meave

meave

Milena Veresová

okres Šaľa

• 26.11.2005  20:18

Neviem prečo, ale ja takýmto katastrofickým filmom jednoducho neverím. Niečo mi vraví, že človek ani v čo akom vypätí, nevydrží lietať na kovovej konštrukcii hore-dolu a pritom zvárať, udržať helikoptéru, potom z nej pod vodou vyliezť a ešte nájsť svojich parťákov, dotankovať kerozín v počasí keď sa ani nelieta a ani žraloky nehryzú ľudí ležiac na palube lode. Nemôžem si pomôcť..a nezachránia to ani trpiace tučné ženy, ktoré v bare čumia s deckami asi jedinú telku vo village, ani smrkajúca kráska.

• 26.11.2005  20:03
    Wimbledon (2004)

Peter Peter Colt je mimoriadne príjemný chlapík, ktorého upadajúca kariéra netrápi ani zďaleka tak veľmi. Zdravo dospelý, pre zmenu raz nezakomplexovaný a navyše milý tridsiatnik dostane v živote ešte jednu šancu, ktorá sa zmení na double, keď stretne príťažlivú „kolegynku“. Nezaváha a tak sa vyhneme všetkým bežne využívaným trapasom a ostane len ambiciózny otecko v stvárnení Sama Neilla. Príbeh je jednoduchý, humor pohodový, nenájdete tu žiadne mimoriadne mrchy. Keď sa k tomu pridá dobrá muzička, máte skvelý večer bez ohryzených nechtov. Ani drámy, ani nuda totiž nehrozia a tenisové turnaje udržia v jemnom napätí aj zarytých odporcov športu. Za tri a trištvrte *

• 20.11.2005  13:46
    Kill Bill 2 (2004)

Kým jednotka bola čistá chladnokrvná pomsta, dvojka zo mňa žmykala emócie 800 otáčkami za minutu. Ano, všetci si zaslúžili smrť - až do poslednej chvíle svojho za*ratého života. Verím tiež, že Elle nakoniec predsa zomrela zubami čiernej mamby a že je klamárka. Pretože Pai Meiov výcvik bol skvelý. Bože...a ten koniec..už budem radšej ticho - videla som to večer a aj ráno a keby som to nemusela vrátit, tak to pozerám asi aj teraz.

• 19.11.2005  18:59
    Samsara (2001)

Viera s túžbou sa v kláštore lámov rozlúčia, keď sa Tashi rozhodne hľadať sa mimo kláštorných múrov. Otec ho priviedol k lámom, ako mnoho iných 5-ročných chlapcov, a dal mu možnosť rozhodovať sa samostatne. Čo je dôležitejšie? Fascinúca zdanlivá jednoduchosť života na náhornej plošine, akoby odrezanej od okolia, obsahuje všetky základné životné pravdy, ktoré sa v huriavku sveta strácajú. Uvítala som možnosť vložiť sa do jednoduchého príbehu a obyčajného života, krásnej prírody a hudby ako do voňavého stohu trávy, kde láska vonia, zrada pichá, pravda je v oblakoch a všetko ma svrbí, aj keď som už z neho vyliezla a vrátila sa späť medzi autá, chaos a hluk. Možno to mohlo byť všetko rýchlejšie, akčnejšie či menej ospalé, ale dokázali by sme potom pochopiť 3 roky, 3 týždne a 3 dni v meditácii? Myšlienkou mi trochu pripomenul Jar, leto, jeseň, zimu a jar... i keď je v ňom viac "obyčajného života".

• 14.11.2005  09:24

Skutočná tragikomédia. Miestami som nevedela, či mám plakať, či sa smiať. Po zmätočnom začiatku, v ktorom som sa absolútne stratila, nasledovalo postupné vyjasňovanie jednotlivých postáv. Opätovné použitie scén, ktoré sú akoby vystrihnuté s Čiernej mačky, len autá sa zmenili na vlaky, isto neboli potrebné a aj počet postáv by som občas zredukovala – hlavne pre jasnejšiu orientáciu, ktorú už i tak bežnému konzumentovi zťažuje množstvo "zvieracích" alegórií. Hudbe a poetickej farebnosti však nevytýkam nič. Kusturicove postavy žijú vždy na emočných hranách a všetky ich prežívania sú plnotučné ako práve nadojené mlieko. Jeho schopnosť vniesť do vojnového vrenia dostatok korenia, robí z vojny iba jedno z ďalších životných období. To radí jeho z jeho tvorbu z vojnového prostredia do inej kategórie vojnových filmov.

