96 hodin: Zúčtování (2014)

Jestli jsem si u dvojky říkal, že ji Megaton moc nepodchytil, tak trojku pak vyloženě domrdal! Ty tam jsou evropské destinace, kde člověk musí improvizovat mezi albánci, turky a podobnými multi-kulti zločinci, přesun do ameriky staví problematiku filmu do zcela jiného světla, respektive z něj dělá naprosto obyčejný krimi akčňák, který krom sympaťáka ve výslužbě (a opět na útěku), nepřináší nic, proč by člověk měl zvednout prdel a jít na to do kina. Což byla má zásadní chyba, ono je sotva na podívání doma. Na ploše skoro dvou hodin tu máme okoukanou variaci na Uprchlíka s předvídatelnou zápletkou a takovým množstvím přešlapů a wtf momentů, že by měl režisér dostat facek jak hrachu. Z lásky k jedničce zažívám tedy spíš zklamání a do odvolání dávám sotva dva body.

Whiplash (2014)

Ještě jsem neviděl žádný takhle napínavý hudební film nebo film s hudební tématikou. Nedokážu sice odahadnout, jak takový snímek může oslovit diváka-nemuzikanta, ale mě teda strhnul dokonale, že jsem hltavě prožíval každou minutu. Tenhle film totiž dokonale zobrazuje dilema člověka, pro kterého je úspěch a realizace v hudbě naprosto vším - nad vztahy, nad rodinou, nad zdravím. A jelikož se zepár let na hudební scéně pohybuju, naprosto soucítím s tím klukem, který zažíval ty nejvíce ponižujicí, nejvíce stresující a jinak nepříjemné chvíle, jen proto, aby ukázal, že je nejlepší a že na to má. Miles Teller si tu střihnul po The Spectacular Now další přesvědčivou dramatickou roli a suverénně ukazuje, že zbytek filmové obce s ním bude muset do budoucna počítat, a J.K. Simmons coby stimulující záporák předvádí jednu ze svých nejvýraznějších (pokud ne rovnou tu nejpovedenější) rolí. Na závěr bych tuhle věc doporučil většině českých muzikantů jako motivační video, protože sedávat panenko v koutě = snadno přehlédnou tě! Pokud né za plnej počet, tak 4,5 určitě!

Šéfové na zabití (2011)

Příjemná a nenáročná komedie plná úcházejícího humoru s množstvím absurdího obsazení - Colin s přehazovačkou a Jenifer jako nymfomanka, to je prostě pecka. V práci šikanovaní kámoši se rozhodnou odstranit své šéfy, což odstartuje smršť docela šílených a ujetých situací, které se zajímavým způsobem prolínají. Jak současným komediím moc nedůvěřuju, tak tohle mě vůbec neurazilo a to je vlastně co říct! Fajn věc.

Drákula: Neznámá legenda (2014)

Marně se snažím najít na tomhle filmu nějaká pozitiva. Ze začátku se to tváří, jakože když naserete Draculu, tak něco zažijete, ale není tomu tak. Ve skutečnosti jde pouze o chabý kompilát mizerných Vladových rozhodnutí, při kterých posere, co může. Vše je velice opatrné, jakoby autoři měli strach přitlačit na pilu, aby byl snímek akceptovatelný pro široké popcornové masy, takže pokud čekáte, že uvidíte mimo dlouhých zubů a svítících očí něco navíc (sem tam efektivní triky to nezachrání), tak asi budete také šeredně zklamaní. Ve výsledku si řeknete, že působí víc twillightovsky, než jakkoli jinak, takže staré upírské filmy zůstavají naprosto netknuty. Nepřekvapuje mě, že mě zklamalo.

Všiváci (2014)

Všiváci si ukousli až moc velké sousto, protože takhle rozmáchlý, dramaturgicky komplikovaný a všemožně propletený příběh jsem v českých luzích snad ještě nezaznamenal. Skoro bych se nebál říct, že tohle je česká opdověď na americké dramatické snímky ve stylu Crash / Amores Perros, ale pro chudé :D. Poznávacím znamením je, že osudy všech hlavních hrdinů jsou až překvapivě vystavěny a propleteny, až to na domácí poměry působí nečekaně, nicméně celý film padá na vlastní rozháranosti, takže chvíli nevíte, jestli se koukáte na akční film, drama nebo komedii - vše je totiž obsaženo, v notně nekonzistentní formě a díky nulovému náznaku, že to má autor aspoň částečně pod kontrolou, se celý snímek dostal na zatraceně tenký led koukatelnosti. Pokud ale kritické oko přimhouříte, odnesete si minimálně dva poměrně zásadní poznatky: 1) Vilhelmová bude docela mrdavá panička (nebo to aspoň přesvědčivě hraje) / 2) Voříšková má moc pěknou postavu, když se takhle v nocí prohání nahá ulicemi.

