Byl jednou jeden král... (1954)

Předponu nej používám výjimečně, ale tady to jinak nejde: nejlepší pohádka. Důvody? Atmosféra, humor, děj, cit, poselství, krásné oči Marušky Mileny Dvorské a hlavně vynikající herecké výkony. Od znovu nalezeného Vlasty Buriana přes princezny a jejich nápadníky k nezapomenutelnému kuchaři Františku Černému, moudré babičce Terezii Brzkové, trojici mazaných princů Horníček, Lipský, Kopecký, až k živlu zvanému Jan Werich a jeho Já I. Připomíná mi tu relikvii z jiného filmu, kde předváděl podobnou exhibici, a to šem, kterým byl oživován Golem. Tady sám Werich je tím šemem, který sice nemusí nic oživovat, ale jeho osobnost a smysl pro humor a improvizaci dává tomu všemu tu hlavní šťávu. Werichův nejlepší filmový výkon, když už jsem u těch nej. Pět procent dolů za lehký stín doby, bez kterého by to tenkrát asi nešlo. 95%.

Číslo 9 (2009)

Krásné oživlé mechanické figurky v poválečných ruinách. Exhibice animace, která dává zapomenout na primitivní děj s pochybným poselstvím, což jsem si uvědomil až při závěrečných titulcích. Přitom na začátku to vypadalo na jeden z filmů roku. 70%,

Vzkříšení (1998)

Brutální násilí bez jasného smyslu, nepříjemný zážitek. 35%.

Nasytíme celý svět (2005)

Zajímavá fakta, pěkné záběry, namícháno ale většinou chaoticky, občas nezáživně. 60%.

Svědkem zločinu (2008)

Kim Basinger je krásná dáma a několikrát dokázala, že i výborná herečka. Pokud ji ale rozzlobíte a chcete si s ní hrát v nočním lese na schovávanou, udělali jste právě osudový omyl. A jestliže začne skákat přes padlé stromy s červenou bedýnkou v ruce, pak raději rychle zmizte. 40%.

Team America: Světovej policajt (2004)

V málokterém filmu se geniální okamžiky tak často střídají s nudnými. Ty geniální jsou ale nezapomenutelné - například vyhození z baru:)). 70%.

Dvě z policejní brašny (1996) (TV film)

To nejhorší, co jsem od dvojice S plus S viděl. Pomalé, estrádovité, minimum humoru, i na televizní tvorbu podprůměrné. 30%.

Hlava v oblacích (2004)

Solidní práce, ale směs romantiky, války ve Španělsku a francouzského odboje, mi připadá scénáristicky opotřebovaná podobně jako akční fimy se Seagalem nebo romantika s Gerem. I když téma je to závažné a tragické a Charlize Theron to sluší...60%.

13. komnata - 13. komnata Fedora Gála (2009) (epizoda)

Jednoduchý dokument o moudrosti nabyté tvrdými životními zkušenostmi. Nahoru a dolů jednoho z mužů listopadu 1989. 70%.

Ukradni, co můžeš! (2001)

Pohled na rok 1989 z úplně jiné strany a k tomu poučení o tom, že nuda zákonitě podkopává jakoukoli bohatou civilizaci. Tohle ale není nuda, Jordan svůj smysl pro zábavu a spád dokázal po filmu Ruce pryč! zopakovat i v prostředí americké vojenské základny na německém území. A kde to vlastně ti vojáci byli? Převahu měli ti, co byli přesvěčeni, že jsou ve Východním Německu...75%.