Uloupené Kosovo (2008) (TV film) odpad!

Často dostáva človek dojem, že keď vidí niečo "cenzúrované", "nezávislé", proste iné ako v hlavných médiách, že je to pravda. Bohužiaľ často sa tá pravá pravda nachádza niekde inde. Uloupené Kosovo je dokonalý príklad manipulácie a demagógie. Pod maskou "nezávislého a zcenzurovaného" sa skrýva všetko len nie úprimná snaha zachytiť pravdu. Chcete rozhovory s veliteľmi NATO, OSN, Albáncami, pohľady historikov, odborníkov, protistrany? Tu ich nájdete iba ťažko. I tie "reportáže" pôsobia ako by ich netočil režisér, ale iba ich prevzal z iných zdrojov. Celý autorský prístup vo filme tak spočíva v zostrihaní vybraných záberov doplnený o komentár "režiséra". Uloupené Kosovo je nebezpečný film (o dokumente nemôže byť reč), je v ňom veľa pravdivých svedectiev, ale aj mnoho lží a hlavne je strašne veľa vecí, o ktorých mlčí. Je to nebezpečný film, lebo je ideologický a hazarduje s ohňom. Lebo problém Kosova nemôže byť riešený ideologicky. Pri skutočnom chcení vyriešiť problém Kosova história a spravodlivosť zohráva (bohužiaľ?) vedľajšiu rolu. Hlavnú rolu musí hrať budúcnosť. A to si tvorcovia Uloupeného Kosova nechcú pripustiť.

Osadné (2009)

Sympatický pohľad do života jednej odľahlej komunity na čele s dlhoročným starostom a veľmi milým pravoslávnym kňazom. Filmu nemožno uprieť zábavnosť, príbeh, myšlienku a príjemnú dávku nostalgie za zašlými časmi, ale všetky tieto veci sú režisérsky nedotiahnuté a roztrieštené. V podstate ide o rovnakú vec, ktorá mi vadila pri Iných Svetoch. Keď sa pozerám na oba filmy, tak vidím, že mali na viac, ale akosi končia na polceste.

Satanico Pandemonium: La Sexorcista (1975)

Amatérska réžia (akože budovanie napätia = dlhé zábery na kláštor, či na chodiace sestry), biedni herci, strašný nezmyselný dej, nudná erotika i násilie, žiadna atmosféra, proste nič. Záverečný deus ex machina ma nechal chladným. Bohužiaľ film nie je natoľko zlý, aby bol zábavný, i keď nejaké momenty sa nájdu...

Zpátky do školy (2009) (seriál)

Úžasne napísané postavy, skvelé zápletky, brilantný casting, popkultúrne odkazy a jemná sebaparódia. Chevy Chase ma našliapnuté na riadny comeback - priam exceluje... tak ako všetci ostatní!

Taková zvláštní rodinka (2001)

Vzostup, pád a znovuzrodenie jednej absurdnej rodinky v bizarných kulisách a kostýmoch a v ešte bizarnejších životných situáciách. Wes Anderson je génius a úžasný rozprávač. Kto dokáže tak krásne a absurdne rozprávať o tradičných rodinných hodnotách?

Bestián: Kupředu, zpátky jen krok! (1999)

Na Black Adder až príliš predvídavé. Až príliš sa to podobá na obdobné time travel filmy, kde je strašne veľa historických postáv a gagy sa týkajú toho istého. Na druhej strane aj tu dokážu Curtis a spol. prekvapiť - napr. pasáž s Williamom Shakespearom. Poteší účasť v podstate celého hereckého ansámblu (až na to, že McInnerny hrá Darlinga a nie Percyho), ale nezmení dojem toho, že ide len o akýsi vývar z toho, čím bol typický pôvodný seriál.

Černá zmije - Černá zmije IV (1989) (série)

Asi najslabšia séria. Vidieť dochádzajúci dych. Oholený Baldrick vyzerá čudne, Tim McInnerny je v role, ktorá mu nedovoľuje vyniknúť a trademarky série (napr. nekonečné Black Adderove prirovnania) začínajú trošku vadiť. Napriek tomu sa jedná o vynikajúce zakončenie série. PS: Z konca posledného dielu mi zovrelo hrdlo...

Černá zmije - Černá zmije III (1987) (série)

Jediným negatívom tejto série je, že Tim McInnerny neobsadil žiadnu z hlavných rolí a iba sa pár krát ukáže v tých podporných. Inak je to opäť vynikajúca dobová fraška s pár vtipmi do súčasnosti. Sort off Baldrick!

Černá zmije - Černá zmije II (1986) (série)

A zrodila sa legenda... Black Adder tak ako ho milujeme - uštipačný, sarkastický, prefíkaný, chytrý a pekelne zlovestný. Najlepšia séria. Miranda Richardson je na zožranie. A Tim McInnerny ako Percy je brilantný.

Černá zmije - The Black Adder (1983) (série)

Black Adder sa v tejto sérii síce správa ako kus vola, ale jednotlivé vypointované scénky sú absolútne dokonalé. PS: Netreba čakať žiadnu sofistikovanú frašku na britské dejiny, iba brilantný britcom v historickom pozadí.