Žluté moře (2010)

Uondané. Plytký děj rozčísne sem tam parádní akce s chladnou ocelý, ale celkově děj táhne dopředu jen snaha zjistit, co se vlastně podělalo. Hlavní postava si nezíská moc sympatií a napětí se díky tomu vytrácí. Část osazenstva je také jaksi téměř nesmrtelná. Po Bílém mase, které bylo stokrát intenzivnější, je tohle zklamání.

Newsroom (2012) (seriál)

Jaké by to bylo kdyby ve zprávách dávali Pravdu? Ne tu sci-fi, předžvejkanou, z kontextu vytrženou břečku, rozmělněnou vožralou Bartošovou, ztracenejma zvířátkama a borcem nakonec. Newsroom mě totálně uzemnil dokonalým pilotem. Pokrýval se obří fail jménem BP Deepwater Horizon a bylo to sakra vzrušující, skvěle napsané a brilantně zahrané.

Red Dog - psí legenda (2011)

Písek a voda. Pes a kočka. Život a ztráta. To vše v poutavém, místy vtipném, místy smutném vyprávění z australské pustiny, jejíž zdánlivá hrubost skrývá vřelé srdce. Red byl teda sakra pořádnej pes!

Temný rytíř povstal (2012)

Byli jsme pohlceni finální vizí Nolanova Gothamu, který nás v IMAXu vsál takovým způsobem, na nějž je sebelepší 3D kabát krátký. Závěr trilogie skvěle zužitkoval vše, co bylo předtím vybudováno. V mých očích se pak kvalitativně ještě o něco vyhoupl nad Jokerovu anarchii. Bane totiž dostál svému jménu a jeho tažení byla čirá zkáza. Batman/Bruce si sáhl na dno. Catwoman byla šarmantní a Alfred hláškoval víc než v předchozích dvou dílech dohromady. Občas člověk píše, že něco bylo dechberoucí, jenže nemyslí to doslova. Tady jsem chvílemi dění skutečně sledoval bez dechu. Neboť to, čím Chris Nolan oživil plátno bylo bezprecedentní svým rozmachem i emocionální hloubkou, v komiksových filmech nevídanou. A teď k tomu přičtěte Zimmerovo opulentní burácení. Avengers byli překonáni hned na několika úrovních a já přeji aby to vyšlo i v kategorii tak trochu povrchní, tedy v tržbách. Jinak malý "důkaz místo slibů". Před promítáním jsem přítelkyni upozorňoval, že jestli bude tlachat, tak uvidí. Jenže ona, stejně jako já, ani nepípla. A ještě jedna věc. I když mě to emocionálně vycuclo, dal bych si to hned znovu. Takhle "velký" blockbuster v kině naposledy byl s Návratem krále.

Fighter (2010)

Skvělý Bale, snažící se Wahlberg a tak trochu otravná rodinka. Ve výsledku další kvalitní film o boxu.

Vyměřený čas (2011)

Niccolova satira tentokrát není tak sžíravá. Geniální premisa stojící na trochu vratkých pravidlech však vyplodila poutavé a vysoce atmosferické putování novodobého Clydea a Bonnie. Ten čas, který mi při sledování vzali za to rozhodně stál.

Prci, prci, prcičky: Školní sraz (2012)

American Pie comes full circle. Občas se sice dostaví možná až přílišná sebereflexe a člověk si říká, že by místo jakéhosi HIMYM mudrování o vztazích bylo lepší koukat na Jima jak běhá po střeše s pérem přilepeným k ruce. Jenže i ta hlušší místa následně odvanou skvělé gagy a momenty, které pomrkávají na znalce série. Prcičky se prostě dočkaly kvalitního dovětku. Finchova máma!

Doktor od jezera hrochů (2010)

Homosexuál Troška a jeho světonázor: ženský jsou svině a chlap by měl zůstat sedět doma na prdeli a chladit si pupek orosenou desítkou. (jedna hvězda za velice sympatickou letušku)

Psycho (1960)

Moje druhá schůzka s Mistrem a opět se dostavuje rozčarování. Na tu dobu novátorské postupy dnes již nemají co říct. Ani ta legendární scéna ve sprše neuchvátí a spíš působí úsměvně. V mém případě zde ani nemůže zafungovat nějaký faktor nostalgie. Hitch ode mě ještě šanci dostane, o tom žádná. Ale pro příště nejspíš budu krotit svá očekávání. Na druhou stranu je pravda, že zde lze obdivovat metody, které pak budou dlouhou dobu napodobovány.

Prometheus (2012)

Tak jsem teď dorazil z poloprázdného kina (Bio Marilyn Seinäjoki). Ve Finsku Prometheus asi netáhne tolik jako domácí Iron Sky. Myslel jsem, že budu moct velkolepě nesouhlasit s negativními ohlasy. Jenže na tom filmu je evidentní, že tam chybí dobrých 20 minut, které by určitým scénám dodaly chybějící pospolitost a větší "impact". Častokrát se zásadní zvrat "nějak" stane a člověk cítí, že by tam mělo být hutnější backstory. Scénář pak klade otázky, na něž chybí odpovědi. Jako by Lindelof znovu failnul a zopakoval si zmršené finále Lost. Ridley tasí úžasné vizuály a nápaditá designová řešení. Občas vykouzlí i hutnou scénu (medPod!). Ale inteligentní sci-fi s dobrým příběhem možná přijde až na BD s Director's Cutem. Jo a hudba je vážně špatná, což mě osobně celkem zaskočilo. Úvodní motiv jako by si hrál na novou Vesmírnou odyseu... PS: Fassbender jede!