Bojovník (2015)

Jedná se o klišé? ANO. Jedná se o doják s cílem útočit na všechny možné city? ANO. Jsou boxerské části přestřelené? ANO, hodně (nikdo, opravdu nikdo, nevydrží 427 ran přímo na hlavu). Všechno už jsme minimálně jednou viděli? ANO, všechno několikrát. Působí Forest Whitaker při boxu jako slon v porcelánu? ANO, je to skoro až směšný. Čekali bychom lepší hudební podkres? Rozhodně ANO. Pak je tady ale jedno ANO jako odpověď na otázku, jestli je Gyllenhaal opravdu tak skvělý. A právě on strčí do kapsy všechny neduhy, kterých skutečně není málo. Ke všemu musím přiznat, že mně osobně režie made in Fuqua naprosto vyhovuje. Třešinkou na dortu pak bylo v kině slzavé údolí, ve kterém jsem strávil poslední minuty filmu. Nebyly to ani slzy, ale neskrývané vzlykání zprava i zleva. Zprava to navíc bylo průřezově po celou dobu projekce. Tenhle zážitek už jen umocnil celkově výborný dojem a když navíc vidím ty negativní reakce a kritiku kolem, s chutí zaokrouhlím nahoru, protože takovýchto filmů se za rok zas tak moc netočí.

Nepřítel (2013)

Znáte to, když si takhle v klidu plavete uprostřed oceánu, široko daleko nikde nikdo a najednou vám na hlavu spadne pitevní stůl? Neznáte? Já taky ne, ale takhle nějak jsem se cítil na konci. Moc jsem to nepobral, ale přesto mě něco nutilo o té záhadě přemýšlet. Světe div se, moc jsem toho nevykoumal. Ještěže existují diváci, co mají všech 5 pohromadě a hlavně nelení se s námi o ty jejich myšlenkové pochody podělit. Za to díky všem, hlavně chezush předvedla v diskuzi obdivuhodný cit pro detail a hlavně našla možné vysvětlení. Teď mě akorát štve, že jsem na to nepřišel sám, zase tak zapeklitý to nebylo, vrrrrrrr. Každopádně se jedná o těžko stravitelný film, který bude vyvolávat pozitivní i negativní ohlasy. O to se vůbec nebojím. S odstupem jednoho dne hodnotím jako povedené dílo a smekám klobouk před snahou nejít s proudem a točit si po svém. Gyllenhaal jako obvykle excelentní.

Dvanáct rozhněvaných mužů (1957)

Soudní drama, které rozhodně nestárne, naopak má stále co nabídnout a s pokročilou dobou se stává čím dál trefnější. Ukázka toho, jakou moc má stádo ovcí a jak nepopulární je tomuto stádu čelit. V lecčems to připomíná aktuálně probíhající kauzu Kramný. Na první pohled jednoznačná vražda, ale důvodných pochybností je více než tlačítek na qwerty klávesnici. Troufám si tvrdit, že 12 rozhněvaných mužů Sidneyho Lumeta by případ dokázalo zhodnotit lépe než celý náš soudní systém. Ta porota, jakožto všechny možné charaktery ze všech možných sfér, má něco do sebe. Tady jsou navíc hodně dobře vyobrazené a celou dobu mě baví, jak na sebe Fonda nabaluje další a další mozek zapojivší kolegy porotce. Ne náhodou funguje tenhle téměř 60 let starý klenot jako velmi častá předloha pro divadelní inscenace. Nelze rovněž nezmínit českou stopu v podobě George Voskovce. Povinná "četba" pro všechny.

Spisovatelé (2012)

Slušně zamotaná sestava, kde každý miluje každého i každou a kdekdo nenávidí kdekoho. Všechno nakonec skončí přenádherným happyendem, u kterého nezůstane jedno oko suché. Nereálné, ale celkem pěkně nasnímané trampoty jedné (ne)úplné rodiny. Co se musí přičíst k dobru, je hodně povedený casting. Kdyby ústřední sestava nebyla tak sympatická, atmosféra a nálada by zdaleka nebyly tak pozitivní.

Monology vagíny (2002) (TV film) odpad!

