John Wick (2014)

Vypadá to, že thriller Taken velmi příznivě ovlivnil celou větev dalších filmů, protože po Ekvalizéru tu máme další velice příjemný a pro mě překvapivý zářez, který na to, že je vyloženě žánrový, má potenciál, aby nezapadl do propadliště dějin. Že Keanu Reeves prakticky nestárne, je dobře známo a tady si po hromadě zbytečných rolí s lehkostí střihne elitního zabijáka, ze kterého je posraná i ruská mafie. Zvlášť když se mafiánský synek utne a zabije mu psa, jakožto to jediné, co mu zbylo po zesnulé manželce. Následuje takový kolotoč masakrů, který posouvá laťku amerického chápání revenge movie (na Asii to přecejen stále nemá) a likvidace nepřátel má takovou kadenci, že by jste to sotva stíhali počítat na svých rukou. Místy si můžete říct, že už to začíná být přehnané (a do Neesonovy grácie to má daleko), ale pokud u akčních filmů nemáte tendence věci moc analyzovat nebo racionalizovat, budete se bavit od začátku až do konce!

Raubíř Ralf (2012)

Parádní animák coby určitá adventůra po všemožných počítačových hrách spojena do jednoho ulítlého příběhu se všemi možnými i nemožnými scénáři. Nevšední a milá věc, které krom mladších osloví i gamblery a hledače animákové originality!

His Name Was Jason: 30 Years of Friday the 13th (2009) (TV film)

Hororový fanoušek by měl být vlastně vděčný za dokument jaký je tento, protože vměstnat do jednoho filmu všechny autory, tvůrce a přehršel herců, to je kousek poměrně uctýhodný. Na druhou stranu, snímek nepřináší krom poplácávání se po zádech, jak to všechno skvěle natočili, vůbec nic - sem tam nějaký trik nebo masky, ale většinou je to oslava vlastní práce a to klidně i přes veškeré nelogičnosti především v návaznosti mezi jednotlivými díly. To, že Jason je vlastně až jako druhotná postava, která se regulérně realizovala až od dvojky a dál, to už všichni víme. Ale slyšet jednoho režiséra, jak s dobrým pocitem říká, že nechal Jasona nadobro zemřít a další režisér zas jak ho nechal oživit a třetí jak ho poslal do kosmu..., no síla - tohle se může stát jen v amerických filmech, které netočí jeden autor (Jason zdraví Michaela :D). Jinak ale jako osvěžení celé série a současná výpověď dnes už herců v letech je to celkem fajn :).

Cowspiracy - Klíč k udržitelnosti (2014)

Tohle je docela šokující dokument, který pokud si ty statistiky a čísla necucají z prstu a jsou byť jen z poloviny pravdivé, sedláckými počty se zcela jasně ukazuje, že jestli nezměníme svůj způsob uvažování nejen v trvale udržitelném rozvoji, ale také ve vztahu k jídlu, čeká nás docela rychlá cesta do prdele. Ono je docela funny, že se tady nepracuje s novými výzkumy ani čerstvě objevenými čísly, pouze se někdo sebral a našel spojitost tam, kde by ji většina ani nehledela. Ba co víc, jak se ukazuje, slovo conspiracy v v přesmyčce názvu není úplně náhodné - podle všeho je za celou touhle mašinérií jak vládní, tak ekologický zájem, takže i na oko ekologické a enviromentální organizace jsou v tom namočeny tak, že neříkají celou pravdu a drží spotřebitele v záměrné omezené informovanosti. O čem že tu celou dobu mluvím? O děsivé řeči čísel, která ukazuje hrůznou souvislost mezi živočišnou výrobou a nároky na místo, kremení, vodu, znečištění a další faktory, které stav přirody rychle sunou na okraj propasti. Ono se to nezdá, a já si nedělám iluze, že to vůbec koho z většiny konzumentů zajímá, ale k vyprodukování 1 kg masa nebo 1 litru mlíka je potřeba, všeho x krát více za jednotku času, než spotřebuje sám člověk čili pokud by se všechny plodiny, co zbaští hospodářská zvířata využily na výrobu jídla, nikdo by netrpěl hladem. Nebo další statistikou co mě docela šokovala, je fakt, že kdyby všichni obyvatelé číny chtěli spotřebovat tolik masa (tuším hovězího) jako ve Státech, tak v přepočtu to znamená, že na planetě není ani tolik místa, aby bylo vůbec vyprodukováno. Jako třešničku na dortu si můžete dát zaskočené zástupce jednotlivých organizací, kteří jsou úplně v prdeli tím, že nevědí, co mají odpovědět nebo tím, že se jich na tohle vůbec někdo ptá, takže ve výsledku si stejně povzdechnete nad tím, že tohle je předem prohraný boj, protože pokud bude ve světových vládách dostatek masožroutů, vždy to povede k posvěcení zákonů, které raději dovolí devastaci pralesů, zabírání půdy či znečišťování prostředí. Protože proč? No protože právo na maso, mlíko a další živočišné výrobky si nikdy vzít nenechají. Ještě než si pomyslíte něco o veganské propagandě, aniž by jste se na dokument koukli nebo si snadno spočítali dvě a dvě, nezbývá mi než doufat, že Satan v pekle je vegan :D :D :D.