• 13.11.2005  14:53
    Kill Bill (2003)

Čo je také skvelé na tejto tarantinovke, že má také vysoké hodnotenia? Chviľu som nad tým premýšlala a potom som na to prišla. Všetci občas túžime po pomste a ona TO urobila. So štýlom a gráciou. Dokázala to, čo sme my neurobili, pre svoj strach, alebo morálku, alebo trest..ale ona na to kašle /Tarantino tiež/. Podstatné je urobit TO a zabiť päť ľudí. Využitie anime a demonštrácia krvou je tiež veľmi zaujímavý prvok. Som zvedavá na Vol.2

• 12.11.2005  14:58
    Pianistka (2001)

Nádherná hudba sprevádzajúca súmrak duší. Presnejšie jednej duše, ktorej tieň sadá na všetkých, ktorí sa snažia dostať do jej blízkosti a záchrana akoby nejestvovala. Táto veľmi sugestívna výpoveď o dôsledkoch možno daných a možno vyžmýkaných z potlačenej túžby mi vzala všetky slová, ktoré by skutočne vystihli podstatu tohoto diela. Chcela som vziať jednu hviezdičku, ale po zvážení nebudem uberať filmu iba pre pocity, ktoré vo mne vyvolal strach z existujúceho a prebývajúceho medzi nami. Napriek tomu sa k nemu už pravdepodobne nevrátim.

• 10.11.2005  22:31
    Doktor Živago (TV film) (2002)

Je možné prežiť skutočné šťastie v prostredí tragédií a na úkor niekoho iného? Odpoveďou je prepletenec niekoľkých pohnutých životov odvíjajúci sa na pozadí revolučných rokov v Rusku. Ľudia sa milovali, nenávideli, zabíjaliale všetci sa snažili prežiť – po svojom, jako najlepšie vedeli. Tento príbeh sa nedá prerozprávať a nenadarmo si vyslúžil Nobelovu cenu. Je nádherný, päťhviezdičkový. Nikdy som nevidela staršie spracovanie a nečítala som knihu /istotne to ale napravím/. Napriek tomu si myslím, že by si zaslúžil klasickejšie stvárnenie, bez moderných efektov a prekombinovanej snahy zvýšiť dramatično. To všetko má totiž príbeh samotný. Páči sa mi Keira, ale Laru som si predstavovala inak, rovnako jako mnoho iných detailov spracovania. Kto sa mimoriadne trafil do mojej predstavy bol Antipov. A keď o doktoroch – nezabudnem na úlohu Štepána Šafránka :). Spolu je to 3 a pol *. Čo pre príbeh zatiaľ zaokrúhlim hore a znovu zhodnotím po konfrontácii s iným spracovaním.

• 10.11.2005  22:26
    Ruth to vidí jinak (TV film) (2004)

Pamätám si porevolučné povzdychy za pondeľňajšími inscenáciami. Nedokázala som ich pochopiť, pretože som bola primladá. Inscenácie si zaslúžili zrelšieho diváka. Rovnako ako tento nádherný film o premárnených šanciach, zmarených nádejach a pošliapaných snoch. O dvoch kamarátkach, ktoré celé roky prežívali znovu to isté leto. Veľmi pútavé rozlíšenie minulosti a súčastnosti ozvláštnené červenou, dobré herecké výkony /hlavne Kuklová/ a dojímavý príbeh u mňa vyniesli tento film v rámci svojej kategórie blízko k dokonalosti. Preto dávam /navzdory všetkým mlaďasom, ktorý ešte nepoznajú nostalgiu z nenávratna/ päť*.

