K zemi hleď! (2021)

Mám podezření že tohle sledovat v jiném rozpoložení a nejlíp nahulenej, bude to o chlup lepší. Možná. Zároveň se nemohu zbavit dojmu, že zas taková pecka, až na tu trefnou satiru není.

Matrix Resurrections (2021)

První Matrix v době vzniku jsem miloval. Bylo mi sedmnáct a kecy v kleci. Pokračování jsem nebral moc jako důstojné následovníky, ale v době vzniku to prostě nějakým způsobem makalo. Kvalitních "scifáren" se člověk zrovna nepřejídal (ne že by tomu bylo dnes jinak) a tak jsem byl rád alespoň za náplast. Navrch nesměla chybět choreografie, pouťové filosofické i osudové žvásty, aby se to všechno zabalilo do chytrého obalu s přesahem. Jak roky plynuli, Matrix v mých očích stárnul a stárnul. Starou dobrou zkoušku se zubem času přestával zvládat především díky pokračování, které mytologii Matrixu zcela pohřbili. V mých očích se Matrix proměnil z dnešního hlediska na "kdysi" formálně revoluční akční sci fi. Chtěl jsem se o Resurrections trošku více rozepsat, i když chytře už o tom napsali jiní, navíc jsem se unavil úvodem, stejně jako mě unavil úvod tohoto doslova paskvilu, který kdyby měl pod křídlem Netflix, vůbec by mě to nepřekvapilo. I průměrný televizní akční seriál má lepší akci, vizuál i herecké výkony. A ještě se to jakoby omlouvá za svou existenci? Prachy ale nesmrdí ne? Keanu Reeves se první hodinu snaží dívat jak vyhrabaný bílý králík, polyká na sucho, aby působil jaksi vyjeveně a tu druhou se tváří vlastně úplně stejně. Jestli to byl opravdu výsměch Lany Wachowksi samotnému studiu, jak se kdesi šepotá, nebo ne, je vlastně úplně jedno. Že se změní pravidla hry i vizuálno, ok. Ale, že vedle tohoto paskvilu bude i léty vyčpělý Matrix One působit ve "flashbacích" jako dílo od Bergmana, to mi hlava nebere. Lana sice pomrkává v dialozích na fanoušky, proč tenhle film existuje (tlak studia - "chceme pokračování, které je vymodlené především a jen kvůli zisku) a dělá si z toho vyloženě prdel - ok, přistoupím i na tuhle hru, ale film je tedy pak asi i těžkým fuck off(em) fanouškům. A taky jde údajně o velký fuck off Hollywoodu - ok, whatever fuck ever. Tak komu je pak tohle určený? Matrix Resurection je v mých očích především nechtěným fuck off(em) Lany Wachowski sobě samé a faktem, že od prvního dílu nenatočila jediný film, který by s každým dalším "dílem" neutvrzoval(a)- v mých očích sterilnost - jako režiséra a následně režisérky. Tímhle “osobním vzkazem” akorát svůj tvůrčí "suicide" potvrzuje. Že tohle oslaví náš "národní genderman", je vlastně i pochopitelné. Všechno to byl úmysl. Jasný. Ok. Chápeme. A? To bohužel neznamená, že ten film je dobrej. A pokud ano, "těším" se na dobu, kdy uvidím po všech čertech kvalitní film a dozvím se, že režisér je frustrovaný z kvalit snímku, ptž se snažil natočit sračku, všechny poslat na očko do prdele a ono se to všem líbí, ptž to je přece všechno jen "mrk mrk" na vnímavého diváka. Ježiši. Fuck you Lana. Never more. Nejzbytečnější film za poslední roky, žhavý kandidát na sračku roku a k tomu navíc základna lidí, kteří to správně pobrali a hate šíří jen nakrknutí funboyové původního Matrixu. Myslím že Fila někde řekl, že tohle není film pro děti (nebo teenagery). Já myslím, že je to přesně naopak.

Annette (2021)

Chtěl jsem něco málo napsat, ale zakopnul jsem tady o recenzi xxmartinxx a nemám moc co dodat. "Upřímně řečeno jsem z toho nerozhodný. Ten muzikál je neskutečně banální na hraně snesitelnosti, kdy musíme slyšet přezpívány ty největší absurdity a urputnost a doslovnost "zhudebnění života" mi připomíná už pověstné rozhodnutí Bethesdy začít Fallout 3 narozením postavy, což vede k nutnosti strávit prvních 40 minut hry nepřeskočitelným tutorialem bez jakéhokoliv dopadu na zbytek hry, kdy se musí odehrát nutné naskriptované scény. Stejně nesnesitelné mi občas přišlo sledovat protagonisty Annette, jak si při sexu zpívají, že mají sex, při porodu dítěte, že se jim rodí sítě, a při konfliktu, že mají konflikt. Občas to ale ve svojí absurditě jakoby obletělo zeměkouli a dostalo se to do kýženého místa z druhé strany - a já se místy bavil. A samozřejmně jsem si užil některá stylistická řešení. Caraxova rezignace na organické odvyprávění příběhu je pravděpodobně záměrná, ale já celkově nevím, jaká potěcha nebo zajímavost z toho má plynout. Když se toporný a statický film natočí schválně, je to pak v pořádku?"

Labutí píseň (2021)

Překvapivě těžká depka. Technicky precizní komorní film, který prodává navrch charismatický a neselhávající Ali. Možná jsem čekal po ohlasech větší průser, ale k němu to má na míle daleko. Každopádně film rychle vyšumí. Slabší čtyřka

Argo (2012)

To nejlepší na celém filmu je z prstu vycucaný americký a svým způsobem směšný závěr, který je ale  napínavej jak se sluší a patří Jinak jde o celkem overrated pohodovku. Jednou a never more.

Tlusťoch (2020)

Skvělej nápad. Několik málo skvělých momentů a fórků. Z Gibsona charisma stříká na všechny strany. Škoda nevyvážené a mdlé režie. Ale ve výsledku fajn vánočka.

Útěk do divočiny (2007)

Tak nějak lépe než Luccinyfilmy už to napsat a vystihnout ani nemůžu. "Word" in every way. Odřený tři.

V nemilosti (2021)

Moje žena kvůli Bullock, já teda když už kvůli Vincent D'Onofrio. Scénář to má fajn. Herecký výkony taky. Jen ta režie je skoro po celou dobu bezzubá, nevtahující, studená a bez života. Sice těžký tři, ale takovou čočku jakou to dostalo od kritiků, si to zase myslím úplně nezaslouží. Nora Fingscheidt určitě po systemsprenger dokazuje, že s emocema makat umí. Škoda jen, že se plně dostavili až ve zbytečně vyhroceném závěru filmu, kdy to začne naopak skřípat především ze strany scénáře. No.

Dexter - Studený start (2021) (epizoda)

Dost vynucený. Rozpačitý snad úplně ve všem. Tři jdou hlavně z nostalgie k první sérii v dobách, kdy vysoká kvalita seriálů nebyla úplně častá a Dexter rozvířil vody velmi chladnokrevně. Momenty to má. Je to rozjezd. Třeba to chce trpělivost.