Moon (2009)

Dokonalé komorní biologicko-technické měsíční SF s chytrou pointou. Výborná režie a hudba, přesný střih, v one-man-Sam-Bell-show přesvědčivý Sam Rockwell. Rok 2009 - konečně zase úroda kvalitních sci-fi. 90%.

Náhradníci (2009)

Pěkný nápad o kontrastu téměř dokonalého světa krásných robotů - náhradníků s ušmudlaným světem stárnoucí lidské populace, propadající se svým životním stylem o generace zpátky, někam na úroveň anemitů. A také kontrast mezi tím, co jsme a co bychom chtěli být. Děj je ale i přes detektivní zápletku těžkopádný, nezáživný a nějak moc vážný. Máte rádi SF, Willise, detektivky, smutné nezajímavé příběhy, Radhu Mitchell, odosobnělý svět stepfordských paniček, absenci humoru? Já mírnou většinu z tohoto výčtu ano, takže 65%.

Temný úsvit (2006)

Další Herzogovo pohádkové, přitom pravdivé a zároveň originálně polopatické a popisné dobrodružství. Na jedničku je pouze výkon Christiana Balea, jeho šikovný a nezdolný americký Němec Dengler patří do galerie těch nejsympatičtějších vězňů na útěku. 65%.

Smrt čeká všude (2008)

Vypadá to věrohodněji než dokument. A pokud přesně vystihuje kromě atmosféry i realitu, pak je tu další důkaz, že multikulturní křesťansko-muslimská společnost je absolutní nesmysl. Příběh/nepříběh je prajednoduchý, jde spíše o ponuré psychologické minidrama, o to těžší bylo pro Bigelow obhájit pozici první dámy akčního filmu. Povedlo se, mezi nevyzpytatelnými Iráčany a dobře čitelnými americkými vojáky tuto pozici potvrdila a upevnila. Občas jsem měl pocit, že sleduji Black Hawk Down 2. 85%.

Ztracené město (2005)

Andy Garcia měl pěkný plán a z velké části ho také splnil. Ukázal nám Kubu jako krásnou zemi, Havanu před padesáti lety jako nádherné postkoloniální kreolské město, a také vzorek vyšší kubánské společnosti té doby. A perfektně předvedl typické latinskoamerické problémy - diktatury, násilí, emigraci. Může být něco horšího, než Batistův režim? Ale může, ještě jsou tu Fidelovi a Guevarovi komunisté. A komunisté, ti dokázali vždycky všem naivním snílkům o rovnosti a bratrství nekompromisně a krutě otevřít oči, většinou nakonec překvapili i sami sebe, a to velmi bolestně. Škoda, že Garcia nedonutil nikoho k nějakému hereckému výkonu. Kromě jeho samotného, Murraye a Hoffmana všichni ostatní jen předříkávali naučený text jako snaživé děti základní školy. 65%.

Lidská skvrna (2003)

Další exhibice Anthonyho Hopkinse, tentokrát má ale zdatnou výpomoc, řazeno od nejpřesvědčivějších: Ed Harris, Gary Sinise, Wentworth Miller, Nicole Kidman (i s pátým místem vysoký nadprůměr). Příběh má originalitu, dokáže udržet pozornost, výborné jsou flashbacky, kde si nostalgicky připomínáme krásnou dobu mládí, ale také spoustu chyb, které se už těžko napraví. 75%.

Bílé peklo (2001)

Velké dobrodružství oslabuje několik scénáristických podivností, velkolepé exteriéry zase podprůměrné herecké výkony. Samotný příběh má ale sílu, která ho řadí mezi nezapomenutelné. 65%.

Izolace (2006)

Nečekaně originální a zároveň nadmíru divná směs komedie a hororu. Jedna z nejméně sympatických skupinek obětních beránků v historii tohoto žánru se v hustě zarostlém kopcovitém (maďarském?) terénu nechává postupně krvavě likvidovat, při tom ale humor a dobrá nálada tvůrcům vydrží až do tarantinovského finále. Dojde i na parodování všeho možného: sexuálního harašení, správného a rozhodného šéfa, který jediný si ví vždy rady, groteskní ošetřování těžce zraněného, náruživého uživatele pravděpodobně všech lehkých drog a dokonce i na prsaté dlouhonohé Bondgirls. Řeklo by se blbá slátanina, ale výsledný dojem je překvapivě pozitivní. 65%.

Letem českým světem (2004) (TV film)

Průvodce splněným snem mnoha fotografů-nostalgiků. K stažení na ČT/iVysílání. 80%.