• 6.11.2005  18:42
    Pláž (2000)

Možno preto 5*, že som našla, čo ani sám básnik nevedel, že tam je. Pre mňa to bola vzorka spoločnosti. A náš strach z utrpenia, čo všetko sme schopní urobiť pre zdanie - či už dokonalosti, alebo vlastnej autority. A ako sa niekam trepeme, aj keď vieme, že nás tam nechcú a že je tam sra*iek po kolená. Ale my si musíme ušpiniť aj vlastné topánky a keď sme v tom až po krk, tak by sme fňukali. K tomu skvelá hudba a skvostné exteriery nezabudnuteľnej matky prírody...mňam

• 6.11.2005  18:09
    Příběh jednoho života (TV film) (1996)

Klasická steelovka - romanticko-pateticko-smutno-exemplárny príbeh o hróóóznom neštastí a úúúžasnom konci. Štýl rozprávania obalený v cukre a mede ešte zhoršuje časový nesúlad, ktorý je hlavne v závere príbehu veľmi nápadný. Pre mňa je to neúcta tvorcov k intelektu diváka. Alebo potom chýba jasná visačka - výhradne pre žienky domáce s IQ pod hladinou mora. /vopred sa ospravedlňujem všetkým zasiahnutým - na svete je miesto pre každého/

• 5.11.2005  23:22

„Každý z nás má niekde v sebe vlastný švih. S tým sa rodíme. Nemôžme sa to naučiť. Môžeme si naň iba spomenúť.“ – vysvetľoval Will Smith v nezabudnuteľnej roli vyrovnaného nosiča palíc. Ešte nikdy sa mi tak nepáčil. Rozprávanie s kúzlom starých pondusoviek ešte umocnené dobou a hudbou zanechalo vo mne príjemný pocit, že každý z nás môže napokon nájsť sám seba. Že nezáleží na tom, kde sa stratíme. Vždy je nádej. Krásna Charlize a hladajúci Damon v réžii Roberta Redforda tú mi nádej ponúkli a ja som ju z vďakou prijala.

• 5.11.2005  11:13
    Země nikoho (2001)

Výborné. Obyčajní ľudia sa stretli na území nikoho medzi líniami. Snažia sa prežiť situáciu. Nechcú nám navravieť, že nechceli bojovať. Ani že sú lepší. Chcú sa odtiaľ iba dostať. Film ukazuje absolútnu bezzubosť OSN a mierových misií. K tomu pridali ešte najsilnejšiu zbraň hromadného ničenia – médiá, ktoré dokážu „urobiť“ hrdinstvo takmer z čohokoľvek a zároveň ho zabiť ešte prv, než sa ho dopustíte. Nikto sa vám nesnaží vysvetliť, kto je lepší, kto má pravdu. Nedočkáte sa žiadneho vydierania ani urputnej snahy vyžmýkať z vás slzu. Možno sa aj zasmejete:"Čo vzdycháš?/Čítam. Hrozné čo sa deje v Rwande!" A všetko ostatné, čo som sem chcela dopísať je v komentári od Faye.

• 4.11.2005  18:57

Strihom mi to trošku pripomenulo Ľúbi ma, neľúbi ma. Pár dôležitých stutočností z minulosti sa strieda s prítomnosťou, v ktorej Josh hľadá lásku svojho života. V ceste mu stojí iba jedna prekážka. Zase láska. Spolu z obdobím sa striedajú aj pohľady jednotlivých zainteresovaných, aby sa nakoniec všetky časti príbehu stretli v jednom celku. Emočne bola hlavne druhá polovica dostatočne vypätá, ale samotná zápletka nebola až taká „thrillerová“. Život nám prinesie množstvo podobných situácií, ktoré napokon pre náš nezáujem zaniknú vo víre ďalších udalostí, aby nám ich neskôr zase niečo pripomenulo. Alebo aj nie

• 2.11.2005  17:35

Paródia na americký spôsob riešenia svetového mieru a boj proti terorizmu. Nanešťastie poňatá prvoplánovo a priehľadne. Chýba jej nadhľad a priestor pre zábavu inteligentného diváka. Uťahovanie si z Hollywoodu a nadávky zužujú okruh "užasnutých a nadšených" na pubertálnu mládež a posúvajú brisknosť tohto dielka občas až k nude. A žiaľbohu, ani tie trefné vtipy to nevytiahli na viac ako 3*

• 31.10.2005  19:01
    Na dotek (2004)

Tento film, účelovo jednoduchou formou, zobrazuje partnerské vzťahy. V celej nahote, bez príkras, romantiky a okolkov. Na plátne sa nám nepáči, aké je to chladné a emočne vykostené, ale takí sme. Keď o niekoho nestojíš, je jednoduché ako facka sa tak chovat..rovnako ako keď miluješ. Pretože strach a žiarlivosť ťa dokopú k absolútnemu egoizmu, k bezohľadnosti. Presne ako túžba niečo mať. Nechcem sa ukázat ako cynik, ale kto z nás ešte nikdy nezabil aspoň kúsok svojho blížneho? Hoci náhodou? Kto je bez viny? Nech hodí kameňom. A kto nie, získal možnosť pozrieť sa na seba očami toho druhého.

