Doktor Smrt (2010) (TV film)

Film krásně ukazuje, jak je právo v zemi, která se tak honosí přídomkem "svobodná", naprosto zbaveno jakékoli lidskosti, protože zkrátka "není relevantní". V některých obzvláště absurdních situacích se mi chtělo zvracet, a to bez nadsázky. Pět hvězdiček nedávám proto, že jsem se, narozdíl od jiných podobně zaměřených filmů, nedokázal nechat tím filmem naprosto pohltit. Každpádně zařučuji, že vás tenhle film donutí přemýšlet. Tenhle komentář nemá přispívat ke všeobecné diskuzi o tom, zda je eutanázie přípustná, či ne, ale jednu otázku si přece jen neodpustím: Jak může jakýkoli zdravý člověk tak vehementně odsuzovat možnost asistované smrti, když si nedokáží ani vzdáleně představit utrpení a pohnutky těch, kteří si ji přejí?

Doručovací služba čarodějky Kiki (1989)

Titulky k tomuhle filmu byly tak špatné, že jsem se musel prakticky celou dobu spoléhat jen na svou angličtinu. Možná i to nakonec přispělo k pěknému zážitku.

Dvanáct rozhněvaných mužů (1957)

Naprosto špičkový scénář, obsahující promyšlené dialogy. Taková péče už se bohužel dnes scénáři nevěnuje, nebo není nikdo, kdo by ho uměl napsat. Henry Fonda má ve filmu přímo hmatatelné charisma, ale všichni herci své role zvládli velmi přesvědčivě. Nehledě na to, že jsem se nemohl vynadívat na svého oblíbence Jířího "George" Voskovce, Tenhle malometrážní (neplést s krátkometrážním) počin je zkrátka ukázka filmařského umění.

Fascinující proměny přírody (2009) (seriál)

Na vysokou úroveň dokumentů BBC jsme zvyklí. A Attenborough zase ukázal, že je prostě kumštýř.Nádherné záběry často z úplně nových a dosud nepoužitých úhlů a šťavnaté zpomalovačky právě ve chvíli a na místech, kdy nabídnou divákovi maximální zážitek.

Fimfárum – Do třetice všeho dobrého 3D (2011)

Mísí se ve mně rozporuplné pocity. Na jedné straně mám moc rád a ctím Werichovu moudrost a vtip, které propůjčil i svým pohádkám, na straně druhé se při sledování nemohu ubránit dojmu, že se tvůrci spoléhali právě a jen na kouzlo Werichovy osobnosti. Animace mi přijde zbytečně jednoduchá, v některých místech až odfláknutá.

Fullmetal Panic! (2002) (seriál)

Až na strhující závěr dosti nevyrovnané a vlastně i nudné.

Gulliverovy cesty (2010)

Co mělo znamenat to skotačení na závěr??? Nic proti pokusům o modernizaci, ale tohle je jen trapný počin plný křečovitého humoru. Škoda. Jack Black už má ve filmografii zdařilejší kousky.

Howlův kráčející hrad (2004)

Ze všech stran jsem na tento film slyšel mnoho chvály. Tohle je bezpochyby parádní kousek, ale taková Laputa mne osobně vzala o něco víc. Při zámku v oblacích jsem si výborně odpočal a podařilo se mu dokonce navodit mi pocit, jako bych tam sám byl - natolik mne pohltil.

Iluzionista (2010)

Mlčeti zlato. A tady se rozhodně slovy neplýtvá. S klasickými dialogy, byť podkreslenými jímavou hudbou, by tolik nevyzněla melancholie a poetika filmu, ale za vůbec nejsilnější považuji samotný závěr.

Jmenuji se Oliver Tate (2010)

Zprvu jsem se nemohl ubránit dojmu, že kompozicí a použitými obrazovými postupy se film inspiroval u 500 days of Summer. Navíc Jordana je svou neuchopitelností Summer docela podobná. Težko říct, jestli to byl záměr s tím, že to Ayoade pojme po svém, ale ke konci už se film poněkud rozpadá, a to už jistě v plánu nebylo. I tak ale příjemná podívaná.