Duna: Část druhá (2024)

Stále platia veci, ktoré mi vadili aj na jednotke - najmä teda prepálená stopáž a pridal by som Zendayu, ktorá vyzerá na 14 rokov a 45 kg, nie ako jedna z líderiek povstania. Tiež Christopher Walken má už zjavne najlepšie roky za sebou. Každopádne ide o monumentálne kino, audio-vizuálne orgie a prehliadku nadpozemského dizajnu. Bola to čiernobiela pasáž na planéte Harkonnenovcov, kedy ma film úplne pohltil a nepustil (to sa mi pri jednotke nestalo).

Godzilla x Kong: Nové impérium (2024)

CGI je fakt fenomenálne, nové monštrá sú pekne nadizajnované, ružová Godzilla je krásna, ľudia i príbeh sú mi ukradnuté, ale nesleduje to vôbec základnú dialektiku kaiju. Je tu pramálo rozbíjania miest, strašne veľa scén v hollow earth až stráca tajomný opar, prekvapivo málo Godzilly, no najmä dve veci: 1. systematicky sa nebuduje hrdinstvo Godzilly ako ochrancu sveta (to išlo fantasticky Edwardsovi) a nadchádzajúcej hrozby pre svet (zlý opičák fakt nie je adekvátna hrozba, v tom bola famózna Mechagodzilla v predošlom filme), 2. kamera nepracuje s monštróznosťou titanov a to aj pre prebytok scén v zemskom jadre, na ktorých vyzerá Kong ako obyčajná gorila.

Air: Zrození legendy (2023)

80s nostalgia, prvotriedny casting, svižný šablónovitý scenár, ktorý trieska z pomerne nezaujímavého príbehu, čo sa dá, tu a tam humor, kvantum self-made motivačných kecov (z ktorých sa to ale miestami - pomerne neúspešne - snaží uťahovať) a pachuť po tom, že vlastne ide o príbeh o tom, ako jedna firma a jeden športovec zarobili stovky miliónov bez hlbšej autorskej reflexie. Americká limonáda v tom dobrom i zlom.

Anatomie pádu (2023)

Leave Her to Heaven pre festivalové publikum. Chladná, odmeraná súdna dráma, kde som bohužiaľ nepochopil, aký bol autorský úmysel a prečo sa na to pozerám 150 minút. Ak teda abstrahujem od pózy nebyť hollywodsky čitateľný či v emóciách alebo napätí.

Ant-Man a Wasp: Quantumania (2023)

3/10 Takto to dopadne, ak robí pompéznu variáciu na Star Wars treťotriedny tím animátorov, ktorý by ešte pred 20timi rokmi robil nanajvýš efekty pre Smallville. A nie je to len odporné po stránke CGI, nevkusný a mdlý je dizajn všetkého v obskúrnom svete mikrokozmu, ktorý mal byť ťahúňom tohto filmu. Herci sú znudení, scenár písal ChatGPT, vtipy nefungujú, jediné pozitívum je, že na to už ľudia prestávajú chodiť do kina a nenechajú sa opiť hocijakou koninou so značkou Marvel.

Aquaman a ztracené království (2023)

Priemer vo všetkých ohľadoch. Kým jednotka oplývala riadnou nadsázkou reflektujúcou stupídnu komiksovú predlohu, dvojka je len hlúpy komiks. Hrdinovia prednášajú tupé hlášky, z ktorých si Wan ešte pred pár rokmi robil srandu. Všetko ide inak na autopilota, chýba tu osobitný rukopis, aký mala jednotka (Trench!). Celé je to utopené v digibordele a s výnimkou prvej prehliadky zamrznutého mesta dýchajúceho Lovecraftom a krátkej etudy na zmutovanom ostrove v štýle King Konga to nemá veľmi čo ponúknuť. PS: Kostýmy z Planet of the Vampires potešili, cantina a podmorský Jabba the Hutt vôbec.

Asteroid City (2023)

Rozpohybované pohľadnice s áčkovými hercami. Bez duše, bez emócií, bez hmatateľných postáv. Čistá forma bez obsahu. Ako od treťotriedneho imitátora. Suverénne najhorší Wes Anderson.

Barbie (2023)

9/10 Totálna kanonáda meta rovín po vizuálnej, obsahovej, filozofickej, či popkultúrnej stránke a to často simultánne počas pár sekúnd, kým príde niečo ďalšie. Kreatívny triumf v jednotlivých momentoch, z ktorého mi horel mozog počas sledovania a nestíhal som spracovávať všetky motívy a odkazy. Bohužiaľ kvôli množstvu motívov trochu zaniká, čo malo byť hlavnou myšlienkou a prečo film vyvrcholí, ako vyvrcholí. Samotný klimax a doslov sú tak najmenej zaujímavé z celého filmu.

Batman: Zkáza Gothamu (2023)

Skvelé skĺbenie Lovecrafta a Batmana v prekvapivo originálne vyskladanom príbehu, kde jednotlivé elementy z rôznych poviedok nepôsobia samoúčelne. Dokonca aj animácia je na súčasné animované DC filmy prekvapivo fajn (i keď stále to je niekoľko líg za tým, ako sa kreslili filmy v 90tych rokoch). A Two-Face je úplne mňamózny!

Blue Beetle (2023)

Strašná sračka, o ktorej sa raz budú písať diplomové práce o tom, ako Hollywoodu preskočilo a zmysleli si tam, že môžu divákom predať hocičo, čo má predlohu v komiksoch.