• 29.10.2005  23:48
    Iris (2001)

Dýchol na mňa žiaľ. Smútok, ktorý zo sebou nesie samota. Strata najbližších je najhoršia, keď nám miznú pred očami a ostáva z nich torzo. Nemáme už kľúče k pochopeniu ani silu na jeho hľadanie. Ostáva nám iba destilát toho najdôležitejšieho, čo sme spolu prežili, aby sme vydržali do konca a nestratili zbytky spolupatričnosti, ktoré nás viažu. Herecky výborne zvládnutý pohľad na Alzheimerovu chorobu. Nemôžem nedať štyri - za pohnutie, ktoré vo mne tento film vyvolal.

• 29.10.2005  00:09

Musím priznať, že kniha sa mi páčila viac než film. Príbeh o týranej žene, ktorá sa snaží uniknúť nie je ničím zvláštny a napätie, ktoré je pri čítaní rozložené pomerne rovnomerne sa vo filme drobí. Napriek tomu slušný priemer.

• 28.10.2005  20:44
    Příběhy Tipa a Tapa (TV seriál) (1971)

Stýko Pes čo lieta na ušiach :)

• 28.10.2005  20:36

Nekonečná arogancia moci zverenej národom: „Tento národ si to zvolil sám a nech teraz príde o svoju naivnú hlavu.“ Je to tak a takáto naivita sa, žiaľ, v dejinách ľudstva cyklicky opakuje. Ale utrpenie človeka vyplývajúce z bolesti a straty ilúzií je rovnaké na všetkých stranách. Nevidím priestor na odpustenie Hitlerovi za genocídu, ani za vojnu. Vnímam iba pohľad z druhej strany, slepotu a neospravedlniteľnú krivdu, ktorá pošliapala duše všetkých európanov na desaťročia vopred. Vnímam varovanie pred fanatikmi, ktorí stále žijú medzi nami. Pociťujem voči Hitlerovi tú ľútosť, ktorú nenávidel – nad duševným mrzákom a úbožiakom. Všeobecná strata morálky a dôstojnosti dokazuje, že aj nacisti boli ľudia, rovnako ako my. A to len potvrdzuje to najhoršie. Že na tom všetkom nie je najstrašnejšie, že sa to môže stať aj nám, ale to, že to môžeme urobiť aj my! Tento film je na danú tému príliš dlhý. História nedáva žiaden priestor na prekvapenia ani zaujímavé závery a na opis situácie i získanie celkového obrazu by bola stačila aj polovica času. Film by tak získal divákov, ktorí pri tejto minutáži zaspali, alebo odišli domov. A ak vydržali polovicu, tak ani nestratili veľa. Rovnako, ako pri tomto pridlhom komentári.

• 28.10.2005  20:34

Ročné obdobia predstavujú plynutie života a táto filmová galéria najzákladnejšie ľudské emócie silou , ktorá nepotrebuje slová. Človek v lone prírody prežíva lásku k dieťaťu, žene, hnev, túžbu a učí sa vyrovnanosti, ktorú dokážu týmto spôsobom aplikovať iba „východní“ ľudia. Je to najcennejšie čo majú a úcta k tradícii vybraných chráni rovnako, ako ich život v spoločnosti môže ničiť. Zabíjajú nás túžby a hodnotenia okolia, od ktorých je tak ťažké sa oslobodiť. Závidím im a zároveň som rada, že takého diela vznikajú, aby sme vedeli, že sa máme čo učiť.

• 28.10.2005  20:33

Nie som športový fanda a box mi nehovorí skutočne nič. Ale tento film ma dorazil. Neviem, čo som čakala, ale dostala som viac.

