Argo (2012)

Parádní dobová atmosféra, děj plynoucí s velkou lehkostí a vyrovnáné herecké výkony dělají z Arga zaslouženého oscarového kandidáta. Závěr byl poněkud uspěchaný, přesto ale dechberoucí a velmi napínavý. Celkově to je už třetí Affleckův povedený film, čili to asi nebude úplná náhoda. Proto můžeme být hodně rádi, že své místo (hlavně za kamerou, nikoliv před ní) objevil relativně brzy.

Bídníci (2012)

Od roku 2006 jsem kino navštívil přesně 93x a tohle byl suverénně nejhorší zážitek ze všech. Dovedu si představit, že první setkání s tímto žánrem mohlo skončit podstatně lépe. Když ale vidím zdejší hodnocení, muzikál asi nebude úplně můj šálek kávy. Očekával jsem, že zpěv bude pouhou součástí filmu, a těšil se na herecké výkony. Na jediný normální dialog nedošlo, protože celý film tvořil monotónní přednes nejlépe se slzou v oku, který mě absolutně minul. Když to vezmu kolem a kolem, tak jako předlouhou nedotčený vlastně ani nevím, o čem to bylo.

Nespoutaný Django (2012)

O maximálním hodnocení jsem hodně přemýšlel, nakonec mě ale k němu přiměla 1. herecká liga v pořadí Waltz, S. Jackson, DiCaprio, ........, Foxx a Tarantinovština, kterou "poslouchám" hodně rád. Pokud mě prostě jakýkoliv film dokáže 2,5 hodiny perfektně bavit a zároveň pouze minimálně nudit, zaslouží si 5*. Platí stejně jako u většiny, že první půlka jednoznačně zastiňuje půlku druhou, jež graduje do typicky tarantinovsky masakroidního finále, ve kterém asi byly spotřebovaný víc než dvě lahve kečupu. Ten závěr ale trochu zkazilo "propuštění" Djanga po tom, co zmasakroval skoro celej Velkej dům. To se mi ani za mák nelíbilo, stejně jako odchod Waltze z filmu. To on je hlavní postavou, nikoliv nevýrazný Foxx, který je míle za ním, a je poměrně těžké najít si k němu cestu a nějak výrazně mu fandit. Sněhulák Jackson je stejně jako Hans Landa perfektní a DiCaprio jim zdatně sekunduje. Zábavné to samozřejmě je. Filmem, ke kterému se lidé budou vracet, který bude vyvolávat emoce a budou na něj vzpomínat, také. Pokud ale člověk (milovník italské kuchyně) jde do pravé italské restaurace na pravé špagety a z italský restaurace se vylíhne hospoda, kde je sice nevídaná sranda a zažije tam jeden z nejlepších večerů v životě, ale místo oblíbených špaget dostane rozvařený instaní nudle, určitá dávka zklamání je na místě. Možná to ale bude tím, že jsem šel na western a ona to byla klasická Tarantinovka ve westernových kulisách. ( Proč už se dnes netočí pravé westerny? Včetně westernové hudby! )

Rozsudek smrti (2007)

Scenář tohoto filmu trpí jistou dysfunkcí, nemá tedy cenu zabíhat příliš do detailů. Co se ale tomuto výtvoru rozhodně nedá upřít, je styl. Milovníky kvalitních hereckých výkonů potěší duo Kevin Bacon a John Goodman. Hodně líbivá je scéna v parkovacím domě (dokonce i já jsem si všimnul, že střihač v této pasáži neměl moc práce, což jenom umocňuje zážitek z této scény). Závěrečnému masakru neubírá na půvabu ani jistý formální nesoulad se zbytkem filmu. Pro béčkaře, kteří si potrpí na herecké výkony, by se ale mohlo jednat o velmi zajímavý titul.

Skyfall (2012)

Na akční film málo akční, na Bondovku málo bondovské. Úvodní honička mě až na ten konec hodně namlsala (proč se ale proboha Bond neuhnul, slyšel přece ve sluchátku „take a bloody shoot“ – čert to vem). Pak to bylo až do závěrečné scény, vyjma diskotékového souboje v mrakodrapu, úplně bez akce. No a ten konec jsem si celou dobu říkal, jestli jsem debil já nebo scénárista. Myslím si, že platí ta druhá varianta, ale když vidím ty spousty chvalozpěvů, tak ani se mnou nemůže být asi všechno v pořádku. Beru to teda jako patovou situaci. Nicméně mě ten závěr absolutně neuspokojil. Je hezký, že to bylo asi excelentně nasnímaný, ale pro mě jako pro laika upozaděný až za akci, která se téměř nekonala = zklamání. O logice jednání postav raději pomlčím. A na závěr herecké výkony: s Craigem nemám jediný problém, jen je škoda, že ho vůbec nevyužili, M jako bondgirl mi nepřijde jako nejlepší řešení, Bardem by mohl být příští padouch v Batmanovi (takovej vyšinutec by se tam náramně hodil), ale tady mi jako jeden z nejlepších agentů jejího veličenstva v minulosti, jak ho prezentovali, vůbec nezapadal.