• Krátkometrážní

Riverdale - Kapitola 1: Říční břeh (2017) (epizoda)

Tohle bude moje guilty pleasure. Na začátku a konci dílu se seriál profiluje téměř jako thriller o městečku, ve kterém má každý své tajemství. Záhadnou vraždu může mít na svědomí kdokoliv. Mezitím je ale seriál něco mezi Stmíváním bez upírů a Glee bez zpívání. A záhadně mi to nevadí. Asi mám v sobě touhu prožít znovu středoškolské léta, a to v malém americkém městečku, ve kterém žijí pouze krásné slečny a neony restaurací dávají i těm nejvšednějším dialogům nádech tajemnosti. Teen-romantika s prvky telenovely mi asi v životě chyběla. Uvidíme, jak se bude seriál vyvíjet.

Daredevil - Season 1 (2015) (série)

Skvěla vystavěná řada. Od super-hrdinské seriálové konkurence se necpe do každého dílu nový záporák, který je na jeho konci poražen. Místo toho se věnuje čas vývoji postav, jejich motivacím, obavám a postupně se odkrývají střípky minulosti. Každá epizoda tak postupně rozvijí hlavní linie, ale zároveň funguje sama o sobě. Nejde o to, že jsou zde vidět peníze, vynaložené na lepší choreografie bojových scén a výpravu, ale hlavně scénář dělá mezi Netflixem a CW rozdíl. Možná první dvě řady Arrowa by snesly srovnání, ale jinak hraje Daredevil jinou ligu.

Úderník Svoboda (1950)

Komunistický Chuck Norris, soustružník Vašek Svoboda, splnil pětiletý plán za rok.

Nádraží - Nové vedení (2017) (epizoda) odpad!

Proč? Proč to vzniklo? Proč to někdo financoval? Co tím chtěli tvůrci říct? Má to být vtipné? Satirické? Viděl jsem podivný shluk nevtipných scének, ve kterých se znovu po TELE TELE může Geňa převléct do ženských šatů a Suchánek si sprostě zanadávat.. a.. To jsou jediné dva důvody, které mě napadají k tomu, proč tohle vzniklo, ať už to je cokoliv.

Dívka ve vlaku (2016)

Trailery jsem byl oklamán, že se bude jednat o napínavý thriller ala Zmizelá.Tady jsou první dvě třetiny spíše psychologické drama o třech ženách, což fungovalo dobře. Postavy jsou zajímavé, postupně se nám odhalují střípky minulosti. Ale když se zaměřím na linku zmizení, tak to nefungovalo. Atmosféra nebyla tak hutná jako právě ve Zmizelé a třeba ve Zmizení, kde mi občas šel mráz po zádech. Nutně jsem chtěl zjistit, kde zmizelé osoby jsou. Divák ale u tohoto filmu necítí napětí, strach o postavy, detektivové zde nepátrají, nehledají a divák tak spíše skládá mapu minulosti postav, než aby přemýšlet nad zmizením. Což by nebylo špatně, kdyby se z toho zmizení aspoň něco vytěžilo na pozadí psychologického dramatu. Ale odhalení, kde zmizelá žena je mi přišlo odfláknuté, jednoduché. Dalo z takové události příběhu vytěžit víc než to, že se řekne ve zprávách, bez emocí. Zatímco Zmizelá pod odhalení nabrala spád, tak Dívka spíš pád. A to do průměru, kde logika jde stranou a ničí, co bylo předtím vybudováno. Celá poslední třetina byla jako z dramat, co dávají o nedělích na Prima Love, což není dobře.

Reparát (2016)

Komedie pro americké burany. Jinak to nezvat nejde. Humor Rogen/Franco je sice také složen z pokleslých vtipů (týkající se drog, sexu a násilí), ale netvoří 100% humoru. Tu ano. Padání, mlácení ženy, zvracení, sražení týpka autem, vtipy o penisu, vtipy o gayích, nechutná scéna se sexem... To je všechen humor ve filmu. Některé scény byly vtipné, ale přeci jen toho bylo moc a hlášky Sandlera nefungovaly jako zdroj lepšího humoru. Postavy se tady nechovají jako lidi, projdou jim věci, které ve skutečnosti neprojdou a nefunguje chemie mezi Spadem a Sandlerem. Hodnota přátelství, na které jsem postaveny Rogenovky, tady pak fungovat nemůže. A celé druhá polovina se neskutečně táhla, protože se v příběhu objevují zvraty, hluboké myšlenky a překombinovaný příběh. Možná aby si Američané, co si to na Netflixu pustí mohli říkat: "Hele kámo, to je dost chytrý a hluboký.. a já to pochopil." Sandler by se měl vrhnout i vážnější role, protože ty mu jdou. I komedii má co nabídnout, ale pokud chce točit znovu dobré komedie, tak by nad projektem měl stát někdo, kdo omezí buranský humor, zjednoduší příběh a dá filmu nějakou rozumnou podobu.

