Batman (1989)

Monumentálny komiksový film, ktorý i po vyše tridsiatich rokoch dokáže nadchýnať. Vizuálne podmanivá kombinácia komiksovej štylizácie, art-deco, noiroviek a hororov (tá nočná jazda jesenným lesom!) doplnená majstrovským soundtrackom Dannyho Elfmana výborne predvádzajú na plátno fantastický scenár. Ten sa nie je priamočiarym originom, ale pokrokovo začína pár týždňov/mesiacov po tom, čo sa Bruce Wayne stal Batmanom a všetko nutné vyrozpráva cez flashbacky, zmienky, či parafrázy (fantastická úvodná variácia na klasickú vraždu Batmanových rodičov). A pravdaže casting. Michael Keaton bude asi navždy najlepším Batmanom a Jackovi Nicholsonovi by to vyšlo, nebyť Heatha Ledgera.

Sám doma 2: Ztracen v New Yorku (1992)

Motívy z predošlého dielu sa až absurdne opakujú a nedosahujú kvalitu gagov/sentimentu z prvého filmu. Na druhej strane tu ale máme pieseň Christmas All Over Again od Toma Pettyho ...

Pátek třináctého 8 (1989)

Malo sa to volať Jason Takes a Boat. Bolo by to krajšie ako mýtický nezrealizovaný diel, miesto toho je scenár zosekaný na kosť, scén v exteriéroch New Yorku je asi 5 minút, väčšina filmu sa odohráva na lodi a s výnimkou asi dvoch hlášok tomu chýba akýkoľvek nadhľad. A odmaskovaný Jason tu vyzerá komicky. PS: môj rebríček série: F4, F1, F2, F3, F6, F5, F7, F8, F10, F9

Jak dostat tatínka do polepšovny (1978) (TV film)

Jedno z krásnych príkladov, kde sequel prekonáva prvá diel. Pribudli tu nové postavy (najlepší je určite starý otec) no a film disponuje aj väčším množstvom humoru. Každá druhá veta Tomáša Holého (opäť geniálny) je skvost a nezabudnuteľná hláška. Narozdiel od jednotky, tento film má stále skvelé tempo. Väčšina filmu sa odohráva na prázdninách u deda a nie sú tu hluché miesta ako vo "Veľrybe". Tempo je vyrovanné a veľmi dobre sa na to pozerá. Herci podávajú skvelé výkony. Okrem Holého sú tu úžasní Němec, Preissova, či Karlík. No a poteší aj znesiteľný Sobota. Klasická komédia, narozdiel od jednotky ÚPLNE právom kultová. Jedna z najlepších česko-slovenských komédií. 80%+

Jak vytrhnout velrybě stoličku (1977) (TV film)

Kultový to film, ale trošku preceňovaný. Tomáš Holý je úžasný, podobne aj Preissová i Němec, je tu pár skvelých fórkov, ale prejavuje sa tu veľký neduh Poledňákovej - nevie udržať tempo a veľká časť filmu je zbytočne v meste. Škoda, malo to na viac, ale aj tak je to veľmi dobrá zábava, i keď ja radšej uprednostním "Polepšovňu", ktorá je o triedu lepšia a (takmer) všetky chybičky sú tam odstránené.

Četa (1986)

Pri Čate sa nemôžem vyhnúť porovnaniu s Apokalypsou, tak prečo to nedať na začiatok? Čate sa lepšie podarilo vystihnúť depresiu vojny. Nie sú tu trápne scény ako boli v Apokalypse (surfovanie). Na druhej strane Čata nie ej tak vizuálne krásna, ale obsah tu zvíťazil nad formou. Všetko vrcholí v scéne v dedine, keď som mal zimomriavky na celom tele. Je to fakt drsná scéna a jedna z najlepších scén filmovej histórie. Stone ukazuje krutosti US armády, ale ani na sekundu nepôsobí účelovo. Ukazuje, že v armáde boli dobrí ĽUDIA, ale aj svine, ale predovšetkým to boli skutočné bytosti a nie nejaké výmysli ľudí, čo o Vietname čítali v novinách. Stone nakrúcal podľa svojcih zážitkov a vidieť to na filme. Je úplne prirodzený. Herci sú úžasný. Charlie Sheen prevzal vietnamskú štafetu po otcovi a v role zbohatlíka, ktorý nevedel poriadne, čo ho tam čaká, je úžasný. Je to drsný film, ale aj tak (práve kvôli tomu?) vám ho odporúčam.