• 27.10.2005  10:39

Orlando Bloom postrádal charizmu, ktorá mala byť nosnou časťou jeho postavy. Všetci hrali, že je úžasný a ja som bola sklamaná ich predstieraním a jeho priemernosťou. Naproti tomu Saladín, ako predstaviteľ nepriateľa, bol skutočný vodca a ja som mala pocit, že stojím na opačnej strane. Možno bolo zámerom scenára ukázať kresťanov ako „vesměs“ bezcharakterných hlupákov, ale skôr si myslím, že za to môže nevyprofilovaný výkon hlavného hrdinu a celková nevýraznosť všetkých klaďasov. Napriek tomu dobrá hudba a obrazové stvárnenie robia z tohto filmu príjemne pozerateľnú záležitosť.

• 23.10.2005  16:04

Je možné, že aj ja som úchyl, lebo Billy bol napriek všetkému sexi. Preto tú jednu hviezdičku naviac. Inak absulútne súhlasím s Rex Mundi. Dokonca musím doložiť, že trafila aj synovcov. Chalanom sa to skutočne páčilo a náramne sa bavili. A musím dodať, že to videli iba vďaka tomu, že si to pozreli skôr ako ja - inak by som im to bola zabavila. A hlavný dôvod? Skutočne neskutočná permanencia sprostých slov. Rozhodne nič pre deti.

• 22.10.2005  12:12

Lujza a Lotka v americkom vydaní. Keď vezmem do úvahy, že film je fikcia a príbeh môže byť "ako v rozprávke", nemôžem dať menej ako 4*. Dievča/tá sú milé, vtipy zábavné a celkový dojem veľmi dobrý.

• 17.10.2005  09:17
    Billy Elliot (2000)

Celému filmu dominuje snaha ukázať kontrast medzi tvrdým životom a jadrom baníka v porovnaní s jemnosťou a zženštilosťou baletu. Myslím, že tým chceli docieliť uvedomenie si skutočnosti, že to nie je možné oddeliť a jedno bez druhého nemá hodnotu. Cesta otca k pochopeniu vlastného syna, jeho túžob a lásky k tancu nie je o nič jednoduchšia, ako Billyho vlastné pochopenie seba samého a drina, ktorú si tanec vyžaduje. Musí bojovať s nepochopením vlastnej rodiny rovnako, ako s chudobnou štvrťou, plnou zatvrdnutých chlapov, ktorí bojujú o život silou a zarputilosťou robotníka. Dojal ma príbeh o neskutočnom talente, ktorý nepustí a donúti človeka rozdať čo vie. Bodaj by som ho bola mala...

• 17.10.2005  09:12
    Crash (2004)

Jeden a pol dňa v Babylone, kde nikto nikomu nerozumie. Každý človek hovorí iným jazykom, pretože strach z neznámeho, bolesť zo straty a neistota nám zapchávajú uši. Všetky postavy bojujú o vlastnú dôstojnosť, chvíľami ju strácajú a potom si ju budujú na niekom inom. Hrdinstvo sa u každého strieda so slabosťou, láska s nenávisťou, poníženosť s hnevom. Sme bieli i čierni, ale aj žltí. Farby pleti sa miešajú s farbou duše a nikto nie je bez viny. To sú asi moje primárne pocity z tohto mrazivého príbehu, v ktorom je sa vzájomne stretávajú v jednom meste rôzni ľudia v náhodných stretnutiach a snažia sa prežiť navzdory všetkému. Nie sú horší, ani lepší ako my. Prejavy rasizmu a xenofóbie v tomto silnom príbehu strácajú latentný charakter a nadobúdajú tvary desivej obludnosti.

• 16.10.2005  10:10
    Guľôčky (1982)

Príbeh detí zo sídliska, ktoré nájdu čarovnú sklenku, spestrený pesničkami.

• 16.10.2005  10:05
    Rozruch na onkológii (TV film) (1991)

Slovenská adaptácia v tej dobe veľmi známej a čítanej knihy Nevena Orhela zasadená do realií slovenských nemocníc. Pomerne sterilné spracovanie znižuje napätie, ktoré je v knihe nosnou časťou.

• 16.10.2005  09:58

Pamätám si, že tento film ma veľmi zaujal a zabezpečil Ingrid Timkovej pevné miesto medzi mojimi obľúbenými herečkami.