Český lev 2009 (2010) (pořad)

Oba komiky mám rád, líbí se mi jejich role, humor, smysl pro improvizaci. Tohle ale nebyla ta správná role: Polívka mě zklamal podbízivou rozeřvanou estrádou, Liška zase nedostatkem prostoru. Oba pak podivným exhibicionismem jejich dotočených (jen málokdy humorných) scének. Fakta opět (pokolikáté už?) přesvědčivě porazila zábavu. 40%.

Den, kdy se zastavila Země (2008)

Nevyužitý potenciál, a to jak starého dobrého nápadu, tak i výborných herců. Za zmínku stojí snad jen bezvýrazný a bezcitný obličej Keanu Reevese a energická ministryně Kathy Bates. To ostatní je primitivní béčková, možná i céčková šablona, studená, bez kouzla a bez života. Speciální efekty, které měly přebít starou verzi, by nás možná porazily před dvaceti lety. 40%.

Zombieland (2009)

Těžkopádný humor a logika příběhu na úrovni hlavy s IQ 50. Ale o logiku tu nikomu nejde. Máte rádi zombie? Nebo Murraye s Harrelsonem? Nebo rozmlácené krvavé palice? Nebo rock a country? Nebo zábavní parky? Já jen necelou polovinu z tohoto seznamu, takže 40%.

Muž z Acapulca (1973)

Jedna z nejlepších filmových parodií, která u mě při každém novém zkouknutí získává další body. Frajer Belmondo naprosto nezaměnitelný, mladičká Bisset kouzelná, mistr nadhledu, lehkosti a elegance de Broca v době své nejlepší formy. A největší padouch světa - to je postava, kterou už mám dávno vypůjčenou pro své potřeby. 95%.

Moskevské metro (2009)

Zajímavý a solidně udělaný dokument, velké množství archivních materiálů, spousta rozhovorů s pamětníky. Vzhledem k tomu, o jaký žánr se jedná, je tu i originální modelový svět, v kterém se pohybuje a s nímž také hýbá příjemná ruská průvodkyně, která navíc bez sentimentu nazývá věci pravými jmény: nadšení davů, zločiny komunismu, politický i odborný diletantismus při organizování prací, odpornou likvidaci architektů, poválečnou euforii, ruské velikášství. O to neuvěřitelnější je výsledné dílo. Před pár lety jsem tam byl a překvapil mě kontrast mramorové secesní nádhery s agresivitou nekonečného množství cestujících. Obsahem i formou vysoce nadprůměrný dokument. 80%.

Všechny moje lásky (2000)

Konečně další film, který drží krok s literární předlohou. V románu Nicka Hornbyho jsem se často nacházel, zůstal mi v hlavě a začal jsem pátrat po filmu. A byl jsem příjemně překvapen, pět kladů (proč pět, to se dozvíte ve filmu): 1. vše dokonale sedí podle knihy, 2. perfektní herecké výkony, 3. spousta pěkných malých rolí pro velké hvězdy, 4. skoro všechny jeho lásky, 5. přesný John Cusack. Drobné subjektivní chybičky: moc jsem toho věděl, takže mi chyběl pocit napětí a momentíky překvapení, přesun z U.K. do U.S., malý prostor pro zpěvačku Marii. 80%.

Ztracený ráj (2004)

Vizuálně příjemná exkurze do pověstného daňového ráje. Kde jsou ty časy, kdy ve zdejším vězení byl jen jeden člověk. Dnes už jde v první řadě jen o peníze a s těmi přibývá kriminalita. Pěkné barvy, svižná polodokumentární kamera, klipový střih, krásné mulatky, atraktivní blondýny, spousta povalečů, kokainu a dolarů, a dokonce i trochu všelijak zpřeházeného děje. 70%.

Pouta (2009)

Pochmurná a dokonalá studie fanatika, který ztrácí svou rudou víru a s ní i těch pár zábran, keré v něm ještě zbývaly. Je tu však něco ještě dokonalejšího, než samotný příběh: totiž do posledního detailu vychytané reálie osmdesátých let. K tomu výborná kamera, přesvědčivé herecké výkony Ondřeje Putina-Malého, Lukáše Ringo-Latináka i Kristíny Farkašové (kde se ty pěkné a milé Slovenky pořád berou?). Na ostatní vedlejší role by se už nějaká kritika napsat dala, hlavně na oba disidenty. Kamera i hudba ale byly na výbornou a příběh měl i při pomalém ději a 146 minutách stálé napětí, režisér to udržel pevně v rukou. 90%.

Blade Runner (1982)

Kdysi jednoznačně 100%, pak jsem si ale pořídil krásné a perfektně vybavené dvoj-dvd s autorskou verzí, spolu se skupinou spřízněných duší majících v oblibě Scotta, Forda, Hauera, SF a Dicka jsme k tomu skvostu zasedli...a už to nějak nebylo ono, nějaká těžko popsatelná část kouzla po letech (jak se někdy bohužel stává) kamsi vyprchala. 85%.

Cizinka (2007) (TV film)

Nad průměrnou zápletkou a podprůměrnou detektivkou vyniká prosluněná atmosféra jižního Středomoří, kterou umí natočit snad jen Francouzi, a solidní herecké výkony. 60%.