Apokalypsa (1979)

Vizuálne nádherný film (mal som možnosť vidieť remastrovanú edíciu), akoby nejaký súčasný hit od Jerryho a Michaela. Film disponuje zaujímavým dejom, kde je Vietnam len kulisou. Lenže nesedí tu pár trápnych scén snažiacich sa byť vtipné (naháňačky za surfovou doskou, či "vtipné" (?) vyvražďovanie za hudby klasikov). Kazí to dojem. Inak filmu nie je veľa čo vytknúť. Sú tu veľmi zaujímavé rozhovory o vojne, smrti a pod. Herci sú úžasní. Hlavne Marlon Brando zaujme. Réžia je skvostná, kamera fascinujúca, tempo výborné. No a hudba tiež (The End!). No tie pseudo-zábavné scény film zhadzujú.

Čas probuzení (1990)

Fascinujúci film. Je úžasné, ako pútavo a zaujímavo sa dá nakrútiť príbeh jedného leta. Príbeh, ktorý už časom zapadol prachom, odstupom času je to jedno leto už nezaujímavé, ale práve naopak, je to úžasný príbeh (možno vám táto veta pripadá čudná, ale chcel som to povedať, čo najpresnejšie a bez spoilerov - keď uvidíte film, pochopíte). Filmu kraľujú herci. Robin Williams v role šprta a odľuda ("Robili ste s ľuďmi?" -"Nie, ale robil som s dážďovkami.") úžasný. Taktiež Robert DeNiro je skvelý, v role pacienta podáva strhujúci výkon. Film disponuje aj skvelým scenárom. Nikdy nenastal okamih, kedy by som sa nudil. Film má vyrovnané tempo a pár úžasných scén (hlavne ma zaujala scéna, keď DeNira nechcú pustiť z liečebne a schytia ho strážcovia a ťahajú ho preč - kamera sníma pohľad DeNira na dvere von, ktoré sa pomaly vzďaľujú). Pokiaľ máte radi retard-movies, tak vám Awakenings odporúčam. Ak nie, tak si to pozrite taktiež! Tento film je skvost a právom patrí do TOP200.

Dvojčata (1988)

Skvelý film - disponuje to originálnym námetom, veľmi dobrými hercami, pohodovou atmosférou osemdesiatych rokov, množstvom gagov a krásnou Kelly Preston. Tak ako sa na 80s patrí. Danny DeVito kraľuje tomuto filmu. Arnie nie je zlý (a odsudzovať film len za to, že v ňom hraje Arnie je strašná blbosť. Kelly Preston - ach, Kelly :). Uf, no poďme ďalej. Je to mnoho originálnych hlášok a humoru, spôsobené hlavne Juliusovou izoláciou ("Upiekla som ti koláč." -"Už sa teším ako z neho hodím šabľu"). Je to veľmi príjemná komédia. Jedna z tých, aké sa robili v osemdesiatych rokoch. Nič geniálne, či prelomové, ale veľmi dobre pozerateľné.

Superman (1978)

Ach jaj. Na Supermanovi som vyrastal, ale táto verzia neskutočne stratila na kvalite za tie roky. Efekty sú otrasné (a to nie som človek, čo na ne zvykne nadávať) a výprava je strašná. Dej je tiež veľmi zlý. Na začiatok máme hodinu bez Superobleku. To by mi nevadilo, ak by ma tá časť nenudila a ak by potom nasledovala pasáž, kde sa Clark rozhodne, že bude Superman. Nie, tu je to vykreslené ako rozhodnutie v okamihu. V okamihu mal Clark kostým a už bežal, ehm letel na pomoc. Strašne skratkovité. Potom prichádza scéna, keď Superman zachraňuje v priebehu jednej noci množstvo ľudí v množstve situácií. Ehm. Si robia zo mňa srandu? No a ten koniec, keď Superman vrátil čas. Hmmm. Vadil mi tu aj priblblý humor a zle vykreslený Lex Luthor. Nie je to smiešny idiot v podzemí, ale bohatý elegán. A načo ta parochňa? Škoda. Každopádne Christopher Reeve bol úžasný, rovnako ako Williamsova hudba. Až teraz som docenil kvality hraného seriálu s Deanom Cainom, na ktorom som vyrastal.