Inherent Vice (2014)

Narkotická a komediální wtf kriminálka postavená na plejádě slavných jmen. Dvě a půl hodiny dlouhý kompilát Jáchymových xichtů mě vede k zamyšlení, že krom postav ve filmu, museli brát drogy především autoři. A tak nevím, jestli bych tomu neměl dát druhou šanci také pod vlivem :D.

Láska nebeská (2003)

Vtipná a vkusná romantika, která má potenciál oslovit i ty náročnější diváky, a to nejen díky mega hvězdnému obsazení, ale také díky vybroušenému scénáři a řadě silných, netuctových momentů.

Pyramida (2014)

Found footage z prostor egyptských pyramid? To by chtěl přece každý!!! On je to tedy FF kombinovaný, ale i tak. Je zajímavé, že po tom, co byl FF i na Měsíci, že nenapadlo někoho dřív přijít s touto atraktivní lokalitou, protože egyptská tématika táhne a táhnout bude ještě pěkně dlouho. Trailer solidně nadchnul, takže teď už to jen nezkurvit! A? A? Nooo, nemá talent, Kuzma je támhle! Dlouhodobě se zamýšlím na jedním společným atributem, který provází 80% hororových filmů a tím je nelogické chování postav. Autoři si zřejmě myslí, že by se bez toho jejich film neobešel. A to je kardinální omyl. Rád bych si jednou dopřál film, ve kterém bude aspoň někdo uvažovat s chladnou hlavou. Tady se ještě ruku v ruce dočkáme ne dostatečně uvěřitelných hereckých výkonů, přestože postavy jsou vybrány docela reprezentativně. Nicméně hlavním klíncem do rakve jsou počítačové efekty, které jsou tentokrát opravdu mizerné, což je docela paradox, když si připustíme, že FF ušel solidní kus cesty a je tedy za tu dobu dostatečně zřejmé, kde dělávají soudruzi chyby a není důvod je znovu a znovu opakovat, nota bene ještě v markantnější míře. Ale abych jenom nehanil, film měl docela solidní tah na bránu, protože prostory pyramidy jsou samy o sobě zajímavé a vy nutně musíte vědět, co se pod tou zemí děje. To ovšem platí jen do doby, než se začnou objevovat první digitální prevíti. To pak rychle pochopíte, že se jedná a podobnou hrůzu jako je nedávno uvedený film Pod zemí.

Hořící Mississippi (1988)

Dobový thriller o amerických rasových nepokojích, který má stejně tak hustou atmosféru jako ukrutný spád. K tomu jeden z nejlepších Hackmanových výkonů vůbec. Trošku nedoceněná záležitost.

Monsters - Temný kontinent (2014)

Možná mělo člověka varovat to, že v době premiéry nebyl k dispozici žádný oficiální plakát, alespoň ne na domácí scéně, potažmo na CSFD. Dál je to plus mínus kompilace zklamání a omylů a dost mi to svým výsledkem připomíná poslední díl Bourna bez Bourna :D. Chci říct, že je od tvůrců trochu nefér naservírovat nám film o monstrech a dostat přitom standardní válečné drama s kráčejícími monstry na pozadí. Jeden tedy ani neví, jestli americké jednotky bojují s gigantickými obdobami Cthulhu (jejich zpracování je opravdu povedené) nebo islámským domorodým obyvatelstvem. Konflikt kultur se tedy jeví jako mnohem větší problematika, než pouští promenádující se chobotnatci, kteří sem tam sezobnou lampu nebo rozšlápnou primitivní budovu. Hlavně jsem tedy nepochopil, jestli jsou ta monstra vůbec zlá, protože zobrazená geneze od larvy až po finální bestii, nic takového neukazuje. Naopak hrůzy soudobé války na blízkém východě tu vypadají jako mnohem větší problém. Finální scéna s mega potvorou je ovšem fenomenální. To však nemění nic na tom, že stále nedokážu říct, co si o filmu myslet a především, co jím chtěli tvůrci říct...

