Profesionálové (1977) (seriál)

Už od úvodní melodie jsem zase v dětství kdy se sepnutýma rukama symbolizujících zbraň postupně překonávám jednotlivá patra paneláku. Bojím se že tohle nebude na poli kriminálek nikdy překonáno. Londýn 70. let je nepřekonatelným settingem pro kriminální seriál, tři hlavní představitelé jsou tou nejstylizovanější trojkou frajerů a každá epizoda je ve strhujícím tempu. Svým způsobem vlastně i Profesionály nenávidím, protože nastavili tu laťku tak nepřekonatelně vysoko. Každý další kriminální seriál byl tak nutně srovnáván a následně odvrhnut.

Pat a Mat (1979) (seriál)

Celá slavná československá animovaná tvorba mě jako dítě minula, výjimkou je právě seriál o dvou nešicích. Řekl bych že tehdá se jim smáli vedle dětí i dospělí domácí kutilové. Mno já teď jako dospělý pociťují i jistou úctu nad jejich, byť pouze teoretickými, znalostmi . Troufl bych si říci že bych se svými vrstevníky dopadal mnohem hůře, naštěstí na internetu už jsou dneska návody na všelicos...no ale to jsem zase odbočil. Pro mě je prostě tento seriál rozhodně nejzábavnější čs animák. Neřikám že neztratil trochu kouzla a že všechny díly jsou na jedničku, rozhodně by se však s touhle značkou mělo dobře zacházet, zvláště ve světle novodobých tragikomických dětských seriálů z ciziny.

Columbo (1971) (seriál)

Ne všechny epizody jsou dokonalé, ty horší však zachraňuje právě úžasná postava ošuntělého detektiva v baloňáku. Každý díl je prakticky o jeho střetech s pachatelem, který ho obvykle podceňuje aby v závěru pouze uznale nastavil ruce pro želízka po geniálním usvědčení. Takže vlastně pořád o tom stejném, jak mi to vadí jinde tak tady ne. Vlastně bych byl zklamán kdyby se šablona změnila:D

Brazil (1985)

Brilantně natočená satirická vize temné byrokratické mašinérie před kterou lze utéci jenom sny plná absurdního britského humoru? Myslím že nejsem jediný tady kdo by se po DVD s tímto popisem hozeném do davu o něj zuby nehty porval. Skutečnost je ještě o stupeň lepší. Chudáci Brazilci tento film asi moc nemají rádi, bo jim zkazil rozšafnou nevinnost písně Aquarela de Brasil, my ostatní jen můžeme s pobožnou úctou sledovat genialitu tohoto filmu.

Doktor Hollywood (1991)

Tento film je úžasně oddechový, ideální na prázdniny když se vám zrovna nechce do sportovních výkonů. Je to jeden z filmů kde mě to průměrné hodnocení bolí (a není to české specifikum, na IMDB má hodnocení ještě nižší). Jasně je to klišé, smát se od začátku do konce se taky nebudete, ale imho ten feeling je veskrze pozitivní, pozitivnější než o co se každý rok v poslední dekádě pokoušejí desítky režisérů v žánru "romantická komedie".

Návrat do budoucnosti (1985)

Popravdě nevím, jestli ten film má takovou ostře nostalgickou příchuť 80.let nebo ji tam cítím jenom já. Humor je dost specificky výborný, hudba fajn, natočeno bez hluchých míst bez zbytečných intelektuálnosti a přitom to není úplně blbý. Hodně povedené humorné postavy. Není u mě pouze skvělou komedií a hraním si se strojem času, i když to mám hrozně rád. Vznikl v roce, kdy jsem se se narodil, viděl jsem ho v době absolutního štěstí v letech raně pubertálních, navíc těžkej kříž hlavního herce Foxe....Celá série je úžasná, ale do top si přeci jen vyberu jen tento první díl.

2001: Vesmírná odysea (1968)

Každý, kdo viděl Vesmírnou odyseu, musel s otevřenou pusou koukat na její vizuální stránku. Ovšem výjimečné je i její spojení s hudbou, tady jsem poprvé pocítil jakýsi záchvěv, že opera může mít něco do sebe. Film postavený na celkem základní myšlence je obalen takovým počtem myšlenek dílčích, pouze symbolicky naznačených, že se k filmu chtě nechtě budete muset vrátit. U mě to skončilo tím, že jsem si ho po shlédnutí dal hned znovu a den na to potřetí a myšlenkově se k němu vracím tu a tam dodnes.

Elitní jednotka (2007)

Kdo ví jestli se nakonec neobjeví další specifický žánr gangsterek. Brazílie a její favely jsou velmi šikovným settingem pro sociální drama říznuté akčním krimi. Elitní jednotka využívá dosyta syrovosti čím šokovalo už Město bohů, jenže přišla po něm a nenabízí toho moc navíc. Celková nesouvislost vyprávění a zkratkovitý vývoj postav sráží i armádní vyznání jednotky a vyznění zřejmě hlavní myšlenky střetu vyostřených ideologií. Fašisticky brutální a nesmlouvavé pojetí spravedlnosti proti naivnímu snění sociálních inženýrů se v konečném důsledku nejeví o nic lepší nebo horší než prohnilost většiny. A nebo ano? Jednoznačný soud asi zvolí málokdo.

Jian yu (2010)

Jako akční Kung fu pohádka velmi dobré, ale ten nános plastických operací a zmrtvýchvstání byl na mě přílišný.

Ostrov (2005)

Výborný námět s hvězdným hereckým obsazením, bohužel dlouho topený v akční tůni. Stále nejlepší film režiséra, možná až po Skále....