14 x NE - NEvtipné, NElibé, NEvkusné, NEsympatické, NEpochopitelné, NEhezké, NEjapné, NEdokoukatelné, NEslušné, NEkomediální, NEchutné, NEzáživné, NEstydaté, NEsourodé. Jedna z nejtrapnějších chvil v mém životě. A při představě, že tohle všechno je jednou z náplní života hlavní protagonistky, se kterou navíc slaví úspěch po celém světě, se mi ke všemu udělalo nevídaně zle. Tomuhle se fakt může někdo smát (jakože ženy)? Pro mě odpad nejodpadovatější a pokud nechcete, aby vás ze spání budila pořádně chundelatá berbeřice, protože podle Evy Ensler je to po oholení nepříjemné (manželovi, který si kvůli tomu, že se neholíš a možná ani nemyješ, našel milenku, se nedivím, jestli máš podobný přístup ke všemu), vyhněte se téhle tragédii velikým obloukem.

Darjeeling s ručením omezeným (2007)

Typická Andersonovská motanda, které nepomohlo ani docela slibné obsazení. Scénář stojí za starou belu, a tak kluci, ač by asi rádi, nemají co hrát. K tomu všemu nejsem žádný znalec ani obdivovatel indických kulturních tradic, takže mi celý film řekl tolik co Brejlovo písmo hluchoněmému. Prostě nuda...

Gunman: Muž na odstřel (2015)

Určitě se nenechte odradit (zatím) nízkým hodnocením, protože tady v tom případě platí, že opakovačka 100x viděného nemusí být vždycky na škodu. Není to sice 96 hodin, ale akce mi bylo do žil aplikováno dostatečné množství, takže nevím proč hanit film, který se jako ryze akční prezentuje. Navrch pak přidejme herecké výkony v čele s Seanem Pennem (takhle nějak si představuju svoji tělesnou schránku nedlouho před důchodovým věkem), trochu toho politikaření a člověk dostane poměrně solidní zábavu na dlouhé (ne)intelektuální večery.

Klepání na nebeskou bránu (1997)

Nein, nein, nein... Po středoškolských letech, kdy moje uši slýchaly věty typu "Bereite dich auf meinen Spritz meines Samens vor", "Opa ficke, damit er hart ist" oder "Schluck du faule Sau", jsem si zase jednou užil (ne)příjemnosti německého jazyka. Na základě zdejších oslavných hodnocení a komentářů, které tento produkt našich západních sousedů vynašejí pomalu na posvátný Olymp, jsem plný očekávání zapadl do sedačky s bavorskou klobásou v ruce a těšil se, co za Eintopf zápaďaci ukuchtili. Srovnání s Pulp ficrion a Tarantinem vůbec není na místě. Už jenom ta samotná myšlenka vyvolává úsměv na tváři. Hluboké dialogy o bytí a nebytí se nekonaly, když nepočítám úvodní vtip s jednou dřevenou a druhou železnou koulí, skoro jsem se nezasmál. Hudba i herecké výkona těžce v průměru. Z toho prostě top 250 CSFD nevytvořím, i kdybych se snažil sebevíc. Nevím, jestli si tady svoje neodvedl zub času, ale jako celek mi to i přes příjemnou stopáž přišlo hodně podprůměrné.

Raubíř Ralf (2012)

Ačkoliv nemám úplně nakoukáno, pokládám se za velkého příznivce animáků. Miluju, jak mě pokaždé odzbrojí taková ta "dětská" nevázanost bez limitů. V případě raubíře Ralfa se tvůrci neskutečně vyřádili. Různé nápady a vychytávky, které nepřetržitě prostupují celým dějem, mě nenechaly ani nadechnout ani vydechnout. Pro mě je ale nejsilnější ten nápad - postavičky v hracích automatech jsou "živé" a mají svůj svět se svými pravidly a problémy. Klobouk dolů, protože tohle je animovaně neanimovaný film. Nebo jak jinak byste chtěli ztvárnit legendy hracích automatů? Putování mezi jednotlivýma gamesama prostě nemá chybu. Samotný příběh je také vystavěný na jedničku. Přináší poselství pro ty nejmenší, ale i jejich rodiče. Skvělá zábava pro celou rodinu, kterou si zaručeně užijete dvojnásob v blízkosti nějakých prťousů.

Útes smrti (2010)

Být to o trochu delší, byl by to odpad jak vyšitej. S nesympatickou partou nelogicky se chovajících postav, která vyrazila šlapat vodu uprostřed oceánu s baťůžkem na zádech, to ale ani jinak dopadnout nemohlo. Další body dolů za nesmyslné vyobrazení žraloka jako netvora hlubin, zabijáka, který za každé situace útočí na bezbranné lidi. Pokud vás zajímá, jak to se žraloky doopravdy je, doporučuju shlédnout dokument Sharkwater. Ne lidi, žraloci jsou oběti. Ke konci už jsem mu fandil, aby je rozkousal úplně všechny :)