Into the Mind (2013)

Dobrá, když pominu svou lásku k horám a v tomto případě byla má dušička doopravdy uspokojena, musím se zaměřit i na ostatní aspekty tohoto snímku, který si určitě nezaslouží označení dokumentární. Až bych se skoro nebál, označovat podobné počiny spíše jako hudební, jelikož se jedná o jeden velký klip, u které je práce se stahováním titulků naprosto zbytečnou záležitostí. Záběry jsou úchvatné, místy dech beroucí. Ovšem sám si nedokáži moc představit, na kolik může být snímek zábavný pro někoho, kdo tolik netíhne k horám, nebo k extrémnímu lyžování. Pro něj se toto představení asi omezí jen na "hory... dědek točící koulí na šňůrce... hory... dlouhý pohled na zvrásněnou tvář dědka, jež točí koulí... hory... dědek točící koulí... hory... dědek máchající zapáleným kadidlem... hory..."

Samsara (2011)

Nejspíše se zařadím mezi nekulturní barbary, ale sledovat hodinu a půl dlouhý hudební videoklip na otravnou hudbu, jehož motivy jsou detailní záběry na mrtvá těla, otvory sexuálních loutek, tupé několika sekundové sekvence lidských tváří z různých koutů naší planety Země, jeden obdivuhodný psychotický výlev v kanceláři a další hromady záběrů na atraktivní i méně atraktivní interiéry a exteriéry... to chce prostě větší umělecké cítění, které mi bohužel v tomto případě chybí. Kamera je hlavní tahoun filmu a je takřka dokonalá, ale určitě se mohla pást na daleko lepších scenériích. Ačkoli (i dle hodnocení) umí udeřit na hlavičku hřebíku u mnoha diváků. Je to otázka vkusu... Buď Vám Samsara sedne, nebo se budete nejspíše nudit.

Kokuhaku (2010)

Film o dokonale promyšlené pomstě - kam se na to hrabe pomsta blonďaté slečny ve žlutém latexu s mečem od Hanza. Určitě by neuškodilo, kdyby zde nebylo pár zbytečných scén, které ve filmu nejsou vůbec důležité a zbytečně jej natahují, ale jako celek to určitě stojí za to. Asiati prostě točit podobné filmy umějí a co se dramat týče, dovoluji si tvrdit, že jsou nejlepší v oboru (Jižní Korea + Japonsko)

Apokalypsa v Hollywoodu (2013)

Neskutečně ubohý a tupý humor. Kvalitu filmu nezachraňují ani známé tváře, které do snímku byly obsazeny, naopak... Člověk se musí ptát sám sebe, zda měli někteří z nich zapotřebí, hrát v něčem takovém. Chápu, že z každého filmu si každý něco ukrojí a bez práce nejsou koláče, ale tohle byla vážně nevkusná podívaná. Ztráta času... Jedna hvězdička z toho důvodu, že znám (bohužel) ještě horší filmy.

Everest (1998)

Méně poutavým způsobem vyprávěný dokument o navázání na odkaz dvou prvních pokořitelů střechy světa a to rovnou synem jednoho z nich. IMAX kameru jsem si bohužel nevychutnal, ale ani tak se krása této honosné přírodní scenérie neztrácela. Jen škoda, že dramatické scény nebyly pojaty opravdu dramaticky, až by diváka mrazilo v zádech, jelikož z takového příběhu, jaký se pod vrcholem Everestu odehrál, by rozhodně mělo.

Messner (2012)

Klobouk dolů před tímto neskutečným dobrodruhem, který šlape svět, slézá velehory, překonává nepřekonané. Nádherně natočený dokument (dle mého) o jedné z nejzajímavějších postav sportu současnosti. Messner dokázal zažít tolik šílených, krásných, vyčerpávajících a neuvěřitelných dobrodružných expedic, které by jiný neposbíral ani za deset životů. Myslím si, že pokud by tento film měl představovat vše, co Reinhold zažil a více se situovat na jeho osobu i výpravy, jistě by byl mnohem delší - a mě by to bavilo stále stejně. Duší jsem dobrodruh a má duše dobrodruha plesala blahem. Když se chýlil film ke svému konci, lítostivě jsem si přál, aby se tak ještě nedělo. Neskutečný obdiv a vysoká míra závisti nad tímto pánem. Dokument výborný! 5*

Královské výstupy (2007)

Čekal jsem zajímavější exteriéry, větší propojení s divákem = lepší atmosféru + adrenalin v žilách. Dostal jsem v rámci žánru jen průměrnou podívanou, kterou doprovázelo celých 64 minut plných hekání a řvaní... Chápu, že je horolezectví náročné, ale pokud to jedni zvládnou bez podobných akustických výlevů, pak věřím tomu, že i ti druzí by to zvládli také. Tato věc byla na filmu dosti rušivá, ale i přesto se mi podařilo usnout.

Zpátky do ringu (2013)

Příjemná komediální podívaná, která si na nic nehraje a bezpečně plní svůj účel - pobavit diváka. Ve filmu potěší krom notoricky známých tváří, jakými "boxerské" legendy Sylvester Stallone a Robert De Niro jistě jsou i mnoho odkazů na Rockyho a Zuřícího býka ačkoli charaktery ze Zpátky do ringu s těmito charaktery nefigurují. Snad je doufat, že Sly nebude po tomto výkonu nabuzený k natočení nového Rockyho - klobouk dolů, stále vypadá výborně, ale box, který by měl být myšlený vážně, by mu už neslušel.

Bella a Sebastián (2013)

Silný a dojemný příběh o přátelství mezi malým chlapcem a potulným psem s nevalnou pověstí. Nádherné exteriéry francouzských Alp, skvělá kamera, vkusná hudba, atd.. Milovníci přírody budou při sledování filmu chrochtat blahem a to ani "nemluvím" o tom, jak to místy bylo napínavé (neznal jsem knižní předlohu, ani seriálové zpracování). Z mého pohledu filmu není co vytýkat a dosahuje tak na metu nejvyšší. 5*

Princ Egyptský (1998)

Jeden z mála filmů - muzikálů, kde mi více sedl dabing, než původní verze. Opravdu hezky přezpívané! Princ Egyptský nemusí sednout každému, přeci jen se jedná o nábožensky zaměřený snímek, který jej decentním způsobem prezentuje. Pokud si toho ovšem ateista, jakým jsem, nebude všímat, zbude zajímavý a hezký příběh, který plyne za znění krásných skladeb.