Vanilkové nebe (2001)

Emoční hloubku filmů můžem subjektivně vyjádřit naší schopností plakat u nich. Ve vyjímečných případech opakovaně.

Nepřemožitelný (2006)

Další z řady Wahlbergových kladných a sympatických rolí, jenž ukazuje, že i z lokálního čutálisty, co se živí jako barman, může vyrůst sportovní hvězda americké fotbalové ligy. Sice se tu můžeme bavit o určité nenáročnost a předvídatelnosti, což jsou argumenty více, než oprávněné a v porovnání se sportovními peckami jako je Moneyball nebo Rush, je film spíš vyloženě průměrný, pořád se nedá upřít velké kouzlo Markyho Marka, u kterého vidím paralelu v tom, jak se ze spíše úsměvného rapera stal jedním z nejoblíbenějších herců současnosti. Fajn věc.

Co s láskou (2014)

Ok, je to film plný toho nejklasičtějšího klišé, romantika přes kopírák, kdy není lásce přáno v mládí, ale ani opakovaně při opětovném setkání po mnoha letech. Taková ta klasika z hollywoodu, která sice neurazí, ale ani nezanechá hlubší emoční brázdu, natož ten jedinečný pocit motýlů v břiše, který se dostaví tak jednou za 500 filmů... Každopádně, co mi bude bzučet v hlavně zřejmě do konce života, je úryvek ze samotného závěru: "Miluji kým jsem, když jsem s tebou..."

Grizzly zabiják (2015)

Mě ty trailery jednou přivedu do hrobu. Jeden z nejočekávanějších hororů za poslední dobu právě díky navnazujícímu traileru není ničím jiným, než nepovedenou kontrastující mozaikou nedotaženého scénáře, sotva uvěřitelných hereckých výkonů, krásné přírody a především celé kompilace efektů, které jsou buď totální top (především gore scény) nebo totální fraška působící jako nepovedené počítačové simulace z třeti-ligového dokumentu o dinosaurech. Pokud mluvíme o gore, tak je tady na co koukat - noha prorvaná klackem vypadá jak živá, stejně jako BB Thornton s utrženou půlkou xichtu. Pokud mám i nadále spoilovat, tak nejčastější scéna, kterou ve filmu uvidíte, je jak se banda zdrhajících lidí (paradoně většinou policajti) netrefí do medvěda o velikosti slona. Samotný závěr je už jen přehnanej hrot, kterej působí jako scéna z filmu Gigakrakatice vs. žralokosaurus, s docela podobnou produkcí jako bonusem. Jednoznačné zklamání...

Slídil (2014)

Když už si člověk řekne, že všechno bylo natočeno, že nová nebo alespoň solidně zpracovná témata neležej na chodníku, takže už není pro co žít, protože většina ze současné produkce jsou více či méně nějakým způsobem pouze recykláty už dříve viděného. Naštěstí to není úplně pravda. Občas se objeví snímek, který nemusí být, pravda, úplně mega originální, ale drobné niance jako atmosféra, herecké výkony nebo ztvárnění rolí, zvraty a další atributy posouvají film na vyšší úroveň. Do této kategorie spadá i Slídil - pro mě naprosto překvapivý snímek o adaptabilním zlodějíčkovi, který se nachomejtnul ve správný čas na správné místo a díky své odholanosti, důslednosti a schopnosti jít doslova přes mrtvoly, buduje kariéru na přinášení videí z míst činu do televizních zpráv. Úplně umírám z úlisné vizáže Jakea Gyllenhaala, který musel pro tuhle roli shodit dobrých 15 kilo a jeho propadlé tváře a oči si koledují o titul nejadaptabilnějšího a nejuniverzálnějšího herce současnosti. Atmosféra je hustá jak rozpuštěná čokoláda, děj poměrně nepředvídatelný, plný akce a napětí. Tohle se zatraceně povedlo, doporučuju!