• Krátkometrážní

Kouzelník Žito (2018) (TV film)

Pocitově hrozně dlouhá pohádka bez pevnějšího ústřední příběhu, který by dokázal udržet moji pozornost. Je tu spousta motivů - peklo, vojsko, láska, přátelství, spravedlnost, vyvolený sirotek, zničehonic muzikál?... Celý příběh se podle měl odehrávat okolo kamene a Žitova zjištění, že s velkou mocí přichází velká zodpovědnost. Je to jednoznačně nejzajímavější motiv filmu (který se trestuhodně objevil až ve druhé polovině snímku) a mít lehce superhrdinský příběh a díky tomu pevnější strukturu by této pohádce pomohlo. Ale jinak se sluší pochválit krásné kostýmy, nádhernou Annu a především Pavla Kříže v roli Darth Lorda Farquaada.

Zrodila se hvězda (2018)

(předchozí verze filmů Zrodila se hvězda jsem neviděl). Velmi dobrý film, ale k dokonalosti mu v mých očích podstatný kus chyběl. První třetina, kdy film rozvijí příběh "hudební Popelky", je skvělá. Sbližování obou aktérů je sladce a hlavně přesvědčivě vykresleno, mezi Gagou a Cooperem funguje chemie a je to krásná romantika. Bohužel předčasný vrchol přichází už na konci této části, kdy se Ally poprvé postaví na pódium a střihne si s Jacksonem Shallow. Vše k tomuto momentu od začátku filmu spělo, emoce tryskají z plátna na maximum a kdyby se jednalo o pohádku (nebo klasickou romantickou komedii), tak tímto momentem film končí - a žili šťastně až do smrti. Ale tento film chtěl sdělit více než jen romantický příběh. Jenže v dalších dvou třetinách toho chce říct moc. Motivy jako problémy s vyrůstáním bez rodičů, se závislostí na alkoholu a prášcích, fungování dnešního pop showbyznysu (kdy z vás udělají něco, čím nejste) jsou velmi povrchně vykresleny a zůstávají nedotažené, protože film nejde do hloubky těchto témat. Je to tak trochu shallow. A to je škoda. Jako příklad můžu uvést to, jak na začátku Ally praští muže a nadává prodavačce jen proto, že se chtějí s Jacksonem vyfotit. Diví se mu, jak můžu slávu snášet... a tím tento motiv ve filmu končí. Ally se stane slavnou a se svými fanoušky není vůbec konfrontována, takže její agrese na začátku filmu nikam nevede. Ale přes všechna negativa pořád se na to pěkně kouká, vztah Ally a Jacksona v rovině romantiky/dramatu funguje. Dojem mi zkazil ještě konec, který působí chtěně, motivace postav k těmto činům se zdá být velmi slabá (mohlo se stát mnohem více věcí, které by podpořily chování postav, což jde v ruku v ruce s nedotaženými linkami). A celé finále se poměrně táhlo. Když to srovnám s Bohemian rhapsody, kde si tvůrci upravili historická fakta a data jen proto, aby film mohl končit velkolepým koncertem, tak zde je, jak jsem řekl, vrchol první představení Shallow a poté už v sérii nedotažených motivů víceméně stagnuje a negraduje. Prezentuje sice dobré drama, ale hloubka a nadhodnota mi tu chyběla (i když ta je možná v soundtracku, který je skvělý).

Bohemian Rhapsody (2018)

Už dlouho jsem si žádný film v kině neužil tak moc jako Bohemian Rhapsody. Po dlouhé době jsem cítil lidské emoce, lásku a nebylo mi jedno, co se na plátně děje. Samozřejmě film není dokonalý a každý si k němu najde výhrady. Ať už se jedná o faktické nepřesnosti, zkratkovitost vyprávění a (zřejmě nejvíce vytýkané) povrchní zobrazení Freddieho soukromí. Ano, film mohl jít do hloubky, rozpitvat jeho charakter na kousky a explicitně ukázat užívání drog a hromadné orgie. Otázka AIDS v 80. a 90. letech by byla určitě zajímavá, stejně tak vykreslení problémů spojených s homosexualitou a slávou v této době. Byl by díky tomu film lepší? Byl by rozhodně jiný. A tohle tomuto snímku nešlo. Bohemian Rhapsody oslavuje jednu z nejslavnějších kapel všech dob (takové "jména" už dnes bohužel na stadionech nevídáme), jejich tvorbu a lásku k hudbě. Jistě, je to povrchní, ve příběhu jde cítit vliv žijících členů kapely a film manipuluje s diváckými emocemi. Ale tak krásným způsobem, že pokud jste přišli na "rodinný" film o hudbě (a nečekali jste drsnou sondu do divokého života rockera), tak zklamaní neodejdete. Na mě platil hlavně aspekt osudovosti - víme, jak kapela dopadla, které písně se staly legendárními a kam vše směřuje. Takže když Freddie zahraje v leže první tóny Bohemian Rhapsody a jeho přítelkyně mu řekne, že je to krásné, tak už jsem měl slzy na krajíčku. No a nejočividnější to bylo v tom, že známe osud Freddieho. Poslední půlhodinu jsem se snažil zadržovat slzy a chvílemi marně. A pokud tomu někdo říká okázalé ždímaní emocí, tak bych vědět, co by si mysleli o případných scénách, kde Freddie na počátku 90. let chřadne a jeho divoký sexuální život se vybírá svou daň. Takto to podle mě mělo vetší (a citlivější) efekt. Vše bylo jen naznačeno, divák má možnost si věci domyslet. Snad nepotřebujeme všechno okázale zobrazovat, abychom to pochopili. A jen na závěr chci říct, že vztah Freddieho s Mary byl možná ten nejhezčí, který jsem kdy v kině viděl. Láska má mnoho podob a já ji po dlouhé době cítil. Díky. [Myslím si, že v době popularity TV minisérií by eRková verze skvěle fungovala, hrál by tam Sascha (rád bych ho v této roli viděl, i když už je starší), každý díl by sledoval určitou životní etapu, divoké výjevy z Freddieho života by jako druhé dějové linky doplňovaly osudy dalších členů kapely. Byl by tu prostor pro detailní vykreslení charakteru. Ale spíše nás čekají po takovém kasovním úspěchu filmové životopisy Beatles, Elvise či Micheala (i když jeho osobní život by byl oříšek)]

Jurský svět: Zánik říše (2018)

Existují stupidní filmy, u kterých se dokážu bavit. Pak jsou tu ale také stupidní filmy, u kterých mi od první minuty vadí debilní rozhodnutí postav, všemožná klišé a náhody, které poté hrají do karet našim hodným hrdinům. Druhý den mě po nich bolí hlava, protože jsem s ní pořád kroutil a chytal se za ni. A musím říct, že z Jurského světa II mě hlava pořádně bolí, ale naštěstí si za pár dní nebudu pamatovat, že jsem ho viděl. První třetinu filmu jsem sledoval bez zájmu, protože byla prozrazena v trailerech, kterým se letos v komerčním kině nešlo vyhnout. Už v ní jsem ale žasl nad až pohádkovým rozdělením na hodné (chtějí zachránit dinosaury) a zlé (jsem zlí haha, chceme peníze a jsme zlí). Hodní jsou samozřejmě Chris a Bryce, které museli scénáristé rozejít, aby mezi nimi mohl být znovu konflikt a mohli je dávat znovu dohromady (skvěle promyšlené vývoje postav!). Mezi hodné patří i dvě nové postavy - silná ženská postava no. 34 a komická ukřičená postava no. 375. Obě jsem nenáviděl, ani jedna nebyla vtipná. Naopak velmi vtipní byli padouši, kteří byli naprosto generičtí - zlý voják, který trhá dinosaurům zuby, a zlý podnikatel, který chce peníze a experimentovat. A díky tomuto jasnému rozdělení jsem věděl, komu mám fandit. Díky! No a pak tu byla ta debilní rozhodnutí postav a náhody (např. -Nebudeme hlídat naši loď, může se po ní procházet každý. -Vlezu uspanému dinosaurovi do klece, abych mu utrhl zub. Co se tak asi může stát? -Hele, tvrdohlavej dinosaurus ke mně přišel, když jsem tady postával a dělal, že něco opravuju. A to je náhodička, zrovna k výtahu, který vede do hlavního sálu. Tak ho tam pošlu a vyžene všechny zloduchy. - Dinosaurus ocasem rozbije ovládání výtahu a otevře ho). No abych nebyl jen kritický, ty dvě hvězdy dávám za slušný vizuální stránku a pár krásných záběrů. Finále souboje s dinosaurem na střeše na mě dýchalo až goticky-Burtonovskou atmosférou a musel jsem se ptát, proč tak nemohlo být po celou druhou půli filmu, která se odehrávala na venkovské vile. Konec každopádně navnadil na další díl. Tak snad, abych se raději vyhnul trailerům.

Dědictví aneb Kurva se neříká (2014) odpad!

Smutné. Nestalo se mi, že bych u prvního dílu dával 5* a u druhého odpad. Ale všechno je jednou poprvé a tento film si odpad zaslouží. Vždyť nemá žádný příběh, není ho tu ani náznak. Je to série scének, které nejsou vtipné a tematikou spíše do existenčního dramatu než do komedie. To jen potvrzuje fakt, že se film netočil proto, že by k osudům Bohušem měl Bolek ještě co říct. Tak snad mu ty peníze za to stály... Naprosto nezvládnutý je film i po režijní stránce. Sedláček je buď nejhorší režisér na světe, nebo se natáčení nezúčastnil, jinak si to nedokážu vyložit. Protože film naprosto nedrží při sobě, scény nemají žádný rytmus, rozmístění kamer a postav v rámci záběru je to nejhorší, co jsem za poslední léta viděl. Bolek jako hlavní postava je často mimo rám, sedí bokem ke kameře, nejde mu vidět do obličeje a často je zabírána méně podstatná postava než on. Je tam několik záběrů, kdy jde vidět jen Bolkovo břicho. Jakoby se na toho Bohuša ani kameraman nemohl dívat. Ten během natáčení taky nejspíš odjel z Olšan zpátky do Prahy, protože tolik statických celků a velkých celků při scénách, kdy postava mluví a divák by rád viděl její obličej zblízka než ze vzdálenosti padesáti metrů, to by přece žádný profesionální/přítomný kameraman neudělal. Jakoby se na to všichni vykašlali. Film tak působí chladně, odtažitě, divák se nemůže dostat do dění (i když tam vlastně žádné není). Střihač se nejspíš snažil držet s Bolkem tempo a podle toho ty slepené scény vypadají. Tohle si Bohuš vážně nezasloužil... Na mysl se mi tak vyplavuje hned několik otázek na závěr: Kde je ta sociální satira z prvního dílu? Chytrá pointa? Nenuceně znějící hlášky? Lehkost a energie Bolka Polívky? Příjemná veselá atmosféra buranského venkova? Buď to vše odešlo s Chytilovou, nebo se to nejspíš utopilo na dně Bolkovy lahve.

Strašidla (2016)

Kameňák: verze pohádka. Sexistický film bez morálních hodnot plný vulgárních slovíček. Dost se divím, že v kinech běžel jako mládeži přístupný. Narážky na sex každých 5 minut bych v rodinném filmu vážně nečekal. Mládež vykreslili jako bandu kreténů, která umí jen podvádět a divně se oblékat. A i když celý film děcka tropily lumpárny, tak nakonec jim žádný trest nikdo nedal. Je to "pohádka", ve které si záporné postavy touží zašoupat i za cenu znásilnění, protože sex je přece základ života. Starou bábu dokonce znásilní zrzavý kocour (ne, nemyslím pohledného štramáka z Irska, ale opravdovou kočku) - a v příběhu to nemá žádný účel, je to tam zřejmě jen na efekt. A pak že nemají čeští tvůrci koule na něco odvážného.

Modrý tygr (2012)

"Lucinko, počkej. Až ho chytim, dostanu ödměnu a mužeme třeba jít do Áfriki." - tak běžte. Zábavný dabing německého herce, který nevypadal strašně, ale otřesně. Modrý tygr má netradiční, takovou poetickou atmosféru. Je ekologicky zaměřen a karikaturně vykresluje všechny postavy, které se o ochranu přírody nezajímají. No jo, ale pro koho je určen? Děti se unudí, dospělí se nemají čeho chytnout. Animované pasáže jsou sice krásné, ale je jich příliš málo. Připomíná mi to severské filmy pro děti, které dávali na ČT1 v ranních hodinách o víkendech, když jsem býval malý. Vydržel jsem u nich zhruba půl hodiny, poté jsem musel přepnout na Pokémony, abych neusnul.

Krejzovi - Množení králíků (2018) (epizoda)

První díl byl příšerný. Druhý díl je ještě horší, což indikuje několik věcí. Tvůrci seriálu nás budou každým novým dílem překvapovat, mají v hlavě plno krejzy nápadů, budou v té příšernosti překonávat vždy ten předcházející díl a sledování posledních dílů série může být až zdraví nebezpečné, to je naprosto skvělý. To vzrušení z toho, že vám každou vteřinou umírají mozkové buňky a znenadání můžete být úplně vypatlaní, to je aspoň adrenalin. Když nemáte rádi extrémní sporty, tak Krejzovi jsou to místo, kde si hladinu adrenalinu můžete zvýšit. Boučkovo herecké vystoupení je předčasným vyvrcholením podzimní seriálové sezóny na českých obrazovkách. Aktualizace teorií: Soused má šedý vlasy, aby se až na konci řady pomocí nalezené staré fotografie odhalilo, že je měl v mládí zrzavé (potvrzení teorie, že je on skutečným otcem všech dcer). Teorie 2: Starej Krejza řekl: "Jsem vrah" - myslel to na králíka, ale pozorný divák ví, že se tím odkazuje na to, že svou manželku zabil. #krejzygang

Krejzovi - Narozeninová překvápka (2018) (epizoda)

Česká odpověď na Hru o trůny. Spousta různorodých postav, několik dějových linií a divák nestíhá vstřebávat vše, co se děje, ale na konci dílu vše do sebe zaklapne. Nabádá mě to k různým teoriím, podobně jako dračí seriál HBO. Teorie: Jejich otec zabil jejich matku, protože dcery nejsou jeho. Před smrtí ji donutil natočit několik kazet, které dcerám pouští, aby si myslely, že ještě žije. Na konci série Krejza zjistí, že otcem je soused a zabije ho. Teorie 2: V každém díle uteče po baráku jiné zvíře a pokaždé to bude velmi, ale velmi vtipné. Teorie 3: Matkou děti je Halina Pawlowská, což bylo naznačeno tím, že Krejza říkal nejtlustší dceři, že se nejvíce podobá matce. Teorie 4: Tento seriál se má sledovat na drogách, aby dával smysl. Teorie 5: Tvůrci to myslí vážně a opravdu se snažili natočit komediální seriál, ale takhle teorie se mi zdá až příliš nereálná.

Špindl (2017)

Místy to bylo tak špatné a absurdní, až jsem uvažoval nad tím, zda to tak tvůrci opravdu plánovali. Je to sled téměř nesouvisejících scének plných špatných narážek na sex, kde vystupují karikaturní postavy, které mají ve filmu nulový vývoj a hloubku. Ale přesto jsem se zvráceným způsobem bavil. Byla tu třeba cameo scéna s Markem Vašutem, který si znovu střihnul postavu Olivera z Románu pro ženy. Jeho scéna byla naprosto nepodstatná, jeho postava děj nikam neposunula a poté už se ve filmu vůbec neobjevil. Takových věcí tu udělali fůru. To je ale přesně ten absurdní humor, který miluju. A ve výsledku je mi jedno, jestli něco takhle tvůrci chtěli.