Městečko Twin Peaks - Epizoda 12 (2017) (epizoda)

Člověk si řekne, že v takto pokročilém stádiu už musí být všechny dějové linky a postavy rozběhnuté, ale bum, Lynch se s tím opeř nepáře, a v klidu naservíruje Audrey Horneovou (wtf, to je ta stejná herečka??, ta teda zestárla...), které se zřejmě nějakou senzací podařilo výbuch v bance. Scéna s ní je opět mimo jakékoliv chápání diváka a propojení na hlavní příběhové linky, co z tohohle může vzejít... V tomhle díle se toho ale jinak zas až tak moc nestane, a na můj vkus je tu až moc předlouhých, nic neříkajících scén, které spíše zvyšují divákovo utrpení nad tím, že jak to může všechno skončit???? Ale taková Sarah Palmerová, a podivné chování v její kuchyni?! Ten barák musí být snad prokletej.

Městečko Twin Peaks - Epizoda 11 (2017) (epizoda)

Troufám si říct, že tento díl je tím nejlepším z nové řady, ale zároveň i obecně jedním z nejlepších dílů Twin Peaks. V tomhle díle se stane tolik věcí, které určitým způsobem evokují původní série, že srdce každého nostalgie se musí tetelit blahem. Ten, kdo čekal na klasické vztahové linky, se tu dočká pořádné nálože Shelly a její rodiny. Vidíme tak, že Shelly je pořád stejně naivní blbka, která zřejmě opustila slušného Bobbyho, aby si posléze našla dalšího grázla. Po kom to asi její dcera má... Mezitím si Gordon s Albertem střihnou bláznivou scénu při hledání Majora Briggse ("Je mrtvý"). Co ale dělá tento díl pro mě nejvíc kouzelným, je závěrečná desetiminutovka. Ta má prostě všechno, co má jakýkoliv seriál obsahovat. Neskutečně dobře udělaný mix melancholie, ale zároveň i pozitvní nálady. Je to opět klasická Twin Peaks scéna, kdy nevíte, jestli se smát, nebo brečet. Tady prostě i srdce největšího cynika povolí, a dovolí, aby se na jeho tváři vytvořil nějaký úsměv, či vytryskly slzy. Musím říct, že jakmile se rozezněli tóny kouzelného "Heartbreakingu" (https://www.youtube.com/watch?v=yBZYRl90bos) tak jsem myslel, že už se musí objevit ten pravý Cooper, ale zase nic... Co k tomu ale říct, snad jen ještě jednou Díky za tohle.

Slovania (2020) (seriál)

V mnoha ohledech nepromyšlená věc, která skáče na pomezí fantasy a historickou romancí. Všemožná magie a kouzla jsou tady spíš na obtíž a tak nějak prostě nepasují do celistvého děje. Samotný děj pak nabízí všemožně ohranou písničku s pevně danými černobílými neměnnými a nevyvíjejícími se charaktery. Šíleně špatná sledovanost zabraňuje natočení druhé řady, takže můžeme být rádi za to, že se děj podařilo ukončit v podařeném závěrečném díle, který je také jediným, kde je vidět nějaký rozpočet, protože jinak se děj omezil na dvě hradiště a kromě hlavních postav na pár komparzistů... P.S: Je zajímavé, že u nás při nedokonalosti češtiny slovenské herce hned někdo předabuje, ale na Slovensku nechávají pravidelně mluvit příšernou slovenštinou Marka Vašuta.

Slovania - Samo (2021) (epizoda)

Tak na závěr se seriál vytasil tím nejlepším, a řekl bych, že opravdu i povedeným dílem. Závěrečná bitva byla mnohem lepší, než ta v minulém díle, a dokázala opravdu i působit, že tu byl použit nějaký solidní rozpočet a slušná choreografie. Většina postav se dočkala očekávaného rozuzlení, spravedlnost byla nastolena na všech frontách. Škoda dementního závěru s Kupcem Sámem, což působilo spíše komicky, stejně jako narážka na křesťanství o několik dílů zpět.

Na Západ - Wheel to the Stars (2005) (epizoda)

Nechat si urvat od Medvěda půlku kůže na hlavě, to asi musí bolet, a zažít to nechcete.... Ale každopádně to působí velmi efektně, zvláště za použití živého zvířete. Do kontrastu s tím pak jdou příšerný CGI Bizoni... Líbí se mi, že celý děj je dost komplexně popisován z různých stran, ale co mé srdce potěšilo nejvíc, bylo velké množství nádherné krajiny, to byla pastva pro oči. Cestovat takovouto divočinou muselo být mnohdy snem i noční můrou zároveň.

Comanche Moon (2008) (seriál)

Před časem jsem viděl Osamělou holubici, a dost mě teda překvapilo, že tato série je s ní nějakým způsobem propojena. Ok, v jednom díle je Holubice zmíněna, a dokonce jí i hlavní protagonisté krátce navštíví, ale to je tak vše...  Jinak průměrná westernovka, těžící z dobrého obsazení, ale celkový dojem kazí hlavně třetí díl, který poskočí v čase o několik let dopředu, a rozjede si vlastně úplně novou dějovou linku. První dva díly by bohatě stačili.

V kruhu koruny - Richard II (2012) (epizoda)

První díl z velkolepě pojaté Shakespearovské série je zároveň i tím nejslabším. Zženštilý RIchard dlouhá extrémně dlouhými monology a divák po většinu času čeká na nějakou větší akci. Je nutné ale říci, že Whishaw v hlavní roli je excelentní, a stejně tak dobře ho doplňuje i zbytek osazenstva. Na úvod tedy pomalejší rozjezd série, která však třímá hlavní taháky až v podobě dalších dílů.

Českem nejen za sportem - Pardubický kraj (2021) (epizoda)

Těch vodních atrakcí a sportů je na můj vkus až moc, a všechny jsou na jedno brdo, do příště už bych se bez nich obešel. Čert to ale tady vem, protože zbytek dílu (Adreanalin park, mamutí dráha, tanky) je zatím to nejlepší, co tento cyklus nabídnul. Ačkoliv pro mě osobně bych takové zážitky asi oželel, tak na koukání super.

Slovania - Bitka (2021) (epizoda)

Bitva je podle očekávání hodně laciná a komorní, a ve výsledku ani k žádné bitvě nedojde, ale divák má pocit, že se konečně aspoň něco děje, a že chování postav během seriálu směřovalo k nějakému cíli. Avaři byli asi zvláštní národ, a nedivím se, že je pak někdo vymlátil, když jejich armáda pomsty představuje pár vojáků...

Půl domu bez ženicha (1980)

Opravdu jsem u této komedie nenašel moc důvodu k zasmání. Menšík hraje to co jindy, ale jeho fóry jsou tady takové dost opotřebované, a z nějakého důvodu má ta jeho postava má mít jakýsi morální dopad na diváka, že jak by se otec rodiny neměl chovat, což vyústí v naprosto prapodivné finále filmu, které sklouzne až k nějakému rodinnému dramatu, a řešením otázek o následcích svého chování, a některé charaktery na závěrečných 10 minut projdou změnou o 360°