The Sweatbox (2002)

Zaujímavý náhľad do kuchyne Disney a útržkovitý pohľad do toho, ako sa zosypal jeden ambiciózny projekt do prvoplánovej zábavy pre deti (ktorý predznamenal úpadok a následne aj viac menej koniec ručnej animácie v Disney). Bohužiaľ je to workprint, i to nie príliš dobre zostrihaný a zrežírovaný. Hodilo by sa to prestrihať a dotočiť pohľad aktérov po dvadsiatich rokoch.

Není král jako král (2000)

7/10 Film známy najmä svojou prekliatou produkciou zachytenou v dokumente Sweatbox. Disney tak intenzívne osekával dejové línie, až neostalo takmer nič. Výsledok je výdatne zábavná a vizuálne skvelá disneyovka s množstvom vizuálnych gagov i vtipov a akási predzvesť neskorších hektických animákov pre najmenších ako napr. Despicable Me. Ale príbeh a konanie postáv tu absolútne nefungujú. Načo potom bolo to osekávanie dejových línií a splošťovanie príbehu?

Bambi (1942)

Po stránke animácie určite skvelé, ale obsahovo veľmi zastaralé a nezáživné dielo určené najmä deťom do 6 rokov.

Petr Pan (1953)

Úplne fantastické, akciou a farbami nabúchané spracovanie Petra Pana. Osobitne musím pochváliť animáciu, ktorá je jedna z najlepších z toho, čo som videl od Disneyho. Síce to nie je také progresívne a viacvrstvové ako Sleeping Beauty, nie je tu v podstate nič, čo by bolo možné vytknúť, tak pozadia ako aj postavy sú úplne parádne a živé.

Alenka v říši divů (1951)

V rámci možností ako ponechať bláznivosť predlohy a prispôsobiť ju dobovému detskému publiku to dopadlo asi najlepšie, ako mohlo. Celý film je v podstate nepretržitá halucinogénna akcia a na Disney pomery je Alica nevídane drzá a aktívna (klasické disneyovské princezné sú v príbehu pasívne, majú byť len krásne, robotné a "nemindžovať"). Len tá animácia bola priveľké sústo. Je tu kopec kreativity, ale zároveň niektoré postavy (napr. pasáž o ustricách), či pozadia (napr. záver s kráľovnou) sú pomerne nevábne.

Orel Eddie (2016)

7/10 Je to skvelá feel-good oddychovka, ale až príliš veľa si to berie z Kokosov na snehu a to vrátane celej dramatizácie i vedľajších postáv (Hugh Jackman hrá Johna Candyho). Čo je nepochopiteľné, lebo skutočný príbeh Eddieho je ešte šialenejší a absurdnejší než film!

Sněží, sněží... (2019)

7/10 Ja to teda zaokrúhlim nahor, lebo som mal z toho fakt super pocit a bola to ideálna oddychovka kombinujúca sympatický casting, skvelú zimnú atmosféru a cukríkový príbeh v rozprávkovom malomeste. Síce je škoda, že sa toho nechytilo lepšie štúdio ako Netflix a nevenovalo tomu náležitú pozornosť, aj tak mám dojem, že to má potenciál na budúcu zimnú klasiku, minimálne malého rozmeru ako Snow Day, ktorý mi to zo všetkého najviac pripomínalo.

Ledové království II (2019)

Na rozdiel od videoherne pôsobiacej jednotky je to vizuálne impozantné a cítiť z toho peniaze i talent. Tvorcovia využívajú všetok potenciál tajomného lesa a krajiny za polárnym kruhom a piesne sú stále na žáner výrazne nadpriemerné (väčšinu piesní v Disneyovkách považujem za čistú vatu). Čomu ale nerozumiem je ten mega komplikovaný nezmyselný dej. Ja som mal problém sledovať, čo sa deje, čo na to potom deti? (I keď pravdou je, že po videní Skrytej hrozbe som ako decko vedel prerozprávať celý príbeh vrátane machinácií obchodnej federácie.) Vyslovene ma ale iritovala tá homeopatická vymývačka detských mozgov o "pamäti vody".

Kniha džunglí (2016)

7/10 Akože OK, ale čakal som po tých ohlasoch oveľa viac. V prvom rade veľmi nerozumiem tomu nápadu nakrúcať hrané filmy so super realistickými rozprávajúcimi zvieratami. A taký je celý film - niekde na pomedzí medzi drsným príbehom z temnej džungle a fantastickým dobrodružstvom, pričom hlavne odkedy na scénu príde Balú sa film viac snaží o to druhé, ale práve tá realistická animácia brzdí komediálny potenciál zvierat i ich dabérov (Christophen Walken, či Bill Murray).

Malá mořská víla (1989)

Vizuálne The Little Mermaid je niekoľko líg za klasickými Disneyovkami ako Snehulienka, či Sleeping Beauty a nevyužíva skoro žiaden potenciál podmorského sveta. Pozadia sú nudné a fádne a pôsobia skôr ako prvý nástrel na storyboarde. I podmorské sídlo Ursully, hoc ako nápad je skvelé, je akési šedivé a nevýrazné. Naopak samotné postavy sú parádne a výrazne, či už ide o Ariel, Ursulu, alebo ryby a ostatné podmorské bytosti. Čo je ale najväčšou výhodou The Little Mermaid je parádny príbeh, ktorý je na jednej strane pomerne priamočiary, nie je to ale žiadna selanka ako Snehulienka alebo The Sleeping Beauty, na druhej stane nie je to ani prekombinované ako Frozen. Úplne dokonalo vystavaný príbeh.