefova otce Vigga. Ten ví, že boogeyman přijde a nejde s tím vůbec nic dělat. ***** Vynikající akční film se strhujícími hereckými výkony, parádním soundtrackem a královsky zábavnou atmosférou.