Krampus: Táhni k čertu (2015)

SPOILERY: Film lhal svou kampaní. Těšil jsem se na vyvražďovačku s kapkou černého humoru, ve které čert postupně dostane všechny členy rodiny. Nakonec místo čerta po rodině šly hračky (možná to mělo fungovat jako u Gremlins) a perníčky. Čímž se naprosto pohřbila atmosféra vybudovaná v první části a z filmu se stala trapná komedie, kde postavy nereagují jako lidi a vytratila se veškerá tajemná aura okolo Krampuse. Po vtrhnutí davu čertů do baráku postavy umíraly tak rychle ze sebou a tak neoriginálním způsobem, že se člověk nemohl těšit ani z toho. Za úvodní scénu s titulky, animovanou scénu a atmosféru vybudovanou do oživnutí hraček si Krampus aspoň 2* zaslouží.

Týpci a zbraně (2016)

Těšil jsem na svižný životopisný film s prvky komedie. Dostal jsem ve všech třech bodem zklamání. Film není svižný, nemá říz, flow, koule, ať to nazýváte jakkoliv. Necelé dvě hodiny pro mě působily jako dvě a půl. Pomohl by tomu třeba lepší písničkový soundtrack (ve filmu jsem si užil snad jen závěrečné Behind blue eyes). Ten by umožnil více montáží, nemuselo by se tu zničeho nic skákat v čase, kdy se vynechávají až měsíce života postav. Což souvisí s druhým bodem. Na životopisný film tu není dostatečně vykreslen vývoj postav. Vidíme 2 roky jejich života a posuny v chování a uvažovaní jsou minimální. I kvůli tomu zde nefungují emoce a jakékoliv obavy o postavy. Skoky v čase se vysvětlují ve dvou větách voice-overu hlavní postavy, což místy působilo lacině a líně. Voice-over měl být pravděpodobně i zdrojem humoru, což ale občas fungovalo. Film měl asi připomínat Vlka z Wall-street nebo Pain & Gain. Jenže oproti obou Týpkům chybí šmrnc, humor a lepší vykreslení postav. Přesto se nejedná o špatný film. Jsou zde kvalitní herci, dobrá kamera a místy i zajímavý příběh. Ten je však podán tak odtažitě a nezajímavě, že to film sráží do průměru.

Fantastická zvířata a kde je najít (2016)

Potterovské kouzlo je pro mě pryč. Spíše než kouzla na mě působilo retro. I když se film snažil uhranout světem uvnitř kufru, tak na mě nemělo takový efekt, jako kterékoliv setkání Harryho s nějakým zvířetem v sérii. Nemělo to švih jako Potterovky (stačí porovnat útěk z ministerstva v Relikvii č.1 a tady), chyběla zde osudovost a strach o postavy, což souvisí s i s nedostatečným vykreslením záporné postavy a nevýraznou hlavní postavou. Ústřední příběh by mohl být svižnější, místy vtipnější, originálnější, překvapivější. Zachraňoval ho Kowalski a zlatokop ptakopysk. Finále nebylo tak špatné jak v jiných letošních filmech, i když v něm strašil obrovský černý mrak celé město (zde by konečně obří čarodějnice ze Suicide Squad dávala nějaký smysl). Přesto jako oddechová retro/komedie/fantasy se mi to líbilo. Spojení Vánoc, sněhu, potemnělého města, voleb a strachu mi připomnělo Batman se vrací říznuté Potterem, Pokémony a Gatsbym.

Krotitelé duchů (2016)

Nebylo to příšerný. Vizuálně je film zajímavý, hlavně duchové byli efektní. Scénář už ne tolik. Spousta blicích a ne-úderných vtipů. Napětí zcela chybělo. Kdyby se toho vyvarovali a film byl tak o 20 minut kratší, mohlo to být snesitelnější. Film je navíc moc feministický. Všechny mužské postavy byly neschopné (poslíček), hloupé (Thor, agenti), zlé (uklizeč) nebo nevěřící ženám (ředitelé škol, starosta). Hlavnímu padouchovi se smály, že je panic a laserovými puškami ho skolily až zásahem do rozkroku. Vysmály se blogaři, že žije u pořád u mámy. A hlavně se vysmály/li Murraymu, že není "vhodný materiál pro krotitele duchů" - tím pošpinily i originál, který vlastně tvůrci o nic nevylepšili, nikam ho neposunuli. Další zbytečný "remake".