Predestination (2014)

Instatní nuda v několika časových rovinách.

Plivu na tvůj hrob (1978)

Ve své době musel být tenhle snímek docela solidní hukot, protože pokud se do této chvíle a do filmu Last House On Left (se kterým defacto psali exploitation dějiny) se točilo poměrně v rámci slušnosti a "v obalu", tak tady se jede celkem naostro a bez servítek. Je jasné, že se dnešní divák neubrání srovnání se současnými věcmi (a dokonce i remaky), které mladším sourozencům dávají solidní vizuál a jakousi "koukatelnou" podobu, ale i tak prvenství nikdo neodpáře a je tedy potřeba ke snímku přistupovat s určitou dávkou schovívavosti či pokory. Divoká doba si tenkrát hledala cestičky mezi šokujícími tématy, takže hromadné znásilnění a následný revenge masakr musel mít velký úspěch (ne že by tohle téma bylo dnes už kdovíjak okoukané), protože co je šokující, to je dobré :). A že je tohle téma už trošku na čáře, dokazuje i to, že tyhle staré expoiťáky nikdy nevysílala žádná z našich televizí - aspoň co já pamatuju, takže se buď šířili na kazetách (i když i tahle distribuce to musela mít hodně težké) nebo si film proste musel počkat na svou dobu, kdy mu bude přát internetový rozmach a zájem všech úchyláků světa. Jinak řečeno - i já jsem se k této věci dostal až poměrně odrostlý, takže mě to samozřejmě nešoklo tak, jak by mělo, ale svůj význam a postavení na scéně respektuju se vším všudy.

Železná srdce (2014)

Mám rád tyhle hollywoodský vymazlený válečný filmy. Jednak se v nich často sejde velmi solidní hereckej výběr a taky je tam dost prostoru a vůle na rozmáchlejší rozpočet, nadupanou produkci a díky specifickému obsazení také šance pro drama, což se u Fury děje beze zbytku. Kdo by to byl řekl, že idol dívčích srdcí a rozenej slaďouš Brad Pitt, bude skvěle pasovat i do takových drsných rolí, ale jak čas ukazuje, je v nich často přesvědčivějších, než v těch sladko-bolných. Pokud za pomyslný top válečný velkofilm považuju Vojína Ryana, tak Fury mu dle mého velice solidně šlape na paty. Příběh není sice tak košatý a velkolepý, ale co by jsme také čekali od příběhu bandy vokáků mačkající se v kokpitu tanku. Jak už jsem řekl, film krom válečné vřavy a standardních brutálních scénu, obsahuje celou řadu dramatických momentů, ve kterých Pittovi velice zdatně sekundují i služebně mladší Logan Lerman (který exceloval v Charlieho malých tajemstvích) a Shia LaBeouf. Pokud nejste válečný znalec či vojenský taktik, snímek si užijete náramně, protože neobsahuje slabšího místa. Vlastně jeden problém mám: jsem idiot, že jsem na to nešel do kina!!!

Výchozí bod (2014)

Film, zobrazující konflikt mezi vědou a vírou, který se odehrává v životě talentovaného vědce. V momentě, kdy se mu podaří teoreticky vyvrátit otázku kolem stvořitele, potkává osudovou lásku, které ho v určitých směrech pořádně nahlodává a především o mnoho let později nastává docela zásadní zvrat, který naopak zahýbe kartami, že život po životě není možná úplně nereálný, zvlášť když se opírá o jeho celoživotní výzkum. Vše okořeněno zvláštní mysteriózní atmosférou a emotivním nábojem, který je podpořen stylovým soundtrackem.

Svatební cesta (2014)

Temný a velice komorní thriller, jehož znepokojivost spočívá v tom, že do poslední chvíle prakticky nevíte na čem jste a cokoli bych naznačil, by bylo zatracené spoilerování, což by vám zkazilo tu neuvěřitelnou nejistotu, která se táhne napříč celým filmem jako zpěněná voda v řece. Poměrně překvapivě se můžou vyvinout líbánky, zvlašť když si nejste jistí, jestli za změnou chování vaší nejmilovanější osoby může nevypočítatelný lidský naturel, tejemství z dětství nebo něco mnohem horšího...