Půlnoc v Paříži (2011)

Pro mě nejlepší z novodobých Allenů, skvělá Pařížská kulisa, Owen Wilson, který připomíná Woodyho jako nikdo předtím a navíc krásná Marion Cotillard (která se tak definitivně dostává do mých top 10 hereček). Humor na úrovni a to mi ještě uniklo pár vtipů pro mou neznalost. Těším se na výlet do Říma!

Yes Man (2008)

Pokud máte rádi grimasy Jima a tajně milujete Zooey, tak se vám tento film musí líbit. Já splňuji oboje, vlastně kecám, má láska je teď už veřejná. Jinak film je spíš taková směs gagů Jima a romaňťáren dvojice, příběh za moc nestojí a konec je vyloženě slabý. A i některé ty gagy vlasně nejsou vůbec vtipné (záchrana sebevraha, ti naháči na konci...). Ale Jima prostě žeru a bavil jsem se skvěle.

Orphan (2009)

Zajímavý horor se skvělou Isabelle Fuhrman v roli Esther, kterému by trochu pomohlo, kdybych nevěděl, kde je zakopaný pes. Takhle jsem se nemohl nechat překvapit a výsledek je o trochu slabší. Ale rozhodně jeden z těch lepších novodobých hororů!

Sekera (2005)

Zajímavý nápad lovce konkurentů se bohužel nepovedlo kdovíjak rozvést,. Pořád to vypadá, že děj někam spěje, najednou (vlastně to úplně tak najednou není) je však konec a v hlavě se zrodí myšlenka, že tam něco chybí. José Garcia (hrozně mi připomínající Roberta Downey Jr.) hraje skvěle, ostatní postavy jsou nevýrazné. A stopáž zbytečně dlouhá.

Marketa Lazarová (1967)

Opravdu jsem se Markéty bál. Už jsem plánoval, jak se v kině prospím, nicméně to jsem se opravdu velice zmílil. Tohle není obyčejný film, tohle je umělecké dílo. Opravdu jsem byl unešen a hlavně jsem se vůbec nenudil! A to mě překvapilo nejvíce. Must see film. Ale nepouštějte si to doma, ale vyražte do kina na remstrovanou verzi, protože tepre na plátně vynikne jeho genialita v každém záběru.

Kovbojové a vetřelci (2011)

Neuvěřitelně špatně zrealizovaný zajímavý námět, který nezachrání ani hvězdné obsazení. Vlastně ani nevím, za co dávám tu jednu hvězdičku, ani ta Olivia se mi tu moc nelíbila. Škoda převeliká, čekal jsem od toho mnohem, ale mnohem víc.

Drive (2011)

Film, který trochu klame tělem, respektive názvem. Ano, řízení tady hraje až druhé housle. A řekl bych, že to je jedině dobře. Kukuč Ryana Goslinga, dlouhé statické záběry a skvělá hudba podporuje atmosféru snímku s možná ne úplně prvoligovym obsazením, ale o to více jsou postavy uvěřitelné. Je vidět, že s tímhle filmem si Refn opravdu pohrál a hle, ono se zadařilo. O tom svědčí i to, že hned po shlédnutí jsem si vzpomněl na Scorseseho Taxikáře. Jen si říkám, jak by to dopadlo, kdyby dali hlavnímu hrdinovi více replik...

Annie Hallová (1977)

Tento snímek vypráví příběh snad až osudové lásky neurotického, dvakrát rozvedeného komika Alvyho Singera (Woody Allen) k začínající zpěvačce Annie Hallové (Diane Keaton). Ač se může zdát, že to je jen další romantický film, věřte, že pokud alespoň trochu máte rádi tvorbu Woodyho Allena, zde se budete královsky bavit. Vlastní podpis autora z filmu úplně sálá: propracované dialogy, stejně jako monology, inteligentní humor, životní moudra a v neposlední řadě všudypřítomný New York. Excelentní výkony obou hlavních herců vám dokáží, že milostný příběh se dá vyprávět i jinak, třeba i v trochu zbrklé a nervózní podobě.

Fontána (2006)

Snímek Fontána amerického režiséra Darrena Aronofskyho se tváří jako epický příběh o hledání věčného života, ve své podstatě se však jedná pouze o intimní film o lásce a vyrovnání se se smrtí blízké osoby. Musím říct, že po projekci jsem moc nevěděl, co si mám o snímku myslet, a vlastně ani teď to moc nevím. Asi se mi vlastně moc nelíbil ani jeden ze tří příběhů, které se na plátně odehrávají, ale dohromady chápu poselství, které se snaží autor sdělit. Ač mě tedy téma kdovíjak nezaujalo, Aronofsky má tři silné zbraně, které film pozvedají, jmenovitě: Hugh Jackman, Rachel Weisz a můj oblíbenec, hudební skladatel Clint Mansell.