Špinavý prachy (2014)

Hodně pozvolnej, skoro až komorní kriminální thriller. Hardy přináší další ze svých tváří a že ho takhle neznáme. Po betonářském konverzačním dramatu Locke je tenhle Bob pořádně zakřiknutým týpkem, trochu kontrastujícím vedle čečenské mafie, podivné rodiny a vůbec divných lidí v okolí. Do toho opuštěné štěně, vyděračskej neřád, uříznutá ruka a spousta prapodivných souvislostí, které jsou rozlousknuty v závěru filmu jako když hlava dopadne na obrubník. Nevím jestli mi trochu vadila hlavně ta pozvolnost nebo Hardyho hraní nehraní..., jako bavilo mě to, ale přecejen jsme od tohodle frajera na jinou dikci. Pro dnešek za tři.

Jodorowsky's Dune (2013)

Vážně nevím, jak se k tomuhle dokumentu postavit. Nevím totiž, jestli prezentuje Jodorovského jako ambiciózního, megalomanského a možná až šíleného umělce nebo spíš jako egoistického maniaka, jehož plány byly tak monstrózní až z nich nic nakonec nebylo. Alejandro měl geniální vizi, udělat nejzásadnější film všech dob, na motivy Herbertovy Duny, film s posláním, měnící myšlení lidí. Přesvědčil na tu dobu největší a nejšikovnější umělce jako byl Giger, Dali či Mick Jagger, udělal obrázkový scénář o několika tisíci stránkách a nabídnul to všem studiím. Překvapivě se to všechna filmová studia do jednoho zalekla z megadíla nic nebylo. Je celkem dramatické pozorovat Jodorovského, jak o sobě sebestředně mluví jako o nepochopeném vizionáři, jehož záměr a plány zůstaly podceněny, nepochopeny a zároveň ho vidět i po tolika desítkách let zlomeného tím osobním neúspěchem. Na druhou stranu vysoké cíle často znamenají drsný pád, takže zatímco Jodorovsky plánoval nesplnitelné, jiní režiséři s menšími nároky vesele točili zásadní a v té době realizovatelné věci jako byla třeba Vesmírná odysea nebo Alien. Tak či onak, je drsné vidět, že spousta nápadů (a bylo jich určitě desítky) obsažená v obrazovém scénáři byly bez ostychu vybrakovány a použity v jiných dílech jako autorské, přestože o jejich původu existuje nepopiratelný důkaz... Tohle je opravdu nevšední bizarní dokument pro všechny filmové a především sci-fi fanoušky!

Pojedeme k moři (2014)

První český found footage? :D Aneb Mádlova komediálně laděná prvotina o více, než vážných věcech. Smekám před charismem Petra Šimčáka a vůbec celé obsazení je celkem příjemné a i když do kina bych na to jít nechtěl, na takové to domácí válení fajn věc.

Grandhotel Budapešť (2014)

V podstatě barevná a ozvučená groteska, postavena na poutavém vyprávění, situační komedii a také na famózním obsazení, stejně absurdním jako to dělal třeba Tarantino u svých starších filmů. V jednom snímku tak uvidíte celou plejádu hereckých es ztvárňující ty nejroztodivnější role, jejichž absurdita zápasí s absurditou celého příběhu a poetikou vlastního vyprávění. Rozhodně netradiční barevnej příběh, který v zástupu dnešní produkce rozhodně bude vyčnívat.

Díra u Hanušovic (2014)

Naprosto dech beroucí vyobrazení českého buranova v těch nejextrémnějších možných rozměrech. Tady není moc potřeba hrát nebo psát nápadité scénáře, autoři se v podstatě jen nechali unášet představami, jak to může v takové díře vypadat a celé kouzlo tkví v tom, že to nemůsí být až tak daleko od reálu. Připravte se na suché vykreslení života v jedné vesnici, které se v podstatě opírá jen o nářečí a celkovou absurdnost celého toho lidského počínání. Možná to někomu ani nepříjde vtipné, ale já se bavil královsky. Však jak taky jinak nad cizím neštěštím :D.

Rosemary má děťátko (1968)

Dodatečně zvyšuji na plnej knedlík, protože tohle je totální rouhavá a přesto distingová klasika se skvělou atmosférou, pozvolným gradujícím vyprávěním a naprosto famózním soundtrackem. Doporučuji více podívání, protože napoprvé vám určitě uniknou mnohé důležité souvislosti. Totální základ a povinnost!!! / / / SOUNDTRACK: Tak jako film patří mezi špičku žánru a povinnou četbu v rámci hororových filmů, tak si troufám tvrdit, že stejně zásadní je i soundtrack Krzysztofa Komedy, který vytvořil tak variabilní a atmosféru skvěle podtrhující hudbu, že má jistě velký podíl na celkovém úspěchu filmu. Ať už jde o romantické ploužáky zvěstující příchod očekávaného miminka, populární hity, které zachycují atmofsféru doby vzniku, až po hrůzostrašné hororové a notně jedovaté melodie. Pro mě rozhodně další majstrštyk, který řadím k totálním klenotům hororové hudby. A taky si hned valím objednat CD i vinyl.