Instalatéři z Bílého domu - Spisovatelova žena (2023) (epizoda)

Tak už jsem přijal, že to není ani trochu drama, a že s realitou to asi taky nebude mít moc společného. Problém je, že když to vezmete jako komedii, tak tomu chybí hlavní aspekt, tedy sranda. V podstatě jsem se v tomhle díle skoro ničemu nezasmál. Závěrečný zvrat, natočený teda strašlivou kamerou, nabízí směrem k finále možná i nějaký emoční zvrat, ale uvidíme, jestli to tady bude vůbec fungovat.

Válka vynálezců (2017)

Nevím no, na tohle bych asi potřeboval seriál, aby se do toho dalí více vmáčnout jednotlivé pohnutky emoce, a lépe zvládnout vývoj v čase. V rámci flmu je to tak hodně zkratkovité, hodně se skáče, nejspíš se hodně vynechává, zlehčuje...Souboj mezi Edisonem a Teslou o stejnosměrný a střídavý proud je poměrně známý, ale jméno Westinghouse bylo třeba pro mne poměrně novinkou. Pochopitelně je otázka, do jaké míry film opravdu odráží realitu a význam jednotlivých postav pro historický vývoj. Jako film je to hereckými jmény natřískaná konverzační nuda.

2 na 1 (2022) (pořad)

Vypadá to, že našinská verze 2 na 1 měla nakonec poměrně jepičí život. První díl se zřejmě stane i tím posledním. Těžko nějak hodnotit oproti Slovenské verzi, jelikož díky producentskému týmu jsou obě verze věsmes stejné. Jediným rozdílem je tak moderátorská dvojice, která mi příjde o něco lepší a sehranější u Slovenské verze, proto jí hodnotím jako o něco lepší.

Pustina - Epizoda 2 (2016) (epizoda)

Druhý díl ještě vesměs dokresluje pocity načrtnuté v prvním dílu. Postupně se představují vazby mezi postavami, a na scénu ještě nastupuje policejní detektiv v podání výborného Leoše Nohy, který ukazuje, že při správném vedení nemusí být jen Ádou z Okresního přeboru. Opět je třeba připomenout výbornou atmosféru, kterou dokázali tvůrci brilantně přenést k divákovi. První dva díly jsou vesměs takový komplexní dvojdíl, kdy se seznámime s fungováním tohoto fiktivního světa (Reálně nelze určit, kde v ČR se odehrává, protože spojuje aspekty několika míst do jednoho).

Insomnie (2002)

V první řadě mě překvapilo, že Nolan ze začátku své kariéry natočil dokonce remake, což je v dnešní době asi nepředstavitelné. Insomnie působí i ve své už poměrně staromilským dojmem, takového přelomu osmdesátek a devadesátek, a takových těch temnějších krimi, kde se klade důraz na charaktery a příběh ala Uprchlík či Sedm, tady obohacené ještě o mrazivou atmosféru Aljašky, která se prostě nikdy neokouká. Neznám sílu originálu, ale jako celek pro mě námět nijak moc nevybočuje z běžných krimi. Ano, je tu postupný přerod hlavního hrdiny v skoro blázna, ale reálně mi postava nepříjde až tak sympatická, aby to diváka dokázalo dostatečně vtáhnout. Film tak vítězí převážně v rovině atmosféry, ale příběhově pro mě v určitých aspektech strádá. Oproti pozdějším Nolanovým počinům je toto ale zajímavé nakouknutí do počátků jeho kariéry.

Ztracená brána (2012) (seriál)

Důstojné pokračování Ďáblovy lsti, které už nedává tolik prostoru Runovi, ale sázi převážně na ústřední dvojici kriminalistů a jejich vzájemnou chemii. První dva díly načrtnou zajímavou zednářskou linku, a od plného počtu jí pak srazí dolu závěrečný díl, který to komplet přeháže.

Pustina - Epizoda 1 (2016) (epizoda)

Soidní rozjezd, který ukazuje nejen počátek samotného případu, ale i problematiku celé obce. Koncept Twin Peaks funguje hned od prvního dílu velmi dobře. Všichni jsou podezřelí, všichni jsou divní...Je vidět, že tvůrci si dali práci s atmosférou místa, a díky lokacím dokázali onu ponurost skvěle vystihnout.

Daria (2020)

Těžce ujetá záležitost, která reálně nedává vůbec žádný smysl, což podtrhují i sami tvůrci závěrem filmu, který do poslal ještě víc do kytek, než byli předchozí části filmu. Nevim, co chtěli tvůrci filmem říct, asi snaha o nějaký artový thriller, přeskakující mezi Lynchem a Fincherem, jenže se ukázalo, že tvůrci jejich kvalit ani zdaleka nedosahují a když si hrajete na plagiátora, tak to dopadne asi přesně takhle. Dívím se výstupům některých známějších jmen ve vedlejších rolích, že mají toto zapotřebí.

Tajuplný ostrov (2005) (TV film)

Takovej klasickej nízkonákladovej Hallmark, tady bohužel v té horší podobě. Opět se podařilo sehnat pár dobrých herců, asi skrze známou předlohu, a na nic víc už nezbyli peníze...Znalec předlohy nejsem, ale očekávám, že dějově je asi zajímavější, než tenhle dvojdíl. Největší problém jsou ale klasicky scénář, hlavně dialogy, které jsou na úrovni pětiletého dítěte, a v druhé řadě extrémně hnusný a lacinný vizuál. Nemám problém s tím, že třeba efekty nejsou úplně božské kvality, ale tady tvůrci lepili digitálem scény, na které viditelně vůbec neměli kapacitu a výsledek je tak horší, než v dobové PC hře.

Do naha! (2023) (seriál)

Za poslední roky vznikla spousta pokračování po X letech a zpravidla bývá jeden z jejich nejpalčivějších problémů to, že se snaží působit nově ale zároveň se topí v nostalgii a odkazy na původní dílo. Tady kupodivu tvůrci ukazují, že to jde i bez toho, a vyjma úvodní a závěrečné montáže se obejdou vesměs bez odkazů na film a staví úplně novou linku. Ano, český název už tak nedává fakticky žádný smysl, protože se tu tato parta gerontů už naštěstí nesvlíká. Pakliže nesouzníte s moderními trendy, tak vám obsazení nových postav asi nedá spát, jelikož nové postavy jsou přehlídka všech možných i nemožných minorit, a stejně tak jejich příběhy jsou spíše z klasického randu moderního tažení, tedy LGBT, uprchlíci...Každopádně tvůrci ukazují, že při dobrém scénáři se i s tímto dá velmi šikovně pracovat. Ale co, v popředí je naštěstí povětšinou stará parta a tam jsou to pořád ti samí odpadlíci, jako tomu bylo před 25 lety. Stejně tak si tvůrci dokázali šikovně zachovat onen komediálně-melancholicky-edukativní podtón z filmu, a převést ho na